Wspólnie pomóżmy Archidiecezji Lwowskiej, dającej ochronę uchodźcom uciekającym przed rosyjską inwazją

marzec 2022
Wspólnie pomóżmy Archidiecezji Lwowskiej, dającej ochronę uchodźcom uciekającym przed rosyjską inwazją

Wspólnie pomóżmy Archidiecezji Lwowskiej, dającej ochronę uchodźcom uciekającym przed rosyjską inwazją

Na Ukrainie, cierpiącej na skutek agresji Federacji Rosyjskiej, trudno dzisiaj o miejsca bezpieczne. Dla tysięcy uchodźców z obszarów wschodniej i południowej Ukrainy, objętych częstymi atakami wojsk rosyjskich, Lwów i Ziemia Lwowska są miejscami, gdzie starają się oni przetrwać pożogę wojenną lub odpocząć przed emigracją poza granice swojego państwa. W uzgodnieniu z Arcybiskupem Mieczysławem Mokrzyckim, metropolitą lwowskim, Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi uruchomiło zbiórkę pieniędzy, które przeznaczone będą na pomoc ludności przeżywającej wielką tragedię.

 

Liczba uciekinierów wojennych z miast i wiosek ukraińskich liczona jest już w milionach. Bestialskie ataki na obiekty cywilne, szpitale, osiedla mieszkaniowe i infrastrukturę służącą zaopatrzeniu w wodę, prąd czy gaz są obraną przez Rosjan metodą zastraszania obywateli Ukrainy i zmuszania ich do opuszczania swoich domów, często z jedną torbą lub reklamówką w ręce. Tragedia dzieci, kobiet, osób starszych i niepełnosprawnych porusza serca każdego, kto wartości cywilizacji europejskiej uznaje za minimum, za nieprzekraczalną granicę przyzwoitości i człowieczeństwa.

 

Wielu Ukraińców w obawie o życie swoje i swoich najbliższych chroni się przed straszliwym złem niesionym przez wojnę na zachodzie swojego kraju – w Archidiecezji Lwowskiej. Setki tysięcy osób mieszkających w trudnych warunkach we Lwowie i w obwodzie lwowskim to setki tysięcy ludzkich tragedii, mających swoje źródło w imperialnych zapędach włodarza Kremla i jego współpracowników.

Pod tym linkiem mogą Państwo dołączyć do naszej akcji pomocy mieszkańcom Ukrainy, szukającym schronienia we Lwowie i okolicach

 

Nie możemy być obojętni wobec tego, co doświadczają nasi sąsiedzi. Dzisiaj oni w sposób szczególny potrzebują naszej pomocy duchowej i materialnej. Pamiętajmy, że ci, którzy pozostali na terenie Ukrainy potrzebują naszego wsparcia może nawet bardziej od tych, którym udało się uciec do Polski i innych państw sąsiadujących z Ukrainą.

 

Dlatego za zgodą i z pasterskim błogosławieństwem Arcybiskupa Lwowa Mieczysława Mokrzyckiego, zdecydowaliśmy się przeprowadzić zbiórkę pieniędzy, które zostaną przekazane Archidiecezji Lwowskiej, mającej najlepsze rozeznanie czego potrzebują uchodźcy przebywający tuż za polsko – ukraińską granicą. Co najważniejsze, zebrane w ten sposób pieniądze zostaną przekazane Archidiecezji Lwowskiej i tam rozdysponowane według najpilniejszych potrzeb!

 

Do osób, które włączą się w prowadzoną przez Stowarzyszenie Księdza Piotra Skargi akcję pomocy osobom objętym opieką przez Archidiecezję Lwowską, jej arcypasterz skierował osobiste podziękowanie:

 

Pragnę bardzo serdecznie podziękować za wyrazy solidarności oraz duchowe wsparcie w tym jakże dramatycznym dla Ukrainy i naszego Kościoła czasie. Dziękuję także za gotowość finansowego wsparcia. Bóg zapłać. Zapewniam o wdzięcznej modlitwie w intencji wszystkich dobroczyńców.

Abp Mieczysław Mokrzycki

Arcybiskup Metropolita Lwowski,

Zastępca Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Ukrainy

 

Oto link do strony PolacyUkrainie.org, gdzie można dołączyć do polskich katolików, wspierających osoby chroniące się na zachodzie Ukrainy