W 80. rocznicę „krwawej niedzieli” upamiętniliśmy ofiary ludobójstwa na Wołyniu

2023-07-11 00:00:00
W 80. rocznicę „krwawej niedzieli” upamiętniliśmy ofiary ludobójstwa na Wołyniu

Dzień 11 lipca jest uznawany za rocznicę Zbrodni Wołyńskiej. Ma to związek z epicentrum mordów i prześladowań na Polakach z Wołynia i wschodniej Małopolski i tzw. krwawą niedzielą, jaka rękoma ukraińskich nacjonalistów dokonała się 11 lipca 1943 r. Dla upamiętnienia tej wciąż nierozliczonej zbrodni, nasze delegacje złożyły wieniec pod pomnikiem ofiar ludobójstwa na Wołyniu, zlokalizowanym na krakowskim Cmentarzu Rakowickim.

Delegacje Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi (Sławomir Skiba i Przemysław Kołtun) oraz Stowarzyszenia „Polonia Christiana” (Piotr Kucharski, Paweł Momro) we wczesnych godzinach popołudniowych złożyły biało-czerwony wieniec pamięci, dedykowany ofiarom wołyńskiego ludobójstwa. Przed pomnikiem odmówiono również modlitwy za dusze pomordowanych.

Osiemdziesiąta rocznica Zbrodni Wołyńskiej to moment zasługujący na szczególne upamiętnienie i przywołanie do zbiorowej pamięci potwornej zbrodni, jakiej ukraińscy bandyci z Organizacji Nacjonalistów Ukraińskich (OUN) i Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) w latach 1943-1945 dokonali na ok. stu tysiącach Polaków. To także nasze zobowiązanie do odważnego mówienia prawdy o tej zbrodni i jej autorach, bez uznania której nie może być mowy o przebaczeniu win i pojednaniu. Nie możemy też tej sprawy przemilczeć, wspierając duchowo i materialnie żyjących obecnie wśród nas lub za naszą wschodnią granicą sąsiadów z Ukrainy, którzy od półtora roku zmagają się z atakiem militarnym ze strony Rosji.  

Jak zauważa red. Krystian Kratiuk na portalu PCh24.pl:

Wojna oraz chrześcijańska postawa Polaków wobec uciekinierów z Ukrainy powinny być momentem, w którym relacje między naszymi narodami zaczną znów opierać się właśnie na zasadach chrześcijańskich. Pokazaliśmy przecież, że jesteśmy gotowi na bezprzykładne wybaczenie – zgodnie z nawoływaniem Jezusa, by czynić to siedemdziesiąt siedem razy. Ale chrześcijańską postawą muszą wykazać się obie strony tej trudnej relacji – jedni bowiem udzielają rozgrzeszenia, ale drudzy o nie proszą.


Motywowani tą postawą, jako organizacje społeczne, reprezentujące setki tysięcy darczyńców i dystansujące się od bieżących sporów partyjnych, postanowiliśmy zająć jasne i jednoznaczne stanowisko w sprawie Wołyńskiej Rzezi, co ilustruje dzisiejsze wydarzenie.

Wieczne odpoczywanie racz im dać, Panie

A światłość wiekuista niechaj im świeci.

Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.