W. Brytania: biskup opuścił szeregi ”Amnesty International”

2007-08-21 00:00:00

Ordynariusz katolickiej diecezji East w Anglii bp Michael Evans złożył rezygnację z członkostwa w organizacji „Amnesty International”, do której należał od 1976 roku. Podjęcie tego kroku tłumaczył swoim sprzeciwem wobec decyzji rady tej organizacji o popieraniu aborcji. Jak informuje Radio Watykańskie, w latach osiemdziesiątych bp Evans był członkiem rady Sekcji Brytyjskiej tej organizacji, koordynował jej działania na rzecz uwolnienia więźniów sumienia z sowieckich łagrów oraz przez wiele lat przewodniczył komisji wspólnej koordynującej działania religijnych instytucji broniących praw człowieka.


Biskup Evans wydał oświadczenie, w którym zaznaczył, że Kościół katolicki nie chce karać kobiet przeżywających uraz poaborcyjny. Potrzebują one współczucia i uzdrowienia. Nie może to jednak przysłaniać obowiązku bronienia najsłabszych i najbardziej bezbronnych form życia ludzkiego.


Hierarcha zacytował słowa Międzynarodowej Konwencji Praw Dziecka, która stwierdza, iż „dziecko wymaga szczególnej opieki i troski, w tym właściwej ochrony prawnej, zarówno przed, jak i po urodzeniu”. Zauważył, że jest to istotna część praw człowieka, do których obrony powołana jest właśnie Amnesty International. Bp Evans podkreślił, że aborcja nie należy do praw człowieka, a aktualne stanowisko „Amnesty International” w tej sprawie kompromituje tę instytucję.


17 sierpnia Amnesty International opowiedziała się za depenalizacją aborcji i ułatwieniem dostępu do niej kobietom, w przypadku zagrożenia ich zdrowia lub naruszenia ich praw – przypomina Radio Watykańskie.

(źródło: Radio Watykańskie)
Jacek Kotula wraz z Klubem "Polonia Christiana" zapraszają na kolejny fascynujący cykl spotkań, poświęconych życiu i cudom świętego Szarbela Machlufa, zmarłego w Wigilię 1898 roku duchownego maronickiego, mnicha i pustelnika, świętego Kościoła Katolickiego. Już wkrótce opowie o nim w Iwoniczu Zdroju, Rymanowie Zdroju i Babicy koło Rzeszowa.
Niezłomna osobowość, wielki patriotyzm i pełne oddanie Ojczyźnie – tymi słowami można określić postawę rotmistrza Witolda Pileckiego, który czynnie walczył o wolną Polskę w I i II wojnie światowej, w wojnie polsko – bolszewickiej oraz z władzą komunistyczną po 1945 roku. Na dwa spotkania z dr Anną Mandrelą, poświęcone tematowi kształtowania cnót i charakteru na przykładzie Pileckiego, zapraszają Kluby „Polonia Christiana” do Olsztyna i Elbląga.
W 1977 roku papież Paweł VI kanonizował o. Szarbela Machlufa, zmarłego w Wigilię 1898 roku duchownego maronickiego, mnicha i pustelnika, świętego Kościoła Katolickiego, znanego z licznych uzdrowień. Na najbliższych spotkaniach prowadzonych w obecności relikwii św. Szarbela, zorganizowanych w Poznaniu i we Wrocławiu, o życiu świętego opowie działacz katolicki Jacek Kotula.
W dniach 11-12 maja w Krakowie odbędzie się Krakowski Kiermasz Dobrej Książki, który będzie okazją do spotkania się w jednym miejscu z publicystami i naukowcami nie poddającymi się trendowi politycznej poprawności i uległości wobec dyktatu mediów głównego nurtu. Interesująco zapowiada się także przedpremierowa emisja „Cyber-niewolników” – nowego odcinka „Władców świata” wyprodukowanego przez nasze Stowarzyszenie.
Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!