Współczesna obrona Cywilizacji Chrześcijańskiej

2012-07-26 00:00:00
Współczesna obrona Cywilizacji Chrześcijańskiej

Ósmy już raz odbyła się Letnia Akademia Stowarzyszeń Obrony Tradycji, Rodziny i Własności (TFP), która zgromadziła młodych katolików z kilkunastu krajów. Pierwszy raz Akademia odbyła się w Polsce. Do wspaniale odrestaurowanego Zamku Królewskiego w Niepołomicach zjechali katolicy z Brazylii, Ekwadoru, Kolumbii, USA, Włoch, Polski, Francji, Estonii, Wielkiej Brytanii, Paragwaju, Niemiec, Chile, Argentyny i Austrii. Tematem przewodnim spotkań była "Współczesna obrona Cywilizacji Chrześcijańskiej".

Letnią Akademię otworzył Caio Xavier da Silveira (Prezes Federacji Pro Europa Christiana).  Pierwszy z licznych wykładów rozpoczął Julio Loredo (Prezes TFP – Włochy), który mówił o Społecznym panowaniu Chrystusa Króla. Następnie dwuczęściowy wykład, podejmujący tematykę stopniowej destrukcji Cywilizacji Chrześcijańskiej, wygłosili Mathias von Gersdorf (TFP Niemcy) oraz, w dniu następnym, Emeterio Ferres (Doradca TFP Francja).  

Problem zaniku cnoty waleczności  wśród katolików poruszył Valdis Grinsteins (TFP – Polska).  W wykładzie popołudniowym Jose Ureta (Dyrektor Stowarzyszenia Accion Familia – Chile) skupił się na niezwykle (nomen omen) palącej kwestii prześladowań chrześcijan w XXI wieku.

O możliwościach przeprowadzenia Kontrrewolucji w aktualnej sytuacji  mówił przedstawiciel amerykańskiego TFP, Michael Drake. Kolejny dzień wykładów otworzył Nestor Fonseca (Luci sull’ Est – Włochy), który opisał rolę Plinio Correa de Oliveira w dziele nowoczesnej Kontrrewolucji. Następnie Juan Miguel Montes (Dyrektor Biura TFP w Rzymie) wskazał na ważność roli jaką we współczesnym, szarganym niepewnością świecie, odgrywa Matka Boża.

Zamknięcia Letniej Akademii dokonał Książę Paul von Oldenburg.  W wystąpieniu podsumowującym spotkanie młodych katolików, zachęcał do aktywnej obrony wartości chrześcijańskich.  Namawiał, aby sięgnąć po sztandary Matki Bożej -  przywódczyni naszej armii. Cytując słowa prof. Plinio Correa de Oliveiry dodał: Oddajmy dzisiaj ruinom chrześcijaństwa nasze serce; odwróćmy się od tego czego moglibyśmy chcieć i obierzmy drogę pewnego zwycięstwa Niepokalanego Serca Maryi i Królestwa Maryi!

Uczestnicy Letniego Uniwersytetu mogli zapoznać się ze wspaniałą i niezwykle okazałą spuścizną cywilizacji łacińskiej zwiedzając m.in. Zamek Królewski na Wawelu, oraz Katedrę Wawelską, liczne krakowskie kościoły w tym kościół św. Krzyża oraz kościół św. Wojciecha.
 



PiotrSkarga.pl
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.