Wielka Brytania: biskupi bronią szkół katolickich

2007-09-05 00:00:00

Sprzeciw wobec pomysłów likwidacji katolickich placówek oświatowych wyrazili biskupi angielscy w liście z okazji rozpoczynającego się roku szkolnego. Przewodniczący i wiceprzewodniczący Konferencji Biskupów Anglii i Walii podkreślają w swym dokumencie nieustanną potrzebę prowadzenia przez Kościół placówek edukacyjnych i ich znaczącą rolę w społeczeństwie. Zwracają również uwagę, że katolicki model wychowania w najpełniejszy sposób przygotowuje dzieci i młodzież do każdej roli, jaką przychodzi im pełnić w dorosłym życiu - czytamy w serwisie KAI.

Protestując przeciw wezwaniom do likwidacji szkół wyznaniowych lub ograniczenia ich liczby, biskupi Anglii i Walii zaznaczyli, że głosy takie nie biorą pod uwagę bogatej historii współpracy między państwem a Kościołem, która okazała się korzystna dla obu stron, ani dokonań tych placówek.

"Niezależne badania i kontrole rządowe pokazały, jak dobrze radzą sobie nasze szkoły, zarówno pod względem naukowym, jak i jeśli chodzi o wychowanie moralne i społeczne" - napisali kardynał Cormac Murphy-O'Connor i arcybiskup Patrick Kelly.

W liście rozesłanym do wszystkich parafii z okazji nowego roku szkolnego hierarchowie zwrócili uwagę, że placówki katolickie w swoich poczynaniach kierują się ważną i spoistą wizją edukacji. "Opiera się ona na objawionej przez Boga prawdzie o nas samych i naszym życiu we wspólnocie i naszym ostatecznym przeznaczeniu" - stwierdza list. Jego autorzy podkreślili, że wszystko to owocuje rozwojem edukacyjnym ukierunkowanym na osobę Jezusa Chrystusa, który jest Drogą, Prawdą i Życiem.

"Czas, jaki upłynął, wskazuje, że takie podejście do edukacji dobrze przygotowuje dzieci i młodzież do każdej roli, jaką przychodzi im pełnić w społeczeństwie, życiu publicznym, prywatnym czy rodzinnym" - uważają kard. O'Connor i abp Kelly.

Episkopat Anglii i Walii zachęca rodziców katolickich, by posyłali swoje dzieci do miejscowych szkół katolickich i by aktywnie włączali się w ich życie. Proszą także o dalsze wsparcie dla fundacji, dzięki którym tego typu placówki mogą działać. "Finansowanie naszego alternatywnego modelu wychowania jest kosztownym, ale wartościowym zadaniem, dlatego też dziękujemy tym wszystkim, którzy się do tego przyczyniają" - czytamy w liście biskupów Anglii i Walii.

(źródło: KAI)
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.
W dniach 6-7 czerwca 2025 r. odbył się zjazd sprawozdawczy Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia – funkcjonującej od ponad 30 lat sieci, która zrzesza i koordynuje działania kilkudziesięciu organizacji pro life. Podczas zjazdu z gościnnym referatem wystąpił dr Paweł Momro.