Wrocław i Poznań: wyjątkowe spotkania przypominające postać św. Andrzeja Boboli – patrona Polski

2024-02-12 00:00:00
Wrocław i Poznań: wyjątkowe spotkania przypominające postać św. Andrzeja Boboli – patrona Polski

To niezwykle gorliwy, wierny Bogu i Polsce, patron naszej Ojczyzny. Mimo wielkiego życiorysu i różnych cudownych wydarzeń rozgrywających się już po jego śmierci, Andrzej Bobola dla wielu Polaków wciąż jest postacią nieodgadnioną. Zmieniamy to za sprawą kampanii pobożnościowych, a także ciekawych spotkań tematycznych. Na dwa takie spotkania zapraszamy już w lutym!

Nieznane fakty o świętym patronie Polski


To, że Andrzej Bobola został świętym i patronem Polski nie z inicjatywy wiernych, ale z woli Bożej, przekazała nam św. Faustyna Kowalska. Tak w Dzienniczku opisuje jedno ze swoich objawień:

 

W pewnej chwili ujrzałam stolicę Baranka Bożego i przed tronem trzech świętych: Stanisława Kostkę, Andrzeja Bobolę i Kazimierza królewicza, którzy się wstawiali za Polskę (Dz. 689).

 

Do wizji tej doszło w 1936 roku, czyli dwa lata przed oficjalną kanonizacją Boboli! Podobnie inna polska mistyczka Fulla Horak w swoich wizjach spotykała się ze św. Andrzejem. Pierwszy raz przyszedł do niej 3 maja 1938 roku. Gdy zapytała: „Czy będziesz Patronem Polski?”, odpowiedział: „Już nim jestem, gdyż nadchodzą czasy ciężkie i trudne”. Co ciekawe, nie było wtedy jeszcze żadnych decyzji papieskich o jego patronowaniu.

 

Wyniesienie tego niezwykłego męczennika sprawy Kościoła i Polski na ołtarze, co nastąpiło w Wielkanoc roku 1938, nie doprowadziło jednak od razu do rozpropagowania jego postaci na masową skalę wśród polskich wiernych. Niewątpliwie, poważnymi przeszkodami ku temu były katastrofy II wojny światowej i następującej po niej władzy sowieckiej nad Polską. Tytuł patrona Polski już od dawna przypisywano Najświętszej Maryi Pannie, a także dwóm biskupom męczennikom: Wojciechowi i Stanisławowi. Kult Andrzeja Boboli mógł wyrosnąć w polskich społeczeństwie dopiero wiele dekad później. Poprzez różne cudowne wydarzenia i znaki święty patron Polski wręcz przypominał o sobie.

 

Jakże mało wiemy o tej niezwykłej postaci św. Andrzeja Boboli, którego gorliwość w głoszeniu świętej wiary katolickiej godna jest przypominania! To nie tylko autor tekstu Ślubów Lwowskich, które później złożył król Jan Kazimierz, ale też i wielki kaznodzieja i ewangelizator, który przyprowadził na łono Kościoła wielu innowierców i jawnych grzeszników.

 

Z tych wszystkich względów w dzieło czynnego propagowania postaci św. Andrzeja Boboli włączyło się Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi. Na dużą skalę nasze prace wydały owoc w 2021 r. w ramach akcji społecznej pod hasłem „Zacznijcie mnie czcić”. Właśnie wtedy rozpoczęliśmy dzieło rozsyłania do polskich domów specjalnego pakietu poświęconego świętemu patronowi Polski.

 

Jak dotąd, pakiet składający się z broszury „Święty Andrzej Bobola. Patron Polski”, obrazka z modlitwą oraz karty na prośby i podziękowania przez wstawiennictwo świętego, trafił do 253 000 odbiorców indywidualnych oraz 10 300 parafii w całej Polsce. W ramach tej kampanii zachęcaliśmy również do sprawowania w kościołach parafialnych nabożeństw do św. Andrzeja Boboli każdego 16. dnia miesiąca, tak aby św. Andrzej Bobola stał się powszechnie znaną postacią wśród polskich wiernych.

Zapraszamy na spotkania we Wrocławiu i w Poznaniu

 

Jak widać, o świętym Andrzeju Boboli nigdy dosyć rozmów i rozważań. Wiele na ten temat wie poczytna autorka książek katolickich, która będzie gościem i zarazem prelegentem naszych najbliższych spotkań we Wrocławiu i Poznaniu – Dorota Niedźwiecka.


To spod jej pióra wyszła m.in. książka „Święta Rita. Święta od spraw trudnych i beznadziejnych”, która w różnych wydaniach rozeszła się pośród setek tysięcy darczyńców i korespondentów naszego Stowarzyszenia. Natomiast wspólnie z Bolesławem Włodarczykiem i Sergiuszem Leończykiem napisała książkę „Syberyjskie peregrynacje. W poszukiwaniu zaginionej tożsamości”. Jej artykuły, reportaże i wywiady publikowane są w „Przewodniku Katolickim”.

 

Serdecznie zapraszamy na spotkania Klubów „Polonia Christiana”, które zatytułowaliśmy „Św. Andrzej Bobola ratunkiem dla Polski”, właśnie z udziałem red. Niedźwieckiej. Odbędą się one:

 

  • 27 lutego 2024 r. (wtorek), przy ul. Staromłyńskiej 2A/U12 we Wrocławiu, o godz. 18:00. Współorganizatorem spotkania jest wrocławski Civitas Christiana.

 

  • 29 lutego 2024 r. (czwartek) w Domu Technika FSNT NOT – sala nr 118 (I piętro), przy ulicy Wieniawskiego 5/9 w Poznaniu, tutaj również zaczniemy o godz. 18:00.

 

Na wszystkie spotkania organizowane pod szyldem naszych „Klubów” tradycyjnie wstęp jest wolny. Zapraszamy i prosimy o poinformowanie Państwa znajomych.

 

piotrskarga.pl

 

We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.