Wielki Post. Rekolekcje to duchowa odnowa przez wyciszenie i czas spędzony z Panem Bogiem

marzec 2025
Wielki Post. Rekolekcje to duchowa odnowa przez wyciszenie i czas spędzony z Panem Bogiem

Wielki Post. Rekolekcje to duchowa odnowa przez wyciszenie i czas spędzony z Panem Bogiem

Czas Wielkiego Postu to wyjątkowa okazja do skupienia się na tym, co jest naszym celem w życiu doczesnym… Na przejściu własnej życiowej drogi w zgodzie z Panem Bogiem i osiągnięciu zbawienia w życiu wiecznym. Rekolekcje wielkopostne, prowadzone przez ojca Wawrzyńca Marię Waszkiewicza na naszym kanale YouTube, są pomocą w odnowieniu naszego ducha, odnalezieniu sensu życia i umocnieniu się w wierze.

 

Czas pokuty, czas odnowy

 

Rozpoczęty w Środą Popielcową okres Wielkiego Postu jest dla Kościoła Rzymskiego odniesieniem się do 40 dni spędzonych przez naszego Zbawiciela na pustyni. Często w tym czasie przypomina się również czterdzieści dni potopu, po których Bóg zawarł przymierze z Noem; czterdzieści lat pielgrzymowania ludu Izraela do Ziemi Obiecanej oraz czterdzieści dni spędzonych przez Mojżesza na Górze Synaj.

 

Wielkopostna pokuta dla wiernych Kościoła Powszechnego jest specjalnym czasem ćwiczeń duchowych, liturgii pokutnej, pielgrzymek o charakterze pokutnym, dobrowolnych wyrzeczeń oraz dawania świadectw miłosierdzia, m.in. poprzez braterskie dzielenie się z innymi zarówno dobrami duchowymi, jak i materialnymi.

W Wielkim Poście z liturgii znika radosne „Alleluja” i „Chwała na wysokości Bogu”, a kapłani przywdziewają szaty liturgiczne w kolorze fioletowym. Wymiar duchowy i nasze postępowanie w tym czasie zwraca nas ku istocie największego święta katolickiego, jakim jest Wielkanoc.

 

Zapraszamy na rekolekcje Wielkiego Postu

 

Przez kolejne niedziele Wielkiego Postu na naszym kanale YouTube będą pojawiać się nowe odcinki rozważań, w które poprowadzi nas ojciec Wawrzyniec Maria Waszkiewicz. Nasz przewodnik rekolekcyjny to znany Czytelnikom mediów wydawanych przez Stowarzyszenie KS. Piotra Skargi kapłan, misjonarz Matki Bożej Anielskiej oraz administrator węgierskojęzycznej parafii na południu Słowacji.
Wawrzyniec Maria Waszkiewicz studia seminaryjne ukończył we Włoszech. Jest także autorem publikacji o tematyce religijnej, m.in. biografii Marii Gaetany Agnesi pt. „Piękna dusza” (2018), podręcznika duchowego „Alchemik – czyli rzecz o Bogu, o człowieku i o uświęceniu”, rekolekcji wielkopostnych „Nunc Coepi”, biografii św. Wawrzyńca z Brindisi pt. „Bosy generał” oraz – wspólnie z A. Canavesim – tomu opowiadań historycznych „Pokój, dobro, wojna”.

 

Od Środy Popielcowej, gdy na nasze czoła spadł popiół przypominający o przemijaniu życia doczesnego, w szczególny sposób powinniśmy pamiętać, że teraz jest najlepszy moment, by zatrzymać się w codziennym biegu, wsłuchać się w Słowo Boże i wejrzeć w swoje życie doczesne. Pomocą w tej przemianie będą rozważania rekolekcyjne prowadzone przez doświadczonego duchownego.

Wszystko to po to, aby zastanowić się, jakie miejsce w naszym życiu na co dzień zajmuje sam Stworzyciel; w jaki sposób jak najszerzej otworzyć serce na Bożą miłość i przygotować się na radość Zmartwychwstania.

 

Istota przygotowań do Wielkanocy

 

W początkach chrześcijaństwa przygotowanie do świąt Zmartwychwstania trwało tylko czterdzieści godzin, później cały tydzień, a od około V wieku czas ten wydłużył się do 40 dni. Po raz pierwszy o 40-dniowym poście wspomina św. Atanazy z Aleksandrii w liście pasterskim z okazji Wielkanocy z 334 r.

 

Jak czytamy w Katechizmie Kościoła Katolickiego: Wychodząc od Triduum Paschalnego jakby od źródła światła, nowy czas Zmartwychwstania wypełnia swoją jasnością cały rok liturgiczny. Zbliżając się stopniowo, krok za krokiem, do tego źródła, rok zostaje przemieniony przez liturgię. Staje się on rzeczywiście „rokiem łaski Pana”.

Ekonomia zbawienia działa w ramach czasu, ale od chwili jej wypełnienia w Misterium Paschalnym Jezusa i w wylaniu Ducha Świętego jest uprzedzany koniec historii jako „przedsmak” - Królestwo Boże wchodzi w nasz czas. Dlatego Wielkanoc nie jest po prostu jednym ze świąt, ale jest „Świętem świąt”, „Uroczystością uroczystości”, tak jak Eucharystia jest Sakramentem sakramentów (Wielkim Sakramentem).

Św. Atanazy nazywa Wielkanoc „Wielką Niedzielą”, podobnie jak nie tylko na Wschodzie poprzedzający ją tydzień nazywany jest „Wielkim Tygodniem”. Tajemnica Zmartwychwstania, w której Chrystus unicestwił śmierć, przenika swoją potężną mocą nasz stary czas, aż wszystko zostanie Mu poddane.

 

Nie zwlekajmy więc i dołączmy do nauk rekolekcyjnych ojca Wawrzyńca Marii Waszkiewicza, przeżywając czas do dnia Zmartwychwstania Pańskiego w duchu modlitwy i pokuty. W duchu powrotu na drogę wyznaczoną nam przez Zbawiciela, pokonującego śmierć i grzech.

 

piotrskarga.pl