Brytyjska placówka HFEA (The Human Fertilisation and Embryology Authority) regulująca badania naukowe nad ludzkim płodem i medyczne aspekty rozrodczości wyraziła w środę zgodę na to, by naukowcy mogli w celach badawczych tworzyć zarodki ludzko-zwierzęce. Jednak przy każdych badaniach będą musieli ubiegać się o licencję - informuje prawy.pl. Zarodki, zwane cytoplazmatycznymi, mają posłużyć do prac badawczych nad nieuleczalnymi obecnie chorobami Alzheimera i Parkinsona.
Zarodki-hybrydy uzyskiwane są dzięki połączeniu ludzkich komórek z żeńskimi komórkami zwierząt. W tym celu jądro komórki ludzkiej, pobranej np. ze skóry, zawierające genetyczny kod DNA, przenoszone jest do zwierzęcego jaja (np. krowy lub królicy), z którego usuwany jest cały zwierzęcy materiał genetyczny. Uzyskany w ten sposób zarodek hybrydowy jest w 99,9 proc. tworem ludzkim.
W wyniku zaaplikowania impulsu elektrycznego zwierzęce jajo z jądrem komórki ludzkiej zaczyna się wewnętrznie dzielić. Po upływie sześciu dni z jądra embrionu wielkości główki od szpilki pobierane są komórki macierzyste, na których mogą pracować naukowcy. Same zarodki ulegałyby zniszczeniu w okresie do 14 dni - czytamy na portalu prawy.pl.
Watykan decyzję Wielkiej Brytanii nazwał "Potwornym aktem przeciwko ludzkiej godności" i zapowiedział zdecydowaną walkę o zmianę tej decyzji- informuje dziennik.pl. Według Stolicy Apostolskiej, krzyżowanie komórek ludzkich i zwierzęcych jest sprzeczne z zasadami moralnymi. Kościół oburza także tworzenie embrionów z zamiarem ich zabicia.
Copyright © by STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ IM. KS. PIOTRA SKARGI | Aktualności | Piotr Skarga TV | Apostolat Fatimy