Wolny rynek sprzyja ograniczeniu biedy

2007-12-06 00:00:00
Wolny rynek sprzyja ograniczeniu biedy

Kraków był kolejnym miejscem spotkania prof. Thomasa E. Woodsa ze słuchaczami podczas jego wizyty w Polsce. Amerykański promotor idei wolnego rynku i znawca ekonomii wygłosił w Sali Fontanowskiej Muzeum Historycznego Miasta Krakowa wykład zatytułowany „Katolicy a kapitalizm”. Profesor Woods mówił na temat relacji między Kościołem a ekonomią wolnorynkową – przekonywał, że można być jednocześnie dobrym katolikiem i zwolennikiem wolnego rynku. Wykład połączony był z promocją książek amerykańskiego naukowca, m.in. wydanej ostatnio w Polsce „W obronie zdrowego rozsądku”.

Kiedy czytamy dokumenty kościelne na temat nauki społecznej Kościoła znajdujemy w nich przede wszystkim absolutne odrzucenie socjalizmu – mówił prof. Woods. Według niego dzieje się tak, gdyż w Kościele katolickim prawo własności jest sprawą dużej wagi. Prelegent przypomniał nauczanie Ojca Świętego Leona XIII, który stwierdził, że prawo własności prywatnej jest „święte”.

Przyznając, że kapitalizm jest także czasami krytykowany w dokumentach kościelnych, prof. Woods podkreślił, że krytyce poddane są niektóre nadużycia związane z kapitalizmem a nie istota tego systemu. – W swoich wypowiedziach zawsze staram się przekonywać, że system kapitalistyczny jest najlepszym system ekonomicznym tak pod względem materialnym jak i moralnym – mówił amerykański ekonomista.

Zastanawiając się nad powodami sceptycyzmu wobec gospodarki wolnorynkowej prof. Woods jako przyczyny takiego stanu rzeczy wskazał błędny przekaz historyczny na temat wydarzeń z przeszłości. Jako przykład podał fałszywy obraz rewolucji przemysłowej w Wielkiej Brytanii – wielu ludzi uważa, że w tym czasie warunki życia ludności znacznie się pogorszyły. – Prawda jednak jest taka, i pokazują to wszystkie badania naukowe, że w rezultacie rewolucji przemysłowej warunki życia w Anglii znacznie się polepszyły – zaznaczył prelegent.

 Prof. Woods przypomniał, że centralnym punktem nauki społecznej Kościoła jest sytuacja ludzi biednych. – Kiedy tworzymy prawo państwowe powinniśmy uważać, aby nie robić niczego co tę sytuację może jeszcze pogorszyć – podkreślił.

Amerykański profesor zwrócił uwagę, że analizując sytuację ludzi najbiedniejszych w różnych krajach całego świata dochodzi się do wniosku, iż w najlepszej sytuacji są biedni żyjący w krajach z gospodarką wolnorynkową. – Jeżeli rzeczywiście chcemy wspierać ludzi biednych to powinniśmy wprowadzać system wolnorynkowy, ponieważ ten system najlepiej pomaga biednym – stwierdził prof. Woods.

  Prof. Thomas E. Woods jest autorem bestsellerów: „Jak Kościół katolicki zbudował zachodnią cywilizację”, „Kościół a rynek”, „Katolicka obrona wolnego rynku” oraz „Niepoprawna politycznie historia Stanów Zjednoczonych”. Obecnie jest pracownikiem naukowym Mises Institute, a także wykładowcą Abbeville Institute. Prof. Woods jest laureatem wielu prestiżowych nagród, w tym Nagrody Templetona w 2006 roku.

Spotkanie w Krakowie zorganizowali: Polsko-Amerykańska Fundacja Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego oraz Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi.

www.PiotrSkarga.pl
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.