W 80. rocznicę „krwawej niedzieli” upamiętniliśmy ofiary ludobójstwa na Wołyniu

2023-07-11 00:00:00
W 80. rocznicę „krwawej niedzieli” upamiętniliśmy ofiary ludobójstwa na Wołyniu

Dzień 11 lipca jest uznawany za rocznicę Zbrodni Wołyńskiej. Ma to związek z epicentrum mordów i prześladowań na Polakach z Wołynia i wschodniej Małopolski i tzw. krwawą niedzielą, jaka rękoma ukraińskich nacjonalistów dokonała się 11 lipca 1943 r. Dla upamiętnienia tej wciąż nierozliczonej zbrodni, nasze delegacje złożyły wieniec pod pomnikiem ofiar ludobójstwa na Wołyniu, zlokalizowanym na krakowskim Cmentarzu Rakowickim.

Delegacje Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi (Sławomir Skiba i Przemysław Kołtun) oraz Stowarzyszenia „Polonia Christiana” (Piotr Kucharski, Paweł Momro) we wczesnych godzinach popołudniowych złożyły biało-czerwony wieniec pamięci, dedykowany ofiarom wołyńskiego ludobójstwa. Przed pomnikiem odmówiono również modlitwy za dusze pomordowanych.

Osiemdziesiąta rocznica Zbrodni Wołyńskiej to moment zasługujący na szczególne upamiętnienie i przywołanie do zbiorowej pamięci potwornej zbrodni, jakiej ukraińscy bandyci z Organizacji Nacjonalistów Ukraińskich (OUN) i Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) w latach 1943-1945 dokonali na ok. stu tysiącach Polaków. To także nasze zobowiązanie do odważnego mówienia prawdy o tej zbrodni i jej autorach, bez uznania której nie może być mowy o przebaczeniu win i pojednaniu. Nie możemy też tej sprawy przemilczeć, wspierając duchowo i materialnie żyjących obecnie wśród nas lub za naszą wschodnią granicą sąsiadów z Ukrainy, którzy od półtora roku zmagają się z atakiem militarnym ze strony Rosji.  

Jak zauważa red. Krystian Kratiuk na portalu PCh24.pl:

Wojna oraz chrześcijańska postawa Polaków wobec uciekinierów z Ukrainy powinny być momentem, w którym relacje między naszymi narodami zaczną znów opierać się właśnie na zasadach chrześcijańskich. Pokazaliśmy przecież, że jesteśmy gotowi na bezprzykładne wybaczenie – zgodnie z nawoływaniem Jezusa, by czynić to siedemdziesiąt siedem razy. Ale chrześcijańską postawą muszą wykazać się obie strony tej trudnej relacji – jedni bowiem udzielają rozgrzeszenia, ale drudzy o nie proszą.


Motywowani tą postawą, jako organizacje społeczne, reprezentujące setki tysięcy darczyńców i dystansujące się od bieżących sporów partyjnych, postanowiliśmy zająć jasne i jednoznaczne stanowisko w sprawie Wołyńskiej Rzezi, co ilustruje dzisiejsze wydarzenie.

Wieczne odpoczywanie racz im dać, Panie

A światłość wiekuista niechaj im świeci.

Klub „Polonia Christiana” w Warszawie zaprasza na nową prelekcję doskonale znanego czytelnikom PCh24.pl i widzom PCh24TV red. Pawła Chmielewskiego. Wydarzenia w Stolicy Apostolskiej i wokół niej przybierają coraz bardziej gwałtowny obrót. Nasz gość podzieli się nami wiedzą oraz sposobami interpretowania kierunku, w jakim zmierza Kościół Katolicki. Zapraszamy!
Uważny analityk sytuacji w Polsce, Europie i w świecie, autor wielu publikacji poszerzających horyzonty myślenia i spojrzenia na naszą rzeczywistość, prof. Jacek Bartyzel będzie gościem Klubu „Polonia Christiana” we Wrocławiu już 1 grudnia. Gdy dzisiaj, pod szyldem demokracji, wprowadza się rozwiązania dalekie od mechanizmów demokratycznych, warto wysłuchać prelekcji pod tytułem „Bożek demokracji”, podczas której poznamy zależności niewidoczne w przekazie mediów głównego nurtu.
Nikt tego nie zrobi za nas, więc idziemy! W obronie normalności i podstawowych praw mieszkańców organizujemy serię protestów w centrum Krakowa – już w najbliższą środę! Tego dnia właśnie radni mają decydować o losach obywatelskiego projektu uchwały likwidującego tzw. strefę czystego transportu w Krakowie. Poniżej zamieszczamy ważne informacje organizacyjne.
Nasza Ojczyzna, wymazana z mapy Europy w czasach zaborów, wyniszczona podczas dwóch wojen światowych i boleśnie doświadczona przez dwa totalitaryzmy – niemiecki hitleryzm i sowiecki komunizm – heroicznym wysiłkiem i ofiarnością całych pokoleń zdołała w XX wieku odzyskać niepodległość i suwerenność.
We wtorek 14 listopada w krakowskim Klubie „Polonia Christiana” spotkamy się z doktorem Bawerem Aondo-Akaa. Tematem spotkania, które Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi organizuje kilka dni po Narodowym Święcie Niepodległości, będzie „Nacjonalizm czy patriotyzm? Myśl polityczna Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego i Gilberta Keith Chestertona”.