Wojewoda Małopolski skarży do sądu tzw. strefę czystego transportu w Krakowie!

2023-04-19 00:00:00
Wojewoda Małopolski skarży do sądu tzw. strefę czystego transportu w Krakowie!
Małopolski Wojewoda Łukasz Kmita zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego uchwałę Rady Miasta Krakowa, ustanawiającą w grodzie Kraka wysoce szkodliwą "strefę czystego transportu". W opinii urzędu wojewódzkiego, akt ten narusza konstytucyjne wolności i prawa człowieka oraz jest niezgody z Ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych. W sprawie "strefy" wielokrotnie interweniowały organizacje społeczne, jak również wielu niezrzeszonych mieszkańców.

Skarga została złożona 18 kwietnia 2023 roku. Gdy pod koniec marca br. dziennikarze portalu PCh24.pl dopytywali o losy sprawy i powód opóźnienia w złożeniu zadeklarowanej skargi do sądu, otrzymali jedynie komunikat, że wszelkie informacje zostaną nam przekazane „po zakończeniu oceny nadzorczej”.

Chodzi o uchwałę Rady Miasta Krakowa z 23 listopada 2022 w sprawie ustanowienia Strefy Czystego Transportu w Krakowie. Zapisy ustanawiające "strefę czystego transportu" w granicach administracyjnych miasta wzbudziły wiele emocji oraz sprzeciw mieszkańców, których pojazdy zostałyby wykluczone z ruchu. W listopadzie oficjalne stanowisko w tej sprawie (link tutaj) zajęło nasze Stowarzyszenie. Przeciwko wprowadzeniu "strefy" podjęliśmy także inicjatywy petycji obywatelskich:


  • do radnych miasta Krakowa oraz do prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego,
  • do prezydentów Warszawy, Wrocławia i Rzeszowa - miast, w których również planowane jest wprowadzenie "stref czystego transportu".

W grudniu 2022 r. nasze Stowarzyszenie przekazało Łukaszowi Kmicie wniosek o unieważnienie uchwały Rady Miasta. Kilka dni później Wojewoda Małopolski obiecał zająć się sprawą, ale nie w trybie unieważnienia uchwały, lecz w ramach skargi do sądu.

W oświadczeniu dyrektora Wydziału Prawnego i Nadzoru MUW możemy przeczytać: „Organ nadzoru zarzucił, iż pomimo obowiązku wynikającego z art. 40 pkt 1 i 2 ww. ustawy Rada Miasta Krakowa w podjętej uchwale nie zawarła obligatoryjnych elementów wynikających z upoważnienia ustawowego. Nie określiła bowiem w sposób wystarczający granic obszaru Strefy Czystego Transportu oraz nie zawarła regulacji dotyczących sposobu organizacji ruchu w tej Strefie, co jest istotnym naruszeniem ww. przepisu. Niedopuszczalne jest także przekazanie Prezydentowi Miasta Krakowa uprawnienia do dokładnego określenia granic Strefy oraz sposobu organizacji ruchu, w drodze czynności, jaką jest sporządzenie projektu organizacji ruchu, bowiem uprawnienie to należy do wyłącznej właściwości organu stanowiącego, które następuje w drodze aktu prawa miejscowego”.

Wojewoda dostrzegł też, że uchwała Rady Miasta Krakowa z listopada 2022 r. narusza podstawowe prawa obywatelskie określone w Konstytucji RP: 

„Mając również na uwadze wprowadzone uchwałą zakazy, organ nadzoru zarzucił Radzie Miasta Krakowa zbyt daleko idącą ingerencję w sferę konstytucyjnych praw i wolności, takich jak wolność człowieka, wolność poruszania się, równość wobec prawa czy własność – naruszającą zasadę proporcjonalności, gdyż zamierzone efekty generują zbyt wielkie ciężary ponoszone przez obywateli. Ograniczenie praw jednostki musi być ekwiwalentne wobec celu, któremu służy dana regulacja i dokonane jedynie w niezbędnym zakresie”.


Więcej informacji na portalu PCh24.pl.

PiotrSkarga.pl
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.