W Nigerii coraz goręcej, lider Boko Haram wydaje oświadczenie w sieci

2012-01-12 00:00:00
W Nigerii coraz goręcej, lider Boko Haram wydaje oświadczenie w sieci

Z Nigerii wciąż napływają informacje o kolejnych zamachach islamskiego ugrupowania Boko Haram. W ciągu minionej doby zginęło w różnych częściach kraju kilkanaście osób, prezydent kraju twierdzi, że grupa może mieć powiązania z rządem. Znany jest już wizerunek lidera islamistów Abubakara Shekau.  

Jakby zamachy na chrześcijan nie były wystarczającym problemem dla Nigeryjczyków, chaos w kraju pogłębia się z powodu trwającego od kilku dni strajku generalnego przeciwko podwyżkom cen paliw i ulicznymi protestami ludności. To zdecydowanie utrudnia pracę policji. 
 
A służby bezpieczeństwa mają co robić w Nigerii. Od Bożego Narodzenia w krwawych zamachach z rąk islamskich radykałów zginęło już około 130 chrześcijan. Celem ataków są nie tylko wspólnoty chrześcijańskie, ale także miejsca, gdzie zdaniem muzułmańskich fanatyków szerzy się niemoralność, tj. bary, salony gier, czy zakłady fryzjerskie. Niektóre afrykańskie agencje podają informację o ok. 10 tys. uchodźców, choć trudno na razie stwierdzić, czy jest to początek exodusu chrześcijan z północy Nigerii – donosi Radio Watykańskie. 
 
W Internecie pojawił się film z przemówieniem lidera islamskiego ugrupowania Boko Haram. Imam Abubakar Shekau mówi w nagraniu: "W końcu to oni wciąż mówią, że nas zabiją. I zabijają nas. Palą nasze domy. Palą nasze meczety. Wcale nas nie zostawili w spokoju, jak twierdzą. Dlatego – według nas  - musimy bronić się sami". W 15-minutowym wystąpieniu Shekau, ubrany w czerwony i biały turban, kamizelkę kuloodporną i wyposażony w dwa karabiny Kałasznikow, ostrzega również chrześcijańskiego prezydenta Nigerii Goodlucka Jonathana, że w odpowiedzi na jego ostatnie wypowiedzi, bezpieczni nie mogą czuć się również przedstawiciele sił bezpieczeństwa. Prezydent Jonathan ogłosił  w grudniu stan wyjątkowy w niektórych północnych stanach kraju. Powiedział również, że islamska grupa ma związki z rządem i przedstawicielami nigeryjskich służb specjalnych.
 
Islamski terrorysta powiedział w swoim wystąpieniu, iż muzułmanie w Nigerii są „w stanie wojny z chrześcijanami”, stwierdził, iż cały świat „wie, co oni nam zrobili – zabili naszych bliskich".  Lider Boko Haram nawiązywał do krwawych walk w Nigerii sprzed kilku lat, podczas których zginęło blisko 1000 osób, zarówno chrześcijan jak i muzułmanów. 

Po kilku tygodniach apeli posłów opozycji i środowisk katolickich, polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraziło "głębokie zaniepokojenie eskalacją przemocy w Nigerii". Potępiamy ataki bombowe oraz starcia między grupami etnicznymi i religijnymi, do których doszło w ostatnich tygodniach - napisał rzecznik resortu.
 

Źródło: BBC, Radio Watykańskie 
 
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.