Watykan: abp Ranjith Patabendige o sprzeciwie wobec papieskiego ”Summorum Pontificum”

2007-11-19 00:00:00
Watykan: abp Ranjith Patabendige o sprzeciwie wobec papieskiego ”Summorum Pontificum”

O "kryzysie posłuszeństwa wobec papieża" mówił sekretarz Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów arcybiskup Albert Malcolm Ranjith Patabendige w wywiadzie dla agencji Fides. Hinduski dostojnik, którego na to stanowisko powołał Benedykt XVI, z niepokojem wypowiedział się na temat okoliczności wprowadzania w życie motu proprio "Summorum Ponrtificum" w sprawie możliwości odprawiania Mszy trydenckiej w Kościele.

Są diecezje i całe kraje, a nawet wysocy dostojnicy kościelni, którzy nie posłuchali papieża – powiedział abp Ranjith Patabendige agencji Kongregacji Ewangelizacji Narodów. –Większość biskupów i duchownych przyjęło wolę papieża - zaznaczył sekretarz kongregacji zajmującej się liturgią. Jego zdaniem nie można jednak ignorować "głosów protestu ze strony niektórych".

Wyjaśnia on przy okazji intencje, jakimi kierował się Benedykt XVI zezwalając na odprawianie Mszy przedsoborowej. – Decyzja była konieczna, ponieważ w niektórych miejscach nie odprawiano wiernie z przepisami nowego mszału, a nawet pojmowany on był jako zezwolenie bądź nawet zobowiązanie do kreatywności, która prowadzi często do wypaczeń liturgii do granic wytrzymałości – podkreślił hierarcha.

Abp Ranjith Patabendige uważa, że wraz z reformą Soboru Watykańskiego II do liturgii przedostały się "nadużycia, które są kontynuowane, pomimo ich szkodliwych następstw dla wiary i życia liturgicznego Kościoła". Spowodowały one m. in. "spadek wiary w realną obecność Chrystusa w Eucharystii". – Usunięcie balustrady i klęczników oraz wprowadzenie praktyk, które nakazują wiernym pozostać na swych miejscach bądź wstać podczas podniesienia, ograniczają znaczenie Eucharystii i poczucie głębokiej adoracji, jaką Kościół winien okazywać Panu" - powiedział sekretarz Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Hierarcha skrytykował także organizowanie w kościele "braterskich spotkań, koncertów czy celebracji wieloreligijnych", jak i wprowadzenie "nie mających wiele wspólnego z liturgią" muzyki i tańca oraz "niektóre homilie o charakterze polityczno-społecznym, często źle przygotowane".

Źródło: KAI
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.
W dniach 6-7 czerwca 2025 r. odbył się zjazd sprawozdawczy Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia – funkcjonującej od ponad 30 lat sieci, która zrzesza i koordynuje działania kilkudziesięciu organizacji pro life. Podczas zjazdu z gościnnym referatem wystąpił dr Paweł Momro.