- Różnimy się dzisiaj od współczesnego świata zachodniego wyłącznie tym, że pozostaliśmy wierni wielu zasadom cywilizacji chrześcijańskiej, której tam już po prostu nie ma – stwierdził podczas dwudniowej konferencji środowisk konserwatywnych „Zderzenie Kulturowe w UE 2022” Krystian Kratiuk, redaktor naczelny portalu PCh24.pl. Dokąd zmierza Europa i dlaczego ma w niej nie być miejsca dla wartości chrześcijańskich – takie pytania nasuwają się po spotkaniu środowisk konserwatywnych, które odbyło się 26 i 27 listopada w Warszawie.
Konferencja „Zderzenie Kulturowe w UE 2022” stała się ważnym wydarzeniem dla środowisk konserwatywnych w Polsce, a być może także – ze względu osobę jej pomysłodawcy, posła do Parlamentu Europejskiego Patryka Jakiego – będzie impulsem do większej aktywności dla konserwatystów w Europie.
Ideologizowanie w duchu lewicowym działalności społeczeństw, państw i korporacji gospodarczych daje się doskwiera dzisiaj coraz szerszym grupom ludności, płacących za polityczne decyzje w UE i jej krajach członkowskich galopującą inflacją i kolejnymi ograniczeniami administracyjnymi uderzającymi w gospodarkę. Sprzeciw budzą też antycywilizacyjne pomysły eurokratów, próbujących wymuszać wdrażanie w krajach UE ideologii LGBT czy prawa do zabijania dzieci poczętych.
Znany z mocnych wystąpień na forum Parlamentu Europejskiego Patryk Jaki często bronił poszanowania prawa, do którego swobodnej interpretacji uzurpują sobie prawo biurokraci i agresywna lewica w Parlamencie Europejskim. W czasie debaty nad prawem do zabijania dzieci poczętych, jaka miała miejsce jesienią 2021 roku w PE, Patryk Jaki przypomniał, że PE nie ma prawa zajmować się kwestią dostępności aborcji w krajach członkowski UE.
Dobitnie zabrzmiały wówczas jego słowa: – Bezczelnie łamiecie prawo i dobrze o tym wiece. Mówicie, że gender i aborcja są zapisane w traktatach. Który konkretnie punkt? – pytał Jaki. Europoseł wytknął również unijnym parlamentarzystom kłamstwo. Mówicie o jakimś banie na aborcję w Polsce, kiedy dobrze wiecie, że dalej istnieją dwie przesłanki do aborcji, a o trzeciej będzie w dużej mierze decydował lekarz. Dlatego proszę nie kłamcie o banie na aborcję.
W czasie tej pamiętnej debaty Jaki wezwał PE, aby w instytucjach UE zaczęto przestrzegać prawa, ponieważ jego zdaniem, unijni urzędnicy mają z tym ogromny problem.
Wiarygodność i stałość poglądów pomysłodawcy listopadowej konferencji „Zderzenie Kulturowe w UE 2022” sprawiła, że udział w niej wzięli naukowcy, publicyści i politycy znani z przywiązania do doktryny konserwatywnej i wartości chrześcijańskich. Wśród prelegentów i uczestników debat znaleźli się m.in. prof. Chantal Delsol, prof. Ryszard Polak, dr Mariusz Jabłoński, Kajetan Rajski, prof. Andrzej Nowak, prof. Andrzej Waśko , prof. Karol Samsel, prof. Bogusław Dopart, prof. Marek Chodakiewicz, prof. Michał Gierycz, prof. Wojciech Roszkowski, ks. prof. Paweł Bortkiewicz, prof. Arkady Rzegocki, prof. Włodzimierz Bernacki, prof. Andrzej Bryk, prof. David Engels.
- Różnimy się dzisiaj od współczesnego świata zachodniego wyłącznie tym, że pozostaliśmy wierni wielu zasadom cywilizacji chrześcijańskiej, której tam już po prostu nie ma. Zasadom, które tam zdeptano i pobito. Jedyną szansą na zachowanie naszej suwerenności, jakiejkolwiek odmienności, a nawet jedynym celem tejże suwerenności jest to, aby pozostać katolickim społeczeństwem. Żeby była jasność: to nie znaczy, że każdy musi wyznawać wiarę katolicką, ale etyka chrześcijańska (...) – jej prymat nad życiem publicznym – jeszcze gdzieniegdzie u nas pozostaje – stwierdził Krystian Kratiuk, uczestniczący w panelu pod tytułem „Chrześcijaństwo korzeniem polskości” wspólnie z red. Grzegorzem Górnym, prof. Grzegorzem Kucharczykiem i red. Janem Pospieszalskim.
Ciekawym wątkiem w wystąpieniu redaktora naczelnego portalu PCh24.pl, wydawanego przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, było nawiązanie do myśli Feliksa Konecznego, polskiego historyka, historiozofa oraz twórcy oryginalnej koncepcji cywilizacji (wyróżnił on siedem współcześnie istniejących cywilizacji, obejmujących wielkie społeczności i mających według niego rzeczywisty wpływ na historię świata).
- Polscy politycy, ale także i ojcowie i matki rodzin powinni sobie zadać pytanie: po co Polska ma istnieć? W zglobalizowanym, coraz częściej unifikującym się świecie – gdzie lotniska wyglądają tak samo a różni je tylko wielkość, gdzie obserwujemy w telewizji te same programy itd. – tutaj społeczeństwo jest trochę inne niż tam. Tutaj się nie udało zainstalować różnych haniebnych wynalazków współczesności, które tam już stały się prawem ziemi i są oczywistością. „Po co jest Polska?” – pytał Feliks Koneczny i po stu latach pytamy też my. Jeśli nie po to, żeby wiara katolicka i zasady cywilizacji chrześcijańskiej przetrwały, to po co ma być niepodległa?” – zakończył retorycznie red. Krystian Kratiuk.
PiotrSkarga.pl
Copyright © by STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ IM. KS. PIOTRA SKARGI | Aktualności | Piotr Skarga TV | Apostolat Fatimy