Wywiad z koordynatorem akcji ”Nie wstydzę się Jezusa”

2011-12-01 00:00:00
Wywiad z koordynatorem akcji ”Nie wstydzę się Jezusa”


Na portalu internetowym www.prawy.pl, ukazał sie wywiad z jednym z koordynatorów akcji "Nie wstydzę się Jezusa", Panem Pawłem Ozdobą. Zapraszamy do lektury.
 

We wrocławskiej szkole zażądano zdjęcia krzyża. Przeciwni temu uczniowie zaczęli nosić breloki z dewizą: Nie wstydzę się Jezusa. Nie trzeba było długo czekać by osoby spoza liceum zaczęły je także nosić. O początkach akcji, kolejnych inicjatywach i rozdawaniu breloków rozmawiamy z Pawłem Ozdobą - jednym z koordynatorów przedsięwzięcia. 

Agata Bruchwald: W Polsce coraz więcej osób nosi przy sobie brelok z dewizą „Nie wstydzę się Jezusa”. Gdzie tkwi inspiracja, od której rozpoczęła się akcja?

Paweł Ozdoba: Pomysł na akcję brelokową zrodził się około 2 lata temu, gdy w jednym z wrocławskich liceów kilku uczniów przy wsparciu „Gazety Wyborczej” zażądało od dyrekcji szkoły zdjęcia krzyży z sal lekcyjnych. O sprawie zrobiło się bardzo głośno i zorganizowano debatę, w której wzięły udział obie strony, przeciwnicy krzyża oraz jego zwolennicy. Debata oczywiście została zdecydowanie wygrana przez zwolenników pozostawienia krzyża w szkole. W związku z tą sprawą, wśród młodych ludzi zaangażowanych w Krucjatę Młodych, zrodził się pomysł aby uczniom wrocławskiego liceum rozdać breloki, które będą mieć zawsze przy sobie, tak aby jeszcze dobitniej pokazać, że uczniowie chcą aby krzyż wisiał w szkolnych salach i zarazem nie wstydzą się przyznawać do Jezusa. Ówczesny brelok nieco różnił się od tego, który dziś jest rozdawany, ale treść i przesłanie są identyczne. To był początek akcji, jednakże wówczas nie myśleliśmy jeszcze o tym, aby ją rozpowszechnić na całą Polskę. Myśleliśmy, że będzie to jedynie doraźna akcja. W grudniu 2010 roku, powstał jednak pomysł aby powrócić do akcji brelokowej, z tą różnicą, że tym razem będzie to akcja zakrojona na dużą skalę. Profesjonalnie przygotowana i skierowana do wszystkich młodych - ale nie tylko -, którzy nie wstydzą się Jezusa.

Obecnie by jakakolwiek nowość odniosła sukces potrzebuje reklamy. Tak i z akcją „Nie wstydzę się Jezusa” trzeba było odpowiednio wyjść do ludzi. Jak wyglądały jej początki?

W marcu 2011 wystartowaliśmy z akcją w Internecie. Założyliśmy również profil na portalu facebook.com, który dosłownie z dnia na dzień zyskiwał masę nowych fanów. Zaczynaliśmy od kilkunastu zdjęć w naszej galerii. Były to głównie nasze zdjęcia, osób zaangażowanych w akcję. Dziś mamy już setki zdjęć, nadesłane przez naszych „brelokowiczów”. Stosunkowo szybko zainteresowały się nami katolickie czasopisma, takie jak: dwumiesięcznik „Polonia Christiana” czy „Gość Niedzielny”, które nagłośniły akcję. Z czasem pojawiły się informacje w innych mediach. Bardzo pomogło nam również zaangażowanie naszych medialnych przyjaciół. To dzięki wypowiedziom Przemysława Babiarza, Krzysztofa Ziemca, Marka Citko, Marka Jurka, Agnieszki Radwańskiej i innych akcja nabrała niebywałego tempa. Dziś mamy już 24 tysiące fanów na facebook’u.

Akcja „Nie wstydzę się Jezusa” trwa już od dłuższego czasu. Jak jako jej organizatorzy ocenilibyście: Polacy chętnie, głośno mówią o swojej wierze czy też wolą by pozostała ona kwestią prywatną?

Zauważyliśmy, że Polacy nie wstydzą się swojej wiary, ale często spotykają się z sytuacjami, które wprowadzają w pewne zakłopotanie. W dzisiejszych czasach, zdominowanych przez telewizję i Internet na co dzień mimo wszystko ciężko jest poruszać tematy dotyczące wiary. Ogólnie panujący trend, każe nam niejako siedzieć cicho i nie mówić głośno o Chrystusie i naszym przywiązaniu do Niego. Czasami brakuje nam po prostu zwykłej odwagi, aby się temu przeciwstawić. Ten brelok i jednoznaczny cytat z Ewangelii św. Mateusza (Mt 10,33: Kto się Mnie zaprze przed ludźmi, tego zaprę się i ja przed moim Ojcem), ma właśnie dodawać nam tej odwagi w publicznym świadczeniu o swojej wierze.

W ostatnim czasie głośne zaczęły być osoby chcące usunąć krzyż z Sejmu. Zaczęły pojawiać się głosy, że ta sytuacja nijako obudziła nas i zobaczyliśmy potrzebę konkretnego opowiedzenia się za chrześcijaństwem. Ponownego stanięcia w obronie Kościoła. Zgadzacie się z takimi opiniami?

W sytuacji, gdzie posłowie Ruchu Palikota żądają zdjęcia krzyża z Sejmu musimy zdecydowanie i stanowczo wyrazić swój sprzeciw. To nasz katolicki obowiązek. Każdy z nas jest zobowiązany do obrony krzyża, jako naszego świętego znaku, znaku Męki Pańskiej jak również znaku naszego odkupienia. W związku z tym, jako Krucjata Młodych zainicjowaliśmy akcję protestacyjną pt. Nie zgadzam się na usunięcie Krzyża z Sejmu, którą możemy znaleźć pod adresem:www.protestuj.pl. Na tej stronie internetowej widnieje protest skierowany do Janusza Palikota. Każdy może go podpisać i wysłać poprzez umieszczony tam formularz. Do dziś zaprotestowało już blisko 60 tys. osób. Niespełna dwa tygodnie temu, Krucjata Młodych złożyła w Kancelarii Sejmu RP pierwszą transzę podpisów sprzeciwu w liczbie 50 tysięcy. Kolejna partia podpisów zostanie złożona już wkrótce. Zachęcamy do wzięcia udziału w proteście! 

„Nie wstydzę się Jezusa” to nie tylko breloki to także inne akcje. Jakie?

Akcja brelokowa „Nie wstydzę się Jezusa”to tylko jedna z form działalności Krucjaty Młodych. Oprócz breloków i wspomnianej wyżej akcji protestacyjnej, skupiamy się na organizowaniu otwartych spotkań, debat i konferencji poruszających zagadnienia związane z cywilizacją chrześcijańską. Kolejną formą naszej działalności są pikiety, m.in. pod Szpitalem Bielańskim w Warszawie w związku z informacją, iż legalnie są tam zabijane dzieci nienarodzone, pod siedzibą Krytyki Politycznej przy ul. Nowy Świat w Warszawie w związku z promocją marszów homoseksualistów itp. Ukazują się również nasze bezpłatne czasopisma: Krzyżowiec - wydawany przez oddział warszawski oraz Kontrrewolucja - wydawana przez oddział wrocławski. Wszystkie informacje o nas i naszej działalności znajdują się na stronie internetowej: www.krucjata.org.pl.
 
Ile do tej pory rozdaliście breloków?

Na dzień dzisiejszy rozdaliśmy ponad 590 tysięcy breloków w Polsce. Część breloków również trafiła w ręce Polaków mieszkających w Kanadzie, USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech i na Ukrainie.
 
W jaki sposób można dołączyć do akcji „Nie wstydzę się Jezusa” i otrzymać brelok? 

Brelok można bezpłatnie otrzymać poprzez zamówienie go na stronie internetowej:www.mt1033.pl lub też na naszych spotkaniach organizowanych w całej Polsce. Aby dołączyć do Krucjaty Młodych należy zamówić brelok a także zobowiązać się do codziennego wypełniania co najmniej jednego uczynku miłosierdzia co do duszy. 

Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiała Agata Bruchwald


źródło: www.prawy.pl 
W trudnych okresach polskiej historii z Podhala często płynął głos rozsądku i przywiązania do polskości. Dzisiaj, w obliczu niszczenia polskiej szkoły przez lewackich ideologów z Ministerstwa Edukacji Narodowej, Górale chcą wyrazić swój sprzeciw i upomnieć się o normalność procesu edukacji. W sobotę 21 grudnia Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej Ks. Piotra Skargi, Koalicja na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły oraz Stowarzyszenie Rodzice Chronią Dzieci organizują manifestację w Parku Miejskim w Nowym Targu. Protest odbędzie się w godzinach 12.00 – 14.00.
Kardynał Gerhard Ludwig Müller, biskup Athanasius Schneider ORC, biskup Joseph Strickland oraz ojciec Jan Strumiłowski OCist to duchowni występujący w filmie „Credo”, przekazujący nam cenną wiedzę o współczesnym Kościele. Film zrealizowany przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi dzięki Darczyńcom i Przyjaciołom będzie wyemitowany w środę 18 grudnia w Elblągu. Na bezpłatny pokaz zapraszają Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi oraz Stowarzyszenie Elbląscy Patrioci.
Za wymysły lewackich propagandzistów płacimy wszyscy w podniesionych cenach nośników energii, nowych podatkach i poprzez ukryte koszty, windujące wydatki na produkcję, usługi i funkcjonowanie gospodarstw domowych. O tym, w jaki sposób tzw. walka o ochronę klimatu będzie rzutowała na drenowanie budżetów rodzin i firm dowiemy się na spotkaniu Klubu „Polonia Christiana” w Poznaniu 19 grudnia w „Domu Technika”. Tytuł spotkania z dr. Mariuszem Błochowiakiem to „Oszustwo klimatyczne – przyczyny zmian klimatu”.
Czas Adwentu to czas oczekiwania na przyjście na świat Bożej Dzieciny, naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa. Wykorzystajmy dobrze dni przybliżające nas do Bożego Narodzenia, zwróćmy nasze myśli do betlejemskiej stajenki i zaczerpnijmy nadziei na osobiste odrodzenie. Oddajmy się modlitwie przygotowującej nas do Narodzin Pana i skorzystajmy z rekolekcji prowadzonych przez O. Jana Strumiłowskiego OCist, udostępnionych na kanale PCh24TV. Pomóżmy w ich promocji, aby dotarły do jak najszerszego grona osób.
W niesieniu pomocy ofiarom tegorocznej powodzi na południu Polski konieczne było starcie się z dwoma żywiołami – niszczycielską siłą nieujarzmionej wody i bolesnymi owocami kampanii wrogości wobec Kościoła. Przyjaciele i Darczyńcy Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi udowodnili, że sercem, rozumem i ludzką hojnością można wygrać z wieloma przeciwnościami, zwyciężając dobrem i miłością.