Watykan: 42 miliony uczniów szkół katolickich
2007-11-22 00:00:00
Do ćwierć miliona katolickich szkół i placówek oświatowych na świecie uczęszczają 42 miliony uczniów. Poinformowano o tym podczas prezentacji w watykańskim Biurze Prasowym dokumentu zatytułowanego "Wspólne wychowanie w szkole katolickiej. Misja, którą dzielą osoby konsekrowane i wierni świeccy", przygotowanego przez Kongregację Wychowania Katolickiego. Jak podaje KAI, w spotkaniu wzięli udział prefekt tej dykasterii, kard. Zenon Grocholewski i jej podsekretarz, ks. prałat Angelo Vincenzo Zani.
– W dziedzinie oświaty, szczególnie na Zachodzie, daje się odczuć trudności, jakie mają nauczyciele, którzy odczuwają brak motywacji i są świadkami niweczenia swych wysiłków wychowawczych. Jednym z bardzo niepokojących przejawów jest także wzrost przemocy w szkole oraz wśród dorastającej młodzieży, jak również trudności rodziny - mówił kard. Grocholewski.
Zwrócił uwagę na niepokojące zjawisko "utraty sensu wychowania, mającej ścisły związek z zagubieniem wartości, nade wszystko tych, które decydują o życiowych wyborach: rodziny, pracy, decyzji moralnych". – Tym samym wychowanie cierpi na te same choroby, które trawią nasze społeczeństwo: powszechny subiektywizm, relatywizm moralny i nihilizm – powiedział hierarcha.
Przypomniał, że katolicka tradycja pedagogiczna stawia w centrum wychowania człowieka i pomaga młodym ludziom wypracować "zdrowe i solidne podejście do życia, któremu nie będą obce wartości duchowe, religijne i ludzkie".
Zaprezentowany 20 listopada dokument, wydany przez watykańską oficynę Libreria Editrice Vaticana, nie jest pierwszym na ten temat w historii Kongregacji: 30 lat temu kazał się dokument zatytułowany "Szkoła katolicka", w 1982 r. dokument poświęcony roli katolików świeckich w szkole, rok później "Wskazówki wychowawcze na temat ludzkiej miłości", a w 1988 r. "Religijny wymiar wychowania w szkole katolickiej". Ponadto w ramach przygotowań do Wielkiego Jubileuszu Roku 2000, Kongregacja ogłosiła w 1997 r. opracowanie pt. "Szkoła katolicka u progu trzeciego tysiąclecia", a pięć lat temu dokument na temat misji osób konsekrowanych w szkole.
Kard. Grocholewski sprzeciwił się opinii, że w sytuacji braku powołań zakonnych należałoby zrezygnować z wielu szkół katolickich. – Byłoby to nie tylko niewłaściwe, ale i szkodliwe w perspektywie misji Kościoła. W istocie właściwe wychowanie dzieci i młodzieży jest sprawą najwyższej wagi dla dobra Kościoła i ludzkości dla stworzenia lepszego świata – stwierdził stanowczo prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego.
Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.