W. Brytania: biskupi krytycznie o Act of Settelment

2007-08-14 00:00:00


W brytyjskiej prasie coraz częściej pojawiają się opinie na temat anachronicznego przepisu sprzed 300 lat pozbawiającego tylko katolików prawa do zasiadania na angielskim tronie (Act of Settelment). To dyskryminujące prawo zostało nagłośnione przy okazji zaręczyn księcia Piotra Philipa z kanadyjską katoliczką Autumn Kelly - informuje Radio Watykańskie.

Księciu, który jest najstarszym wnukiem królowej i zajmuje 10. pozycję na liście osób mających prawo bycia następcą tronu, w razie ślubu z panną Kelly grozi automatyczne wykreślenie z listy pretendentów do tronu. Ostatni taki przypadek miał miejsce w roku 1978, kiedy książę Michael of Kent zawarł małżeństwo z katoliczką.

Premier Gordon Brown stoi przed dylematem czy wnieść ten przepis pod obrady parlamentu, czy pozostawić go bez żadnych zmian. Jak podaje Radio Watykańskie, kard. Cormac Murphy O'Connor zapewnia brytyjskie społeczeństwo, że nie powinno obawiać się katolickiego monarchy. Komentując w "The Sunday Times" Act of Settlement z roku 1701, hierarcha stwierdził, iż większość ludzi nie może zrozumieć dlaczego członek królewskiej rodziny może zawrzeć małżeństwo z osobą każdego wyznania, byle nie katolickiego. - Jest to jawna dyskryminacja i brytyjscy katolicy mają prawo domagać się, aby ten żenujący przepis był usunięty - podkreślił kard. Murphy O'Connor.

Z kolei szkocki kardynał Keith O'Brien w liście wysłanym już w kwietniu do nowego premiera, na który jeszcze nie otrzymał odpowiedzi, bardzo ubolewa nad utrzymywaniem w mocy Act of Setelment, ponieważ w ten sposób podtrzymuje się wciąż istniejącą bigoterię i sekciarstwo, które jest po prostu sponsorowane przez państwowe ustawodawstwo.

Z drugiej strony, premier Brown, rodowity Szkot należący do narodowego wyznania szkockiego (Church of Scotland), jest pod silną presją wpływowego gremium protestanckiego, które twierdzi, że nie ma on żadnego prawa ingerować w sprawy anglikanów (Church of England) - czytamy w serwisie internetowym Radia Watykańskiego.


(źródło: Radio Watykańskie)
Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
We wtorek 16 kwietnia br. prof. Marek Czachorowski w Klubie „Polonia Christiana” wygłosi wykład pt. „Spór o etykę św. Tomasza z Akwinu”. Mimo dużego upływu czasu nauka, jaką pozostawił on Kościołowi jest wciąż żywa i warta osobistego odkrywania. Zapraszamy więc do Warszawy na spotkanie z prof. Czachorowskim i rozważania o schedzie naukowej oraz religijnej, formującej od wieków wiernych Kościoła Rzymskiego.