USA: zabicie nienarodzonego dziecka może być sądzone jak morderstwo
2007-11-27 00:00:00
Sąd Najwyższy w stanie Teksas uznał, że zabicie płodu - bez względu na jego wiek - może być sądzone jak morderstwo. Jednak prawo to nie będzie miało zastosowania w przypadku aborcji, na którą zdecyduje się matka nienarodzonego dziecka – informuje KAI.
Sędziowie odrzucili apelację Terence'a Lawrence'a, twierdzącego, że był nieprawnie sądzony za zabójstwo dwóch osób, gdyż kobieta, którą zastrzelił była w co najmniej czwartym tygodniu ciąży. Zdaniem jego adwokatów zarzut zabójstwa płodu nie miał realnych podstaw, gdyż w precedensowym wyroku Sądu Najwyższego USA z 1973 r. uznano, że prawo stanowe może chronić tylko płód, który jest zdolny do życia poza organizmem matki.
Jednocześnie teksański sąd w anonimowym głosowaniu uznał, że stanowe prawo, mówiące, iż płód jest osobą chronioną prawem, nie stoi w sprzeczności z wykładnią prawa do aborcji zaprezentowaną przez Sąd Najwyższy USA w 1973 r.
W uzasadnieniu sąd podkreślił, że prawo stanowe może chronić ludzkie życie od "samego początku ciąży". Odpowiadając na argumenty wyrażone w apelacji, sąd zwrócił uwagę, że orzeczenie najwyższego organu sprawiedliwości opierało się na przesłance, iż kobieta chce zabiegu aborcji. Zdaniem przewodniczącej składu sędziowskiego Sharon Keller, wnioski przedstawione przez Sąd Najwyższy USA nie przeszkadzają, by prawo stanowe zabraniało "trzeciej osobie doprowadzania do śmierci nienarodzonego dziecka wbrew woli kobiety".
Lawrence został uznany winnym morderstwa swej dziewczyny i ich nienarodzonego dziecka trzy lata temu. Skazano go na dożywocie.
Wiele organizacji pro-life od dawna stara się, by Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych unieważnił własne orzeczenie z 1973 r. przyznające kobietom w USA prawo do aborcji.
Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.