Wychowanie religijne dzieci - prawo i obowiązek rodziców

2007-10-03 00:00:00

Religijne wychowanie dzieci jest prawem i obowiązkiem rodziców katolickich, do czego zobowiązali się oni, prosząc o chrzest dla swego potomstwa. Przypomniał o tym w liście pasterskim biskup Malagi Antonio Dorado Soto – informuje KAI. Hiszpański hierarcha podkreślił, że zadaniem rodziców jest pomaganie swym dzieciom w odróżnianiu dobra od zła i umacnianie w nich woli do czynienia tego.

Ojciec i matka winni także troszczyć się o "rozwój tego podstawowego rdzenia ludzkiego, jakimi są religijne uczucia dzieci, oraz mają odpowiadać na ich pytania i wprowadzać je w życie" - napisał biskup Dorado Soto.

Biskup Malagi zachęcił rodziców, aby zapisywali dzieci na lekcje religii. Podkreślił, że wychowanie dzieci jest ich „prawem i obowiązkiem”, które nabyli i które obiecali wypełniać, gdy prosili w kościele o chrzest dla nich. "Nikt nie może was godnie zastąpić w tym tak bardzo osobistym zadaniu" - zaznaczył hierarcha.

To rodzice przekazują wiarę następnym pokoleniom, "nawet jeśli wasze dzieci uczęszczają na katechezę parafialną" - przypomniał biskup Dorado Soto. Dodał, że jest to "delikatne zadanie, wymagające czasu i cierpliwości". Trzeba bowiem liczyć się z charakterem i wiekiem każdego dziecka, "gdyż wprowadzanie w życie chrześcijańskie nie powinno przeszkadzać w korzystaniu z krytycznego rozumu, z inicjatywy i osobistej wolności dzieci". Dlatego rodzicielska misja "wychowywania w wierze zachowuje swą doniosłość i ważność, nikt bowiem nie może was zastąpić w chrześcijańskiej inicjacji waszych dzieci" - stwierdził biskup Malagi.

Źródło: KAI
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025