W Bytomiu w obronie krzyża

2012-01-09 00:00:00
W Bytomiu w obronie krzyża


Nie jak zaplanowano w pomieszczeniach miejskiej galerii sztuki współczesnej, lecz w sali parafialnej kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bytomiu, odbyło się w dniu 12 stycznia 2012 roku kolejne spotkanie Klubu Polonia Christiana w Bytomiu. Wykład pt.: „W obronie Krzyża”, wygłosił Sławomir Skiba - redaktor naczelny dwumiesięcznika „Polonia Christiana”.



Spotkanie rozpoczął Artur Paczyna prezes Śląskiego Środowiska Wiernych Tradycji Łacińskiej z siedzibą w Bytomiu, który po powitaniu prelegenta oraz przybyłych na spotkanie, przybliżył zebranym szczegóły, dotyczące zakończonych niepowodzeniem starań o wynajęcie pomieszczeń w galerii Kronika w Bytomiu. Prezes Stowarzyszenia wskazał na nierówne traktowanie przez kierownictwo galerii różnych organizacji społecznych, spowodowane względami ideologicznymi oraz jego lewackimi sympatiami politycznymi.



Podkreślił także, że walka o możliwość swobodnego korzystania przez katolickie i konserwatywne środowiska z pomieszczeń miejskich instytucji będzie kontynuowana.

Przybyły z Krakowa prelegent, w interesującym wykładzie, przybliżył zgromadzonym nauczanie Kościoła na temat Państwa Bożego i odwiecznego antagonizmu między nim a augustiańskim civitas terrena, roli Najświętszej Maryi Panny w Czasach Ostatecznych na podstawie maryjnych orędzi oraz myśl założyciela Stowarzyszenia Obrony Tradycji, Rodziny i Własności - Plinio Correa de Oliveira na temat przyczyn Rewolucji, której kolejną fazę doświadczamy, jak również środków zaradczych, które możemy wykorzystywać w codziennej walce o Wieczność.

Poruszone w wykładzie, ważne także dla Polski i polskich katolików, zagadnienia stały się inspiracją do ożywionej dyskusji uczestników spotkania z wykładowcą.

Podsumowaniem spotkania były słowa obecnego na nim x. Jarosława Steczkowskiego, który powiedział: Jesteśmy katolikami, więc byliśmy, jesteśmy i będziemy prześladowani.

Spotkanie zakończono modlitwą i błogosławieństwem udzielonym przez Księdza Jarosława.

Organizowane wspólnie przez Instytut Edukacji Społecznej i Religijnej im. Księdza Piotra Skargi i Śląskie Środowisko Wiernych Tradycji Łacińskiej z siedzibą w Bytomiu spotkania 
w ramach Klubu Polonia Christiana będą kontynuowane.



Ap

We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.