W sobotni wieczór 5 marca Sala Fontany krakowskiego Pałacu Krzysztofory rozbrzmiała dźwiękiem Sarmacji, a nie był to wcale – jak się zazwyczaj wydaje ofiarom dezinformacji rozsiewanej przez polskojęzyczny system edukacji – szczęk szabel czy też makaroniczne pohukiwania, tylko raźne tony muzyki. I to pięknej muzyki – z tekstem kunsztownym a niebanalnym, podanym głosem jak dzwon. Tak właśnie tworzy Jacek Kowalski – prawdziwy bard Sarmacji – piewca potęgi i chwały wielkiej Rzeczypospolitej.
Bite dwie godziny występu w równych proporcjach wypełniły utwory znane z płyt oraz nigdzie jeszcze nie zarejestrowane. Publiczność dopisała licznie i bez względu na wiek bawiła się znakomicie, co potwierdzała burza oklasków kwitująca każdy utwór. Bo też trzeba zauważyć wysoki stopień profesjonalizmu Klubu Świętego Ludwika, czyli zespołu towarzyszącego Jackowi Kowalskiemu, nie wspominając nawet o dynamice wykonania materiału muzycznego. Niejeden band rockowy mógłby się od tej grającej na dudach, szałamajach, kitaronach i innych równie fikuśnych instrumentach kapeli uczyć „wykopu” i „czadu”.
Koncert został zarejestrowany – a efekt owej sesji w postaci płyty zostanie dołączony do jednego z najbliższych numerów dwumiesięcznika „Polonia Christiana”.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.