Wielki kongres TFP w USA

2010-11-04 00:00:00
Wielki kongres TFP w USA

W dniach od 29 do 31 października, w siedzibie amerykańskiego Stowarzyszenia Obrony Tradycji Rodziny i Własności (TFP) w Spring Grove, w Pensylwanii odbył się kongres poświęcony kwestii przywództwa i odwagi katolików zwalczających obecny kryzys cywilizacji chrześcijańskiej. W konferencji oraz licznych wydarzeniach towarzyszących imprezie wzięło udział ponad 270 osób. Znaczną część stanowili liderzy i uczestnicy tzw. krucjaty różańcowej, zorganizowanej w prawie wszystkich stanach dwa tygodnie wcześniej.

Jak mówią sami organizatorzy, ostatni weekend października był pełnym atrakcji iście błogosławionym czasem. Spotkanie z sympatykami, darczyńcami i członkami akcji America Needs Fatima rozpoczęło się w piątek wieczorem wspólnym posiłkiem w postaci pizzy tradycyjnie wypiekanej w piecu opalanym drewnem. 

W sobotę odbyła się uroczysta procesja różańcowa z udziałem naturalnej wielkości figurki Matki Bożej Dobrej Nadziei. Po niej nastąpiła uroczysta Msza św. i spowiedź, a wieczorem, w namiocie w średniowiecznym stylu zorganizowano bankiet.

W czasie konferencji zaprezentowano dwie nowe książki. Pierwsza, autorstwa Richarda Lyona z TFP w Wielkiej Brytanii, nosi tytuł: „The Christian Institution of the Family: A Dynamic Force to Regenerate Society”. Autor opracowania tłumaczył, w jaki sposób można wykorzystywać książkę do obrony instytucji rodziny. Druga książka, to opracowana przez Andreasa Philipsa biografia prof. Plinio de Oliveiry, zatytułowana: „Plinio”. Konferencję uświetnił swoją obecnością książę Bertrand de Orleans-Braganza, który wygłosił przemówienie kończące niedzielne spotkanie, opowiadając o swoich relacjach z prof. Plinio Correa de Oliveira i jego dziele, które wciąż się rozwija.

Również inni członkowie TFP, w ciągu tych kilku dni, wygłosili interesujące wykłady. Norman Fulkerson mówił, na czym polega prawdziwe przywództwo, Luiz Solimeo - o potrzebie umiarkowania i roztropności w działaniu, Nelson Fragelli podał za wzór do naśladowania jako lidera społecznego św. Nuno Alvaresa Pereirę, dr Joseph Thomas mówił o cnotach i silnym charakterze z punktu widzenia wojskowego przywództwa.

Wszyscy uczestnicy konferencji bardzo sobie chwalili niezwykle ciepłą atmosferę spotkań i możliwość podzielenia się własnymi opiniami na różne tematy. Wszyscy stanowili bowiem jedną rodzinę, którą łączyła idea walki w obronie chrześcijańskiej cywilizacji. Nad sprawnym przebiegiem konferencji czuwali uczniowie prowadzonej przez TFP szkoły św. Ludwika de Montfort. Uroczystość kończyła Msza św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, podczas której płomienne kazanie wygłosił ksiądz Jonathan Romanoski.

Źródło: Tfp.org, AS
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
We wtorek 16 kwietnia br. prof. Marek Czachorowski w Klubie „Polonia Christiana” wygłosi wykład pt. „Spór o etykę św. Tomasza z Akwinu”. Mimo dużego upływu czasu nauka, jaką pozostawił on Kościołowi jest wciąż żywa i warta osobistego odkrywania. Zapraszamy więc do Warszawy na spotkanie z prof. Czachorowskim i rozważania o schedzie naukowej oraz religijnej, formującej od wieków wiernych Kościoła Rzymskiego.
Już w czwartek 11 kwietnia spotykamy się w Warszawie, by zaprotestować przeciwko zbrodniczej polityce tzw. „koalicji 13 grudnia”. Mowa o czterech nieludzkich i łamiących konstytucję projektach ustaw, pozwalających na zabijanie poczętych dzieci. Polacy nie mogą milczeć, gdy politycy próbują legalizować zabijanie bezbronnych ludzi. Prosimy o przybycie na wyznaczone miejsce zbiórki oraz poinformowanie znajomych.