Ważne słowa Sławomira Skiby przed kamerami PCh24TV

2020-10-09 00:00:00
Ważne słowa Sławomira Skiby przed kamerami PCh24TV

Wiceprezes Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi Sławomir Skiba mówi o kulisach akcji „Stop Komunii Świętej na rękę!” oraz przypomina o rewolucyjnych zmianach, które stały się podstawą do wystąpienia z tą inicjatywą.

 

Podczas wywiadu dla portalu PCh24.pl redaktor Marcin Austyn zadał Wiceprezesowi Sławomirowi Skibie pytania o powody, które skłoniły Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi do rozpoczęcia wspomnianej wyżej akcji informacyjnej. Jego rozmówca odniósł się do sytuacji w polskich kościołach po ogłoszeniu pandemii wirusa Sars-CoV-2 (koronawirusa) oraz po wprowadzeniu wiosną 2020 roku drakońskich ograniczeń w korzystaniu z miejsc kultu. Wyjaśnił, że to, co dzieje się w wielu polskich kościołach wymaga reakcji ze strony świeckich wiernych i postawienia na nowo pytania, która forma przyjmowania Komunii Św. minimalizuje ryzyko profanacji i służy dbałości o każdą cząstkę Hostii.

 

- Od kilku miesięcy obserwowaliśmy z zaniepokojeniem proces, który był w Polsce tamowany przez całe dziesięciolecia. Najpierw forsowane było przyjmowanie Komunii Świętej tylko na rękę – rzekomo ze względów sanitarnych i medycznych. Później stanowiska Episkopatu powstrzymały tego typu wymuszające zachowania, ale ta praktyka powoli utrwala się w kościołach. Widzimy, jak wielu wiernych zaczęło zupełnie bezrefleksyjnie przyjmować Komunię Świętą na rękę, zapominając o podstawowej dla nas prawdzie wiary, że w konsekrowanej Hostii, w każdym najmniejszym Jej kawałku, jest obecny sam Pan Jezus – mówi Wicperezes Sławomir Skiba.

 

Obserwując od dłuższego czasu praktykę podawania Komunii Świętej do rąk widzimy, że wierni nie mają możliwości puryfikacji dłoni i palców, mającej na celu uniknięcie upadku nawet najmniejszego okrucha Hostii.

 

Red. Marcin Austyn podczas rozmowy nawiązał do tła społecznego całej sytuacji, mającej swoje źródło w gigantycznej panice z powodu koronawirusa, także wśród wiernych uczęszczających do kościołów. Zwrócił też uwagę, że często świeccy wierni w nowych, dotąd niecodziennych sytuacjach, takich jak odmowa lub utrudnienie udzielenia Komunii Świętej do ust, nie wiedzieli, jak się zachować. Często czuli się wprost przymuszani do zmiany formy przyjmowania Ciała Chrystusa, co uzasadniano rzekomo większym zagrożeniem epidemicznym.

 

- Ta postawa w obecnej formie nie daje żadnej gwarancji oddawania należnej czci Panu Jezusowi ukrytemu w Najświętszym Sakramencie. To nie jest jedynie doświadczenie ostatnich miesięcy, choć wtedy w sposób piorunujący zjawisko Komunii Świętej na rękę zaczęło dominować w niektórych wspólnotach i parafiach. Pamiętamy jednak także praktykę co najmniej kilku dekad stosowania Komunii Świętej na rękę w krajach Europy Zachodniej. Widzimy, jak walnie przyczynia się ona do osłabienia czci do Najświętszego Sakramentu oraz wiary w realną obecność Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie – zauważył Sławomir Skiba.

 

Wiceprezes nawiązał także do drugiego, obok billboardów, kluczowego elementu kampanii, którą zainicjowało Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi. Jest to dostępna pod adresem https://cialochrystusa.com/ broszura zatytułowana „W tej Hostyi jest Bóg żywy”.

 

 - Ważnym przypomnieniem w naszej broszurze jest opis dwóch cudów eucharystycznych, jakie wydarzyły się w ostatnich latach w Polsce. Pierwszy opis dotyczy cudu w Sokółce, drugi – cudu w Legnicy. To dwa wydarzenia, przez które Opatrzność chciała nam coś powiedzieć. Jestem przekonany, że obydwa cudowne zdarzenia wynikały z niedostatecznej troski o Ciało Pana Jezusa, w związku z nieuszanowaniem Eucharystycznej Postaci Ciała Pana Jezusa. On dał nam sygnał, że jest tam rzeczywiście obecny, gdyż mamy dowody naukowe w postaci badań laboratoryjnych, które wykazały obecność w obu przypadkach żywej tkanki serca mięśniowego osoby konającej.

 

Zapraszamy do obejrzenia całej rozmowy, którą zamieściliśmy w dziale PiotrSkargaTV oraz do zapoznania się materiałami zamieszczonymi na stronie CialoChrystusa.com.

 

PiotrSkarga.pl

Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
We wtorek 16 kwietnia br. prof. Marek Czachorowski w Klubie „Polonia Christiana” wygłosi wykład pt. „Spór o etykę św. Tomasza z Akwinu”. Mimo dużego upływu czasu nauka, jaką pozostawił on Kościołowi jest wciąż żywa i warta osobistego odkrywania. Zapraszamy więc do Warszawy na spotkanie z prof. Czachorowskim i rozważania o schedzie naukowej oraz religijnej, formującej od wieków wiernych Kościoła Rzymskiego.
Już w czwartek 11 kwietnia spotykamy się w Warszawie, by zaprotestować przeciwko zbrodniczej polityce tzw. „koalicji 13 grudnia”. Mowa o czterech nieludzkich i łamiących konstytucję projektach ustaw, pozwalających na zabijanie poczętych dzieci. Polacy nie mogą milczeć, gdy politycy próbują legalizować zabijanie bezbronnych ludzi. Prosimy o przybycie na wyznaczone miejsce zbiórki oraz poinformowanie znajomych.
Wychowana w chrześcijańskiej rodzinie, szanującej wartość każdego życia, Mary Wagner jest prawdziwą bohaterką naszych czasów. Czasów pełnych zakłamania i budowania fałszywej moralności, która zabijanie dzieci nazywa „wolnością”. O życiu i odwadze działania Mary Wagner, kanadyjskiej działaczki wielokrotnie więzionej za obronę nienarodzonych, opowie w Ropczycach Jacek Kotula, podkarpacki aktywista pro-life. Zapraszamy Państwa na środę 17 kwietnia do Ropczyc, na spotkanie w Powiatowym Centrum Edukacji Kulturalnej przy ul. Mickiewicza 10.