Watykan: beatyfikacja 498 ofiar republikańskiego terroru w Hiszpanii

2007-10-05 00:00:00

Najliczniejsza beatyfikacja w naszych czasach - 498 ofiar wojny domowej w Hiszpanii - odbędzie się 28 października w Watykanie. Z tej okazji w Rzymie zaplanowano wiele wydarzeń z udziałem Benedykta XVI, wysokich przedstawicieli Kurii Rzymskiej oraz episkopatu i licznych pielgrzymów z Hiszpanii – podaje KAI.

Informując o zbliżających się uroczystościach Urząd ds. Kanonizacji i Biuro Informacyjne Hiszpańskiej Konferencji Biskupiej (CEE) we wspólnym oświadczeniu podały, że przyszli błogosławieni nie są "męczennikami wojny domowej", ale zostali uznani za "męczenników prześladowań religijnych".

Na ołtarze zostaną wyniesieni dwaj biskupi, 24 księży diecezjalnych, 462 członków instytutów życia konsekrowanego, po jednym diakonie, subdiakonie i seminarzyście oraz 7 świeckich. Są wśród nich dwie ofiary prześladowań z października 1934, siedmioro osób zamęczonych w 1937, a pozostali, czyli 489 męczenników, zginęło w 1936 r.

Aby lepiej poznać przyszłych błogosławionych, episkopat hiszpański wydał specjalną księgę "Kim są i skąd pochodzą. 498 męczenników XX wieku w Hiszpanii". Zamieszczono w niej zdjęcia i życiorysy tych osób, opisy okoliczności ich śmierci oraz historyczne tło prześladowań za wiarę w tamtych czasach.

Wojna domowa w Hiszpanii między zwolennikami republiki i monarchii i odpowiednio lewicy i prawicy, połączona z krwawymi prześladowaniami Kościoła, trwała w latach 1936-39. Ocenia się, że zginęło w niej ponad 400 tys. ludzi po obu stronach. Według ks. prał. Carcela Ortiego, Kościół stracił w niej 6832 duchownych i zakonnic, w tym 12 biskupów, 4184 księży diecezjalnych, 2365 kapłanów i braci zakonnych, 238 sióstr, 32 seminarzystów. Wśród męczenników było też wielu zaangażowanych świeckich. Jan Paweł II w latach 1987-2001 podczas 10 beatyfikacji ogłosił błogosławionymi 471 męczenników z tego okresu a podczas 2 kanonizacji - 11 świętych.

Źródło: KAI
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025