Włochy: modne staje się pielgrzymowanie pociągami

2007-08-14 00:00:00


Coraz więcej Włochów pielgrzymuje pociągami. Korzystają w tym celu z taboru dostosowanego do potrzeb pątników. Najwięcej specjalnych pociągów dociera z Italii do sanktuariów maryjnych w Lourdes i Fatimie - informuje KAI.


Koleje zapewniają wagony sypialne i kuszetki, a składy połączone są systemem nagłośnienia, który ułatwia wspólną modlitwę w czasie podróży. W ubiegłym roku na trasy wyjechało 180 pociągów specjalnych, obecnie będzie ich co najmniej 210 i przewiozą prawie 150 tys. pielgrzymów.

Specjalną ofertę Włoskie Koleje Państwowe skierowały do młodzieży wybierającej się na wrześniowe spotkanie z Benedyktem XVI w Loreto. Projekt "Pociągiem do Loreto" został zaprezentowany 11 sierpnia przez władze spółki kolejowej oraz Włoski Komitet Wspierania Inicjatyw Duszpasterstwa Młodzieżowego podczas specjalnej konferencji prasowej w Watykanie.

W regionie Marche, gdzie leży sanktuarium loretańskie zostaną podstawione bezpłatne pociągi. Pielgrzymi z innych regionów będą mogli korzystać ze specjalnych składów zatrzymujących się na głównych stacjach całego Półwyspu Apenińskiego.


(źródło: KAI)
Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
We wtorek 16 kwietnia br. prof. Marek Czachorowski w Klubie „Polonia Christiana” wygłosi wykład pt. „Spór o etykę św. Tomasza z Akwinu”. Mimo dużego upływu czasu nauka, jaką pozostawił on Kościołowi jest wciąż żywa i warta osobistego odkrywania. Zapraszamy więc do Warszawy na spotkanie z prof. Czachorowskim i rozważania o schedzie naukowej oraz religijnej, formującej od wieków wiernych Kościoła Rzymskiego.