Wychowanie religijne dzieci - prawo i obowiązek rodziców
2007-10-03 00:00:00
Religijne wychowanie dzieci jest prawem i obowiązkiem rodziców katolickich, do czego zobowiązali się oni, prosząc o chrzest dla swego potomstwa. Przypomniał o tym w liście pasterskim biskup Malagi Antonio Dorado Soto – informuje KAI. Hiszpański hierarcha podkreślił, że zadaniem rodziców jest pomaganie swym dzieciom w odróżnianiu dobra od zła i umacnianie w nich woli do czynienia tego.
Ojciec i matka winni także troszczyć się o "rozwój tego podstawowego rdzenia ludzkiego, jakimi są religijne uczucia dzieci, oraz mają odpowiadać na ich pytania i wprowadzać je w życie" - napisał biskup Dorado Soto.
Biskup Malagi zachęcił rodziców, aby zapisywali dzieci na lekcje religii. Podkreślił, że wychowanie dzieci jest ich „prawem i obowiązkiem”, które nabyli i które obiecali wypełniać, gdy prosili w kościele o chrzest dla nich. "Nikt nie może was godnie zastąpić w tym tak bardzo osobistym zadaniu" - zaznaczył hierarcha.
To rodzice przekazują wiarę następnym pokoleniom, "nawet jeśli wasze dzieci uczęszczają na katechezę parafialną" - przypomniał biskup Dorado Soto. Dodał, że jest to "delikatne zadanie, wymagające czasu i cierpliwości". Trzeba bowiem liczyć się z charakterem i wiekiem każdego dziecka, "gdyż wprowadzanie w życie chrześcijańskie nie powinno przeszkadzać w korzystaniu z krytycznego rozumu, z inicjatywy i osobistej wolności dzieci". Dlatego rodzicielska misja "wychowywania w wierze zachowuje swą doniosłość i ważność, nikt bowiem nie może was zastąpić w chrześcijańskiej inicjacji waszych dzieci" - stwierdził biskup Malagi.
Źródło: KAI
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.
Miło nam poinformować, iż w mijającym roku 2024 do siedziby naszego Stowarzyszenia ponownie napłynęły bardzo liczne życzenia z okazji Świąt Narodzenia Pańskiego. Wśród nadawców życzeń, za które składamy serdeczne Bóg zapłać, nie zabrakło biskupa, kapłanów z różnych parafii, jak też i i licznego grona świeckich, w tym Apostołów Fatimy.