Watykan: abp Ranjith Patabendige o sprzeciwie wobec papieskiego ”Summorum Pontificum”

2007-11-19 00:00:00
Watykan: abp Ranjith Patabendige o sprzeciwie wobec papieskiego ”Summorum Pontificum”

O "kryzysie posłuszeństwa wobec papieża" mówił sekretarz Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów arcybiskup Albert Malcolm Ranjith Patabendige w wywiadzie dla agencji Fides. Hinduski dostojnik, którego na to stanowisko powołał Benedykt XVI, z niepokojem wypowiedział się na temat okoliczności wprowadzania w życie motu proprio "Summorum Ponrtificum" w sprawie możliwości odprawiania Mszy trydenckiej w Kościele.

Są diecezje i całe kraje, a nawet wysocy dostojnicy kościelni, którzy nie posłuchali papieża – powiedział abp Ranjith Patabendige agencji Kongregacji Ewangelizacji Narodów. –Większość biskupów i duchownych przyjęło wolę papieża - zaznaczył sekretarz kongregacji zajmującej się liturgią. Jego zdaniem nie można jednak ignorować "głosów protestu ze strony niektórych".

Wyjaśnia on przy okazji intencje, jakimi kierował się Benedykt XVI zezwalając na odprawianie Mszy przedsoborowej. – Decyzja była konieczna, ponieważ w niektórych miejscach nie odprawiano wiernie z przepisami nowego mszału, a nawet pojmowany on był jako zezwolenie bądź nawet zobowiązanie do kreatywności, która prowadzi często do wypaczeń liturgii do granic wytrzymałości – podkreślił hierarcha.

Abp Ranjith Patabendige uważa, że wraz z reformą Soboru Watykańskiego II do liturgii przedostały się "nadużycia, które są kontynuowane, pomimo ich szkodliwych następstw dla wiary i życia liturgicznego Kościoła". Spowodowały one m. in. "spadek wiary w realną obecność Chrystusa w Eucharystii". – Usunięcie balustrady i klęczników oraz wprowadzenie praktyk, które nakazują wiernym pozostać na swych miejscach bądź wstać podczas podniesienia, ograniczają znaczenie Eucharystii i poczucie głębokiej adoracji, jaką Kościół winien okazywać Panu" - powiedział sekretarz Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Hierarcha skrytykował także organizowanie w kościele "braterskich spotkań, koncertów czy celebracji wieloreligijnych", jak i wprowadzenie "nie mających wiele wspólnego z liturgią" muzyki i tańca oraz "niektóre homilie o charakterze polityczno-społecznym, często źle przygotowane".

Źródło: KAI
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025