W. Brytania: biskupi krytycznie o Act of Settelment

2007-08-14 00:00:00


W brytyjskiej prasie coraz częściej pojawiają się opinie na temat anachronicznego przepisu sprzed 300 lat pozbawiającego tylko katolików prawa do zasiadania na angielskim tronie (Act of Settelment). To dyskryminujące prawo zostało nagłośnione przy okazji zaręczyn księcia Piotra Philipa z kanadyjską katoliczką Autumn Kelly - informuje Radio Watykańskie.

Księciu, który jest najstarszym wnukiem królowej i zajmuje 10. pozycję na liście osób mających prawo bycia następcą tronu, w razie ślubu z panną Kelly grozi automatyczne wykreślenie z listy pretendentów do tronu. Ostatni taki przypadek miał miejsce w roku 1978, kiedy książę Michael of Kent zawarł małżeństwo z katoliczką.

Premier Gordon Brown stoi przed dylematem czy wnieść ten przepis pod obrady parlamentu, czy pozostawić go bez żadnych zmian. Jak podaje Radio Watykańskie, kard. Cormac Murphy O'Connor zapewnia brytyjskie społeczeństwo, że nie powinno obawiać się katolickiego monarchy. Komentując w "The Sunday Times" Act of Settlement z roku 1701, hierarcha stwierdził, iż większość ludzi nie może zrozumieć dlaczego członek królewskiej rodziny może zawrzeć małżeństwo z osobą każdego wyznania, byle nie katolickiego. - Jest to jawna dyskryminacja i brytyjscy katolicy mają prawo domagać się, aby ten żenujący przepis był usunięty - podkreślił kard. Murphy O'Connor.

Z kolei szkocki kardynał Keith O'Brien w liście wysłanym już w kwietniu do nowego premiera, na który jeszcze nie otrzymał odpowiedzi, bardzo ubolewa nad utrzymywaniem w mocy Act of Setelment, ponieważ w ten sposób podtrzymuje się wciąż istniejącą bigoterię i sekciarstwo, które jest po prostu sponsorowane przez państwowe ustawodawstwo.

Z drugiej strony, premier Brown, rodowity Szkot należący do narodowego wyznania szkockiego (Church of Scotland), jest pod silną presją wpływowego gremium protestanckiego, które twierdzi, że nie ma on żadnego prawa ingerować w sprawy anglikanów (Church of England) - czytamy w serwisie internetowym Radia Watykańskiego.


(źródło: Radio Watykańskie)
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.
Miło nam poinformować, iż w mijającym roku 2024 do siedziby naszego Stowarzyszenia ponownie napłynęły bardzo liczne życzenia z okazji Świąt Narodzenia Pańskiego. Wśród nadawców życzeń, za które składamy serdeczne Bóg zapłać, nie zabrakło biskupa, kapłanów z różnych parafii, jak też i i licznego grona świeckich, w tym Apostołów Fatimy.