W. Brytania: biskupi krytycznie o Act of Settelment

2007-08-14 00:00:00


W brytyjskiej prasie coraz częściej pojawiają się opinie na temat anachronicznego przepisu sprzed 300 lat pozbawiającego tylko katolików prawa do zasiadania na angielskim tronie (Act of Settelment). To dyskryminujące prawo zostało nagłośnione przy okazji zaręczyn księcia Piotra Philipa z kanadyjską katoliczką Autumn Kelly - informuje Radio Watykańskie.

Księciu, który jest najstarszym wnukiem królowej i zajmuje 10. pozycję na liście osób mających prawo bycia następcą tronu, w razie ślubu z panną Kelly grozi automatyczne wykreślenie z listy pretendentów do tronu. Ostatni taki przypadek miał miejsce w roku 1978, kiedy książę Michael of Kent zawarł małżeństwo z katoliczką.

Premier Gordon Brown stoi przed dylematem czy wnieść ten przepis pod obrady parlamentu, czy pozostawić go bez żadnych zmian. Jak podaje Radio Watykańskie, kard. Cormac Murphy O'Connor zapewnia brytyjskie społeczeństwo, że nie powinno obawiać się katolickiego monarchy. Komentując w "The Sunday Times" Act of Settlement z roku 1701, hierarcha stwierdził, iż większość ludzi nie może zrozumieć dlaczego członek królewskiej rodziny może zawrzeć małżeństwo z osobą każdego wyznania, byle nie katolickiego. - Jest to jawna dyskryminacja i brytyjscy katolicy mają prawo domagać się, aby ten żenujący przepis był usunięty - podkreślił kard. Murphy O'Connor.

Z kolei szkocki kardynał Keith O'Brien w liście wysłanym już w kwietniu do nowego premiera, na który jeszcze nie otrzymał odpowiedzi, bardzo ubolewa nad utrzymywaniem w mocy Act of Setelment, ponieważ w ten sposób podtrzymuje się wciąż istniejącą bigoterię i sekciarstwo, które jest po prostu sponsorowane przez państwowe ustawodawstwo.

Z drugiej strony, premier Brown, rodowity Szkot należący do narodowego wyznania szkockiego (Church of Scotland), jest pod silną presją wpływowego gremium protestanckiego, które twierdzi, że nie ma on żadnego prawa ingerować w sprawy anglikanów (Church of England) - czytamy w serwisie internetowym Radia Watykańskiego.


(źródło: Radio Watykańskie)
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025