Wielki kongres TFP w USA

2010-11-04 00:00:00
Wielki kongres TFP w USA

W dniach od 29 do 31 października, w siedzibie amerykańskiego Stowarzyszenia Obrony Tradycji Rodziny i Własności (TFP) w Spring Grove, w Pensylwanii odbył się kongres poświęcony kwestii przywództwa i odwagi katolików zwalczających obecny kryzys cywilizacji chrześcijańskiej. W konferencji oraz licznych wydarzeniach towarzyszących imprezie wzięło udział ponad 270 osób. Znaczną część stanowili liderzy i uczestnicy tzw. krucjaty różańcowej, zorganizowanej w prawie wszystkich stanach dwa tygodnie wcześniej.

Jak mówią sami organizatorzy, ostatni weekend października był pełnym atrakcji iście błogosławionym czasem. Spotkanie z sympatykami, darczyńcami i członkami akcji America Needs Fatima rozpoczęło się w piątek wieczorem wspólnym posiłkiem w postaci pizzy tradycyjnie wypiekanej w piecu opalanym drewnem. 

W sobotę odbyła się uroczysta procesja różańcowa z udziałem naturalnej wielkości figurki Matki Bożej Dobrej Nadziei. Po niej nastąpiła uroczysta Msza św. i spowiedź, a wieczorem, w namiocie w średniowiecznym stylu zorganizowano bankiet.

W czasie konferencji zaprezentowano dwie nowe książki. Pierwsza, autorstwa Richarda Lyona z TFP w Wielkiej Brytanii, nosi tytuł: „The Christian Institution of the Family: A Dynamic Force to Regenerate Society”. Autor opracowania tłumaczył, w jaki sposób można wykorzystywać książkę do obrony instytucji rodziny. Druga książka, to opracowana przez Andreasa Philipsa biografia prof. Plinio de Oliveiry, zatytułowana: „Plinio”. Konferencję uświetnił swoją obecnością książę Bertrand de Orleans-Braganza, który wygłosił przemówienie kończące niedzielne spotkanie, opowiadając o swoich relacjach z prof. Plinio Correa de Oliveira i jego dziele, które wciąż się rozwija.

Również inni członkowie TFP, w ciągu tych kilku dni, wygłosili interesujące wykłady. Norman Fulkerson mówił, na czym polega prawdziwe przywództwo, Luiz Solimeo - o potrzebie umiarkowania i roztropności w działaniu, Nelson Fragelli podał za wzór do naśladowania jako lidera społecznego św. Nuno Alvaresa Pereirę, dr Joseph Thomas mówił o cnotach i silnym charakterze z punktu widzenia wojskowego przywództwa.

Wszyscy uczestnicy konferencji bardzo sobie chwalili niezwykle ciepłą atmosferę spotkań i możliwość podzielenia się własnymi opiniami na różne tematy. Wszyscy stanowili bowiem jedną rodzinę, którą łączyła idea walki w obronie chrześcijańskiej cywilizacji. Nad sprawnym przebiegiem konferencji czuwali uczniowie prowadzonej przez TFP szkoły św. Ludwika de Montfort. Uroczystość kończyła Msza św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, podczas której płomienne kazanie wygłosił ksiądz Jonathan Romanoski.

Źródło: Tfp.org, AS
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.