Watykan: 42 miliony uczniów szkół katolickich
2007-11-22 00:00:00
Do ćwierć miliona katolickich szkół i placówek oświatowych na świecie uczęszczają 42 miliony uczniów. Poinformowano o tym podczas prezentacji w watykańskim Biurze Prasowym dokumentu zatytułowanego "Wspólne wychowanie w szkole katolickiej. Misja, którą dzielą osoby konsekrowane i wierni świeccy", przygotowanego przez Kongregację Wychowania Katolickiego. Jak podaje KAI, w spotkaniu wzięli udział prefekt tej dykasterii, kard. Zenon Grocholewski i jej podsekretarz, ks. prałat Angelo Vincenzo Zani.
– W dziedzinie oświaty, szczególnie na Zachodzie, daje się odczuć trudności, jakie mają nauczyciele, którzy odczuwają brak motywacji i są świadkami niweczenia swych wysiłków wychowawczych. Jednym z bardzo niepokojących przejawów jest także wzrost przemocy w szkole oraz wśród dorastającej młodzieży, jak również trudności rodziny - mówił kard. Grocholewski.
Zwrócił uwagę na niepokojące zjawisko "utraty sensu wychowania, mającej ścisły związek z zagubieniem wartości, nade wszystko tych, które decydują o życiowych wyborach: rodziny, pracy, decyzji moralnych". – Tym samym wychowanie cierpi na te same choroby, które trawią nasze społeczeństwo: powszechny subiektywizm, relatywizm moralny i nihilizm – powiedział hierarcha.
Przypomniał, że katolicka tradycja pedagogiczna stawia w centrum wychowania człowieka i pomaga młodym ludziom wypracować "zdrowe i solidne podejście do życia, któremu nie będą obce wartości duchowe, religijne i ludzkie".
Zaprezentowany 20 listopada dokument, wydany przez watykańską oficynę Libreria Editrice Vaticana, nie jest pierwszym na ten temat w historii Kongregacji: 30 lat temu kazał się dokument zatytułowany "Szkoła katolicka", w 1982 r. dokument poświęcony roli katolików świeckich w szkole, rok później "Wskazówki wychowawcze na temat ludzkiej miłości", a w 1988 r. "Religijny wymiar wychowania w szkole katolickiej". Ponadto w ramach przygotowań do Wielkiego Jubileuszu Roku 2000, Kongregacja ogłosiła w 1997 r. opracowanie pt. "Szkoła katolicka u progu trzeciego tysiąclecia", a pięć lat temu dokument na temat misji osób konsekrowanych w szkole.
Kard. Grocholewski sprzeciwił się opinii, że w sytuacji braku powołań zakonnych należałoby zrezygnować z wielu szkół katolickich. – Byłoby to nie tylko niewłaściwe, ale i szkodliwe w perspektywie misji Kościoła. W istocie właściwe wychowanie dzieci i młodzieży jest sprawą najwyższej wagi dla dobra Kościoła i ludzkości dla stworzenia lepszego świata – stwierdził stanowczo prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego.
Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.