Watykan: abp Ranjith Patabendige o sprzeciwie wobec papieskiego ”Summorum Pontificum”

2007-11-19 00:00:00
Watykan: abp Ranjith Patabendige o sprzeciwie wobec papieskiego ”Summorum Pontificum”

O "kryzysie posłuszeństwa wobec papieża" mówił sekretarz Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów arcybiskup Albert Malcolm Ranjith Patabendige w wywiadzie dla agencji Fides. Hinduski dostojnik, którego na to stanowisko powołał Benedykt XVI, z niepokojem wypowiedział się na temat okoliczności wprowadzania w życie motu proprio "Summorum Ponrtificum" w sprawie możliwości odprawiania Mszy trydenckiej w Kościele.

Są diecezje i całe kraje, a nawet wysocy dostojnicy kościelni, którzy nie posłuchali papieża – powiedział abp Ranjith Patabendige agencji Kongregacji Ewangelizacji Narodów. –Większość biskupów i duchownych przyjęło wolę papieża - zaznaczył sekretarz kongregacji zajmującej się liturgią. Jego zdaniem nie można jednak ignorować "głosów protestu ze strony niektórych".

Wyjaśnia on przy okazji intencje, jakimi kierował się Benedykt XVI zezwalając na odprawianie Mszy przedsoborowej. – Decyzja była konieczna, ponieważ w niektórych miejscach nie odprawiano wiernie z przepisami nowego mszału, a nawet pojmowany on był jako zezwolenie bądź nawet zobowiązanie do kreatywności, która prowadzi często do wypaczeń liturgii do granic wytrzymałości – podkreślił hierarcha.

Abp Ranjith Patabendige uważa, że wraz z reformą Soboru Watykańskiego II do liturgii przedostały się "nadużycia, które są kontynuowane, pomimo ich szkodliwych następstw dla wiary i życia liturgicznego Kościoła". Spowodowały one m. in. "spadek wiary w realną obecność Chrystusa w Eucharystii". – Usunięcie balustrady i klęczników oraz wprowadzenie praktyk, które nakazują wiernym pozostać na swych miejscach bądź wstać podczas podniesienia, ograniczają znaczenie Eucharystii i poczucie głębokiej adoracji, jaką Kościół winien okazywać Panu" - powiedział sekretarz Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Hierarcha skrytykował także organizowanie w kościele "braterskich spotkań, koncertów czy celebracji wieloreligijnych", jak i wprowadzenie "nie mających wiele wspólnego z liturgią" muzyki i tańca oraz "niektóre homilie o charakterze polityczno-społecznym, często źle przygotowane".

Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.