Na całym świecie rośnie liczba katolików. Tak wynika ze statystyk opublikowanych przez agencję Fides w związku z obchodzonym 21 października Światowym Dniem Misyjnym. Dane dotyczą stanu na 31 grudnia 2005 r – informuje Radio Watykańskie.
Ostatnie badania wykazały, że liczba katolików wzrosła o 16.600.000 osiągając w sumie 1.114.966.000. Oznacza to, że ponad 17% (17,25%) światowej populacji stanowią wierni Kościoła katolickiego.
Najwięcej katolików przybyło proporcjonalnie w Europie (+0,37%), najmniej w Oceanii (+0,01%). Tendencja wzrostowa zanotowana w 2005 r. w Europie jest o tyle ciekawa, że rok wcześniej Stary Kontynent znalazł się „pod kreską” – podaje rozgłośnia watykańska.
Więcej jest także księży. W liczbach bezwzględnych nastąpił ogólny wzrost o 520 kapłanów – w sumie 406.411. Obok księży powiększa się także liczba biskupów (o 57 – w sumie 4.841) oraz diakonów stałych (o 1.067 – w sumie 33.391). Jest także więcej (o 1.395) osób przygotowujących się do kapłaństwa w wyższych seminariach duchownych, zarówno diecezjalnych jak i zakonnych – w sumie 114.439.
Wyraźnie spada natomiast ogólna liczba osób zakonnych bez święceń: o 322 braci i o prawie 7 tysięcy sióstr (6.930). Wyjątek stanowią jedynie dwa kontynenty: Afryka i Azja, gdzie notuje się wzrost powołań zakonnych. W Kościele coraz większa odpowiedzialność za duszpasterstwo zaczyna spoczywać na laikacie katolickim: w 2005 r. było 200.022 (wzrost o 13.555) świeckich misjonarzy oraz prawie 3 miliony (2.974.703) katechistów (wzrost o 33.905) – informuje Radio Watykańskie.
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.