W małych wioskach i w dużych miastach. W niedzielę 15 maja przejdą Procesje Różańcowe za Polskę

2022-05-14 00:00:00
W małych wioskach i w dużych miastach. W niedzielę 15 maja przejdą Procesje Różańcowe za Polskę

Rośnie lista miejscowości, w których w niedzielę 15 maja odbędą się Procesje Różańcowe za Polskę. Dzień organizacji procesji łączy dwa ważne święta – w sobotę 14 maja przypada w tym roku święto Matki Bożej Łaskawej, patronki Warszawy, poniedziałek 16 maja to dzień liturgicznego wspomnienia św. Andrzeja Boboli, męczennika i patrona Polski.

 

Warszawa, Kraków, Rybnik, Białystok, Poznań, Zamość, Lublin, Szczecin, Międzygórze, Szpetal Górny, Siekierki nad Odrą, Przemęt, Nowe Skalmierzyce, Bolesławiec, Kielce, Wola Gułowska, Jarocin, Jelenia Góra – Cieplice, Mikoszyn, Pniewo, Gończyce, Olsztyn, Kalisz, Pieszkowo, Stara Dąbrowa, Strachocin (Sanktuarium św. Andrzeja Boboli), Gdańsk, Piotrków Trybunalski, Brzezie, Janów Podlaski, Gniezno, Włocławek, Głogów – to miejscowości, o których już wiadomo, że w nich odbędą się Procesje Różańcowe za Polskę.

 

Jak czytamy na stronie Centrum Życia i Rodziny: Organizatorami procesji są wierni Świętego Kościoła Rzymskokatolickiego, a wśród nich osoby przewodzące wielu wspólnotom, organizacjom, inicjatywom, stowarzyszeniom i fundacjom działającym w ramach Kościoła oraz w łączności z Kościołem Katolickim. Zachęcamy, aby każdy kto z obiektywnych względów nie będzie mógł wziąć udziału w procesji w swoim mieście, zaangażował się w to wydarzenie duchowo. Warto połączyć się we wspólnym dziele duchowo w modlitwie Różańcem św. przed Najświętszym Sakramentem.

 

Podczas uroczystości ich uczestnicy chcą wynagradzać i pokutować za grzechy przeciwko życiu oraz odmawiać różaniec za naszą Ojczyznę, u której granic toczy się wojna nie tylko w wymiarze militarnym, ale także w wymiarze cywilizacyjnym.

Dlatego w czasie Różańca za Polskę będą wznoszone prośby o wstawiennictwo świętego Andrzeja Boboli – patrona Polski, świętego męczennika i zasłużonego polskiego patrioty, nie zabraknie także odwołań do innych postaci świętych i błogosławionych, związanych z krzewieniem polskości.

Na internetowej stronie Stowarzyszenia „Polonia Chrisitiana” czytamy m.in.: W obecnym, burzliwym dla dziejów Polski i Europy okresie, inicjatywy takie jak Procesja Różańcowa za Polskę, skłaniają nas do zaangażowania duchowego w walkę o przyszłość naszą i naszych dzieci. „Jako świeccy wierni Kościoła katolickiego pragniemy, by nasze działania zaowocowały zrywem w polskim Narodzie do modlitwy, pokuty i odnowy moralnej, by przebłagać Pana Boga za nasze grzechy, by uratować Polskę przed zasłużonym karaniem i przed grożącą nam wojną”, poinformowali organizatorzy.

 

W Krakowie początek „Różańca za Polskę” wyznaczono na godz. 12:15 – spotykamy się w murach Bazyliki Bożego Ciała przy ul. Bożego Ciała 26 w Krakowie. Po Mszy Świętej, rozpocznie się procesja modlitewna, która przejdzie na Rynek Główny.

W Warszawie o godz. 14:00 odprawiona zostanie Eucharystia w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli przy ul. Rakowieckiej 61. Po niej, o godz. 15:00 rozpocznie się procesja.

Aktualne informacje, w tym sposoby na przyłączenie się do wspólnej modlitwy, podawane są na stronie: www.rozanieczazyciem.pl

W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.