W. Brytania: biskupi krytycznie o Act of Settelment

2007-08-14 00:00:00


W brytyjskiej prasie coraz częściej pojawiają się opinie na temat anachronicznego przepisu sprzed 300 lat pozbawiającego tylko katolików prawa do zasiadania na angielskim tronie (Act of Settelment). To dyskryminujące prawo zostało nagłośnione przy okazji zaręczyn księcia Piotra Philipa z kanadyjską katoliczką Autumn Kelly - informuje Radio Watykańskie.

Księciu, który jest najstarszym wnukiem królowej i zajmuje 10. pozycję na liście osób mających prawo bycia następcą tronu, w razie ślubu z panną Kelly grozi automatyczne wykreślenie z listy pretendentów do tronu. Ostatni taki przypadek miał miejsce w roku 1978, kiedy książę Michael of Kent zawarł małżeństwo z katoliczką.

Premier Gordon Brown stoi przed dylematem czy wnieść ten przepis pod obrady parlamentu, czy pozostawić go bez żadnych zmian. Jak podaje Radio Watykańskie, kard. Cormac Murphy O'Connor zapewnia brytyjskie społeczeństwo, że nie powinno obawiać się katolickiego monarchy. Komentując w "The Sunday Times" Act of Settlement z roku 1701, hierarcha stwierdził, iż większość ludzi nie może zrozumieć dlaczego członek królewskiej rodziny może zawrzeć małżeństwo z osobą każdego wyznania, byle nie katolickiego. - Jest to jawna dyskryminacja i brytyjscy katolicy mają prawo domagać się, aby ten żenujący przepis był usunięty - podkreślił kard. Murphy O'Connor.

Z kolei szkocki kardynał Keith O'Brien w liście wysłanym już w kwietniu do nowego premiera, na który jeszcze nie otrzymał odpowiedzi, bardzo ubolewa nad utrzymywaniem w mocy Act of Setelment, ponieważ w ten sposób podtrzymuje się wciąż istniejącą bigoterię i sekciarstwo, które jest po prostu sponsorowane przez państwowe ustawodawstwo.

Z drugiej strony, premier Brown, rodowity Szkot należący do narodowego wyznania szkockiego (Church of Scotland), jest pod silną presją wpływowego gremium protestanckiego, które twierdzi, że nie ma on żadnego prawa ingerować w sprawy anglikanów (Church of England) - czytamy w serwisie internetowym Radia Watykańskiego.


(źródło: Radio Watykańskie)
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.
W dniach 6-7 czerwca 2025 r. odbył się zjazd sprawozdawczy Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia – funkcjonującej od ponad 30 lat sieci, która zrzesza i koordynuje działania kilkudziesięciu organizacji pro life. Podczas zjazdu z gościnnym referatem wystąpił dr Paweł Momro.