Watykan: beatyfikacja 498 ofiar republikańskiego terroru w Hiszpanii

2007-10-05 00:00:00

Najliczniejsza beatyfikacja w naszych czasach - 498 ofiar wojny domowej w Hiszpanii - odbędzie się 28 października w Watykanie. Z tej okazji w Rzymie zaplanowano wiele wydarzeń z udziałem Benedykta XVI, wysokich przedstawicieli Kurii Rzymskiej oraz episkopatu i licznych pielgrzymów z Hiszpanii – podaje KAI.

Informując o zbliżających się uroczystościach Urząd ds. Kanonizacji i Biuro Informacyjne Hiszpańskiej Konferencji Biskupiej (CEE) we wspólnym oświadczeniu podały, że przyszli błogosławieni nie są "męczennikami wojny domowej", ale zostali uznani za "męczenników prześladowań religijnych".

Na ołtarze zostaną wyniesieni dwaj biskupi, 24 księży diecezjalnych, 462 członków instytutów życia konsekrowanego, po jednym diakonie, subdiakonie i seminarzyście oraz 7 świeckich. Są wśród nich dwie ofiary prześladowań z października 1934, siedmioro osób zamęczonych w 1937, a pozostali, czyli 489 męczenników, zginęło w 1936 r.

Aby lepiej poznać przyszłych błogosławionych, episkopat hiszpański wydał specjalną księgę "Kim są i skąd pochodzą. 498 męczenników XX wieku w Hiszpanii". Zamieszczono w niej zdjęcia i życiorysy tych osób, opisy okoliczności ich śmierci oraz historyczne tło prześladowań za wiarę w tamtych czasach.

Wojna domowa w Hiszpanii między zwolennikami republiki i monarchii i odpowiednio lewicy i prawicy, połączona z krwawymi prześladowaniami Kościoła, trwała w latach 1936-39. Ocenia się, że zginęło w niej ponad 400 tys. ludzi po obu stronach. Według ks. prał. Carcela Ortiego, Kościół stracił w niej 6832 duchownych i zakonnic, w tym 12 biskupów, 4184 księży diecezjalnych, 2365 kapłanów i braci zakonnych, 238 sióstr, 32 seminarzystów. Wśród męczenników było też wielu zaangażowanych świeckich. Jan Paweł II w latach 1987-2001 podczas 10 beatyfikacji ogłosił błogosławionymi 471 męczenników z tego okresu a podczas 2 kanonizacji - 11 świętych.

Źródło: KAI
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.
Miło nam poinformować, iż w mijającym roku 2024 do siedziby naszego Stowarzyszenia ponownie napłynęły bardzo liczne życzenia z okazji Świąt Narodzenia Pańskiego. Wśród nadawców życzeń, za które składamy serdeczne Bóg zapłać, nie zabrakło biskupa, kapłanów z różnych parafii, jak też i i licznego grona świeckich, w tym Apostołów Fatimy.