W 80. rocznicę „krwawej niedzieli” upamiętniliśmy ofiary ludobójstwa na Wołyniu

2023-07-11 00:00:00
W 80. rocznicę „krwawej niedzieli” upamiętniliśmy ofiary ludobójstwa na Wołyniu

Dzień 11 lipca jest uznawany za rocznicę Zbrodni Wołyńskiej. Ma to związek z epicentrum mordów i prześladowań na Polakach z Wołynia i wschodniej Małopolski i tzw. krwawą niedzielą, jaka rękoma ukraińskich nacjonalistów dokonała się 11 lipca 1943 r. Dla upamiętnienia tej wciąż nierozliczonej zbrodni, nasze delegacje złożyły wieniec pod pomnikiem ofiar ludobójstwa na Wołyniu, zlokalizowanym na krakowskim Cmentarzu Rakowickim.

Delegacje Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi (Sławomir Skiba i Przemysław Kołtun) oraz Stowarzyszenia „Polonia Christiana” (Piotr Kucharski, Paweł Momro) we wczesnych godzinach popołudniowych złożyły biało-czerwony wieniec pamięci, dedykowany ofiarom wołyńskiego ludobójstwa. Przed pomnikiem odmówiono również modlitwy za dusze pomordowanych.

Osiemdziesiąta rocznica Zbrodni Wołyńskiej to moment zasługujący na szczególne upamiętnienie i przywołanie do zbiorowej pamięci potwornej zbrodni, jakiej ukraińscy bandyci z Organizacji Nacjonalistów Ukraińskich (OUN) i Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) w latach 1943-1945 dokonali na ok. stu tysiącach Polaków. To także nasze zobowiązanie do odważnego mówienia prawdy o tej zbrodni i jej autorach, bez uznania której nie może być mowy o przebaczeniu win i pojednaniu. Nie możemy też tej sprawy przemilczeć, wspierając duchowo i materialnie żyjących obecnie wśród nas lub za naszą wschodnią granicą sąsiadów z Ukrainy, którzy od półtora roku zmagają się z atakiem militarnym ze strony Rosji.  

Jak zauważa red. Krystian Kratiuk na portalu PCh24.pl:

Wojna oraz chrześcijańska postawa Polaków wobec uciekinierów z Ukrainy powinny być momentem, w którym relacje między naszymi narodami zaczną znów opierać się właśnie na zasadach chrześcijańskich. Pokazaliśmy przecież, że jesteśmy gotowi na bezprzykładne wybaczenie – zgodnie z nawoływaniem Jezusa, by czynić to siedemdziesiąt siedem razy. Ale chrześcijańską postawą muszą wykazać się obie strony tej trudnej relacji – jedni bowiem udzielają rozgrzeszenia, ale drudzy o nie proszą.


Motywowani tą postawą, jako organizacje społeczne, reprezentujące setki tysięcy darczyńców i dystansujące się od bieżących sporów partyjnych, postanowiliśmy zająć jasne i jednoznaczne stanowisko w sprawie Wołyńskiej Rzezi, co ilustruje dzisiejsze wydarzenie.

Wieczne odpoczywanie racz im dać, Panie

A światłość wiekuista niechaj im świeci.

We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.