Wielka Brytania: biskupi bronią szkół katolickich

2007-09-05 00:00:00

Sprzeciw wobec pomysłów likwidacji katolickich placówek oświatowych wyrazili biskupi angielscy w liście z okazji rozpoczynającego się roku szkolnego. Przewodniczący i wiceprzewodniczący Konferencji Biskupów Anglii i Walii podkreślają w swym dokumencie nieustanną potrzebę prowadzenia przez Kościół placówek edukacyjnych i ich znaczącą rolę w społeczeństwie. Zwracają również uwagę, że katolicki model wychowania w najpełniejszy sposób przygotowuje dzieci i młodzież do każdej roli, jaką przychodzi im pełnić w dorosłym życiu - czytamy w serwisie KAI.

Protestując przeciw wezwaniom do likwidacji szkół wyznaniowych lub ograniczenia ich liczby, biskupi Anglii i Walii zaznaczyli, że głosy takie nie biorą pod uwagę bogatej historii współpracy między państwem a Kościołem, która okazała się korzystna dla obu stron, ani dokonań tych placówek.

"Niezależne badania i kontrole rządowe pokazały, jak dobrze radzą sobie nasze szkoły, zarówno pod względem naukowym, jak i jeśli chodzi o wychowanie moralne i społeczne" - napisali kardynał Cormac Murphy-O'Connor i arcybiskup Patrick Kelly.

W liście rozesłanym do wszystkich parafii z okazji nowego roku szkolnego hierarchowie zwrócili uwagę, że placówki katolickie w swoich poczynaniach kierują się ważną i spoistą wizją edukacji. "Opiera się ona na objawionej przez Boga prawdzie o nas samych i naszym życiu we wspólnocie i naszym ostatecznym przeznaczeniu" - stwierdza list. Jego autorzy podkreślili, że wszystko to owocuje rozwojem edukacyjnym ukierunkowanym na osobę Jezusa Chrystusa, który jest Drogą, Prawdą i Życiem.

"Czas, jaki upłynął, wskazuje, że takie podejście do edukacji dobrze przygotowuje dzieci i młodzież do każdej roli, jaką przychodzi im pełnić w społeczeństwie, życiu publicznym, prywatnym czy rodzinnym" - uważają kard. O'Connor i abp Kelly.

Episkopat Anglii i Walii zachęca rodziców katolickich, by posyłali swoje dzieci do miejscowych szkół katolickich i by aktywnie włączali się w ich życie. Proszą także o dalsze wsparcie dla fundacji, dzięki którym tego typu placówki mogą działać. "Finansowanie naszego alternatywnego modelu wychowania jest kosztownym, ale wartościowym zadaniem, dlatego też dziękujemy tym wszystkim, którzy się do tego przyczyniają" - czytamy w liście biskupów Anglii i Walii.

(źródło: KAI)
Oto ten moment: dajmy zdecydowną i liczną odpowiedź wrogom życia i rodziny! Zapraszamy na wielką manifestację poparcia dla podstaw naszej cywilizacji. Tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny w Krakowie będzie wyjątkowy. Oczy świata zwracają się bowiem na Polskę, w której znów rozgrywa się bitwa o życie setek tysięcy dzieci. Wykorzystajmy to w dobrym celu!
Zamęt społeczny, manipulacje ludzkimi umysłami i przedkładanie obcych interesów ponad dobro Ojczyzny, połączone z eskalacją napięcia wewnątrz narodu, zawsze prowadzą do tragedii i upadków. W trudnych czasach trzeciej dekady XXI wieku odwołajmy się do św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. O tym wyjątkowym duchownym opowie Dorota Niedźwiecka na spotkaniu Klubu „Polonia Christiana” w Gorzowie Wielkopolskim...
Doceniony przez Kościół i wyniesiony na ołtarze św. Szarbel to przykład duchownego żyjącego w całkowitej zgodzie z Panem Bogiem, w pełni powierzającego Stwórcy swoją pracę i modlitwę. O życiu i cudach dokonywanych do dzisiaj przez św. Szarbela opowie w trzech miejscowościach Podkarpacia znany działacz katolicki Jacek Kotula. Spotkania organizowane w ramach Klubów „Polonia Christiana”, w obecności relikwii św. Szarbela, będą dobrą okazją do pogłębienia wiedzy o XIX-wiecznym duchownym, określanym jako „święty Bogiem upojony”.
To będzie prelekcja niezwykle ciekawa, dotykająca najważniejszego wydarzenia politycznego najbliższych tygodni - wyborów do Parlamentu Europejskiego. Naszym gościem w warszawskim „Klubie” będzie dr hab. prof. KUL Mieczysław Ryba. Temat spotkania to „Wybory do Parlamentu Europejskiego: podległość czy suwerenność Polski?". Wstęp wolny!
Od antypedagogiki do antyedukacji - czy w tym kierunku musi zmierzać polski system edukacyjny? Jakie są alternatywy? To pytania ważne nie tylko dla tych, którzy mają dzieci w wieku szkolnym. To dyskusja pokoleniowa, traktująca o przyszłości naszego kraju - bo, jak prawił kanclerz Zamoyski, „takie będą rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie”. Do tej dyskusji zapraszamy w ramach najbliższego spotkania naszego „Klubu” w Opolu.