Wolny rynek sprzyja ograniczeniu biedy

2007-12-06 00:00:00
Wolny rynek sprzyja ograniczeniu biedy

Kraków był kolejnym miejscem spotkania prof. Thomasa E. Woodsa ze słuchaczami podczas jego wizyty w Polsce. Amerykański promotor idei wolnego rynku i znawca ekonomii wygłosił w Sali Fontanowskiej Muzeum Historycznego Miasta Krakowa wykład zatytułowany „Katolicy a kapitalizm”. Profesor Woods mówił na temat relacji między Kościołem a ekonomią wolnorynkową – przekonywał, że można być jednocześnie dobrym katolikiem i zwolennikiem wolnego rynku. Wykład połączony był z promocją książek amerykańskiego naukowca, m.in. wydanej ostatnio w Polsce „W obronie zdrowego rozsądku”.

Kiedy czytamy dokumenty kościelne na temat nauki społecznej Kościoła znajdujemy w nich przede wszystkim absolutne odrzucenie socjalizmu – mówił prof. Woods. Według niego dzieje się tak, gdyż w Kościele katolickim prawo własności jest sprawą dużej wagi. Prelegent przypomniał nauczanie Ojca Świętego Leona XIII, który stwierdził, że prawo własności prywatnej jest „święte”.

Przyznając, że kapitalizm jest także czasami krytykowany w dokumentach kościelnych, prof. Woods podkreślił, że krytyce poddane są niektóre nadużycia związane z kapitalizmem a nie istota tego systemu. – W swoich wypowiedziach zawsze staram się przekonywać, że system kapitalistyczny jest najlepszym system ekonomicznym tak pod względem materialnym jak i moralnym – mówił amerykański ekonomista.

Zastanawiając się nad powodami sceptycyzmu wobec gospodarki wolnorynkowej prof. Woods jako przyczyny takiego stanu rzeczy wskazał błędny przekaz historyczny na temat wydarzeń z przeszłości. Jako przykład podał fałszywy obraz rewolucji przemysłowej w Wielkiej Brytanii – wielu ludzi uważa, że w tym czasie warunki życia ludności znacznie się pogorszyły. – Prawda jednak jest taka, i pokazują to wszystkie badania naukowe, że w rezultacie rewolucji przemysłowej warunki życia w Anglii znacznie się polepszyły – zaznaczył prelegent.

 Prof. Woods przypomniał, że centralnym punktem nauki społecznej Kościoła jest sytuacja ludzi biednych. – Kiedy tworzymy prawo państwowe powinniśmy uważać, aby nie robić niczego co tę sytuację może jeszcze pogorszyć – podkreślił.

Amerykański profesor zwrócił uwagę, że analizując sytuację ludzi najbiedniejszych w różnych krajach całego świata dochodzi się do wniosku, iż w najlepszej sytuacji są biedni żyjący w krajach z gospodarką wolnorynkową. – Jeżeli rzeczywiście chcemy wspierać ludzi biednych to powinniśmy wprowadzać system wolnorynkowy, ponieważ ten system najlepiej pomaga biednym – stwierdził prof. Woods.

  Prof. Thomas E. Woods jest autorem bestsellerów: „Jak Kościół katolicki zbudował zachodnią cywilizację”, „Kościół a rynek”, „Katolicka obrona wolnego rynku” oraz „Niepoprawna politycznie historia Stanów Zjednoczonych”. Obecnie jest pracownikiem naukowym Mises Institute, a także wykładowcą Abbeville Institute. Prof. Woods jest laureatem wielu prestiżowych nagród, w tym Nagrody Templetona w 2006 roku.

Spotkanie w Krakowie zorganizowali: Polsko-Amerykańska Fundacja Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego oraz Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi.

www.PiotrSkarga.pl
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025