USA: wstrząsający film o aborcji już na ekranach kin
2007-10-05 00:00:00
Na ekrany amerykańskich kin wszedł niezwykły film dokumentalny poświęcony historii amerykańskiej dyskusji o aborcji. Czarno-biały dokument, zatytułowany "Jezioro ognia" (Lake of Fire), zrealizował angielski filmowiec Tony Kaye – informuje KAI. Film powstawał przez 16 lat i zawiera m.in. wstrząsające obrazy nakręcone w klinikach aborcyjnych i szpitalach, sceny z protestów ulicznych zorganizowanych przez przeciwników aborcji oraz wypowiedzi zwolenników legalizacji zabijania dzieci nienarodzonych.
Sam tytuł odwołuje się do wizji opisanej w 20. rozdziale Apokalipsy św. Jana, który może symbolizować piekło, ale również unicestwienie i stan całkowitej nieświadomości.
Recenzentka filmowa New York Times'a podkreśla, że dokument jest inny niż wszystko, do czego Amerykanie się przyzwyczaili. Przyznaje, że pokazywane tu sceny i zdjęcia są wyjątkowo drastyczne i niekiedy widz nie będzie mógł ich fizycznie znieść. W ponad dwuipółgodzinnym filmie nie ma klasycznej narracji, pojawiają się jednak osoby, które prezentują swoje poglądy i stanowiska w sprawie aborcji, przedstawiają świadectwa własnych doświadczeń, reżyser korzysta niekiedy z sond ulicznych i archiwalnych nagrań. Wśród rozmówców są miedzy innymi Alan M. Dershowitz, Noam Chomsky czy Peter Singer.
Dokument przemawia przede wszystkim jednak obrazem. Według dziennikarki NYT decyzja, by operować jedynie czernią i bielą, miała podobne przesłanki jak w przypadku "Listy Schindlera". "Zbyt dużo krwi odstraszyłoby widzów. Nieobecność koloru osłabia nieco siłę poszczególnych scen, co pozwala widzowi nie odwracać wzroku" - pisze Manohla Dargis.
Szokujące sceny ukazują szczegółowy przebieg kilku aborcji. Są zdjęcia kobiety, która nie przeżyła zabiegu aborcyjnego w jednym z motelowych pokojów. Niektóre materiały reżyser uzyskał dzięki organizacji "Operation Rescue" grupującej amerykańskich działaczy pro-life.
Kaye zaczynał od kręcenia reklamówek. W 1998 roku wyreżyserował "American History X" (Więzień nienawiści) o charyzmatycznym neonaziście. Pracę nad "Jeziorem ognia" rozpoczął na początku lat 90. ubiegłego wieku.
Źródło: KAI
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.
Miło nam poinformować, iż w mijającym roku 2024 do siedziby naszego Stowarzyszenia ponownie napłynęły bardzo liczne życzenia z okazji Świąt Narodzenia Pańskiego. Wśród nadawców życzeń, za które składamy serdeczne Bóg zapłać, nie zabrakło biskupa, kapłanów z różnych parafii, jak też i i licznego grona świeckich, w tym Apostołów Fatimy.