W przededniu rocznicy stanu wojennego. Klub „Polonia Christiana” zaprasza na spotkanie z dr. Grzegorzem Majchrzakiem

2022-12-05 00:00:00
W przededniu rocznicy stanu wojennego. Klub „Polonia Christiana” zaprasza na spotkanie z dr. Grzegorzem Majchrzakiem

Kilka dni przed rocznicą ogłoszenia stanu wojennego w 1981 roku, zaplanowanej akcji antynarodowej i antyspołecznej rządzących wówczas Polską komunistów, w Warszawie odbędzie się niezwykle intersujące spotkanie, z którego będzie można dowiedzieć się o roli służb specjalnych PRL w rozbijaniu NSZZ „Solidarność” i jej otoczenia. Klub „Polonia Christiana” w Warszawie zaprasza na wykład dr. Grzegorza Majchrzaka z Instytutu Pamięci Narodowej.

Doktor Grzegorz Majchrzak jest historykiem, w latach 2000–2015 był pracownikiem Biura Edukacji Publicznej (od 2015 r. Biura Badań Historycznych) Instytutu Pamięci Narodowej, członkiem Stowarzyszenia „Archiwum Solidarności” i Stowarzyszenia Wolnego Słowa. To także autor licznych publikacji naukowych i popularnonaukowych na temat działań władz komunistycznych wobec ruchów i środowisk wolnościowych. Wśród ostatnich publikacji dr. Majchrzaka warto wymienić m.in.: „Tajna historia futbolu. Służby afery i skandale” (Warszawa 2017) oraz „Opozycja na celowniku” (Warszawa 2017). W naszym warszawskim Klubie PCh wygłosi on wykład zatytułowany „Rozpracowanie organów kierowniczych NSZZ „Solidarność” przez Służbę Bezpieczeństwa 1980 – 1982”.

 

Grzegorz Majchrzak to ceniony badacz okresu komunistycznego w Polsce, znawca okresu wiosny „Solidarności” i stanu wojennego. Co istotne, zajmując się tematyką niezwykle trudną i drażliwą, Grzegorz Majchrzak potrafi wydobyć z kart historii wątki nie tylko ciekawe i mało znane, ale też oddające ducha walki społeczeństwa z komunizmem oraz walki aparatu podległego PZPR z narodem.

 

Przykładem takiego opracowania jest publikacja dr. Grzegorza Majchrzaka pt. „España ’82. Emocje nie tylko piłkarskie”, w której autor opisuje klimat meczu Polska – Związek Sowiecki oraz zabiegi machiny propagandowej PRL, starającej się wymazać prawdę nawet z przekazu sportowego.

Jak pisze Majchrzak: Najbardziej zaciętym i pamiętnym meczem polskich piłkarzy był zwycięski, bezbramkowy remis ze Związkiem Radzieckim. Ci, którzy oglądali to spotkanie, zapamiętali z niego przede wszystkim „tańczącego” z piłką Włodzimierza Smolarka, któremu długo sfrustrowani czempioni zza Buga nie byli w stanie odebrać piłki. Pozasportowym, pamiętnym elementem tego meczu, rozgrywanego w Barcelonie, była demonstracja zorganizowana przez Pascala Rossi-Grześkowiaka („Mamuśkę”). Polegała ona na rozwieszeniu na stadionie dwóch wielkich transparentów z napisem „Solidarność”. Oglądały je dziesiątki tysięcy widzów zgromadzonych na sławnym Camp Nou oraz miliony zasiadające – oczywiście nie w krajach tzw. demokracji ludowej – przed telewizorami. Czujna Telewizja Polska transmitowała spotkanie z kilkunastosekundowym opóźnieniem i kiedy pojawiał się „wrogi” transparent, wstawiano widok trybun z jakiegoś innego meczu, np. z kibicami Brazylii. Nie zawsze jednak skutecznie.

 

Tematem warszawskiej prelekcji 8 grudnia br. o godzinie 18.00 będą działania Służby Bezpieczeństwa wobec kierowniczych organów NSZZ „Solidarność” prowadzone w latach 1980–1982. Obejmowały one infiltrację przywódców NSZZ „Solidarność”, jego agencji prasowej i tytułów prasowych oraz I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”. Mowa będzie także o przygotowaniach przez komunistów do procesu „odbudowy” związku, ale dopiero po jego uprzednim rozbiciu.

 

Prelegent spotkania Klubu „Polonia Christiana” w Warszawie, dr Grzegorz Majchrzak, jest autorem obszernej publikacji pt. „Rozpracowanie organów kierowniczych NSZZ „Solidarność” przez Służbę Bezpieczeństwa 1980–1982”, wydanej staraniem IPN w 2021 roku. Z tej publikacji pochodzi właśnie tytuł spotkania, na które serdecznie zapraszamy (szczegóły poniżej).

 

Jak szeroka jest wiedza gościa Klubu „Polonia Christiana” na ten długo pomijany w mainstreamowych mediach temat świadczą chociażby tytułu rozdziałów tego naukowego opracowania:

- „Działania Służby Bezpieczeństwa wobec NSZZ „Solidarność” w latach 1980–1982” (podzielone na okres od powstania NSZZ „S” do tzw. kryzysu bydgoskiego, następnie od „kryzysu bydgoskiego” do wprowadzenia stanu wojennego oraz po 13 grudnia 1981 roku),

- „Operacyjna ochrona” Krajowej Komisji Porozumiewawczej/Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” oraz Ośrodka Prac Społeczno—Zawodowych”,

- „Agentura w Krajowej Komisji Porozumiewawczej/Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” i w jej otoczeniu”,

- Rozpracowanie „Tygodnika Solidarność”,

- „Działania Służby Bezpieczeństwa związane z I Krajowym Zjazdem Delegatów NSZZ „Solidarność”,

- „Opis współpracy niektórych członków Krajowej Komisji Porozumiewawczej/Komisji Krajowej ze Służbą Bezpieczeństwa”.

 

Warto skorzystać z szerokich kompetencji dr. Majchrzaka i poszerzyć swoją wiedzę na tematy mające wpływ nie tylko na lata 80. w Polsce, ale też rzutujące na proces zmian, uruchomionych po upadku reżimu komunistycznego w latach 1989 – 1990.

 

Klub „Polonia Christiana” w Warszawie serdecznie zaprasza na wykład dr. Grzegorza Majchrzaka w Domu Literatury (Sala Konferencyjna na I piętrze) przy ul. Krakowskie Przedmieście 87/89 w Warszawie. Zapamiętajmy – czwartek 8 grudnia 2022 r. o godzina 18:00. Wstęp wolny!

 

Klub „Polonia Christiana” w Warszawie

Dr Majchrzak - wykład Klub PCh Warszawa

We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.