Ks. Dariusz Oko od wielu lat stoi na pierwszym froncie walki z demoralizacją dzieci. Dał się poznać przede wszystkim jako wnikliwy analityk zagrożeń związanych z ideologią gender. - Genderyści są jak marksiści – podobnie nienawidzą chrześcijaństwa – te słowa z jednego z wywiadów ks. Oko pokazują najdobitniej postawę duchownego wobec jednej z najniebezpieczniejszych ideologii popularyzowanej kraje Zachodu.
Ks. Oko, oprócz robiącej wrażenie działalności publicznej, jest też wybitnym naukowcem. Obronił dwa doktoraty: jeden w filozofii, drugi zaś z teologii. W tej pierwszej dziedzinie habilitował się w 2011 roku.
Laureat Nagrody im. ks. Piotra Skargi nie ukrywa, że patron nagrody jest mu bliski. Na pytanie PCh24.pl czy przestrogi ks. Piotra Skargi wydają mu się aktualne, odpowiedział: - Jak najbardziej. Każdy człowiek i każde społeczeństwo ma pewne szanse i pewne zagrożenia. Człowiek jest cudownie złożonym stworzeniem Pana Boga, które może tak wiele osiągnąć w swoim życiu. Może zostać zbawionym wykorzystując wszystkie swoje zdolności i możliwości, ale może także wszystko roztrwonić. Stać się tak może na skutek okoliczności ale także na mocy decyzji podejmowanych przez jednostkę. Widać tu wielką odpowiedzialność człowieka za swoje życie. Przed każdym z nas stoją otworem te dwie drogi – jak mówi Pismo Święte – życia i śmierci.
Będąc duszpasterzem poznałem wiele wspaniale żyjących ludzi, którymi można się zachwycić. Jednak widziałem i wciąż widzę osoby będące wrakami ludzkimi. To co wiemy teoretycznie, potwierdza praktyka życia. Będąc wolnymi, wpływamy na swój los. Jednym ze współczesnych zagrożeń jest usprawiedliwianie wszystkiego. Dysponując wiedzą psychologiczną i socjologiczną na temat tego, co warunkuje zachowanie człowieka łatwo ulec pokusie sprowadzenia jednostki do uwarunkowań i determinacji. To jednak niweluje wolność ludzką. Istnieje wielu „specjalistów” od usprawiedliwiania poprzez wyszukiwanie maksymalnie dużej liczby uwarunkowań wpływających za ludzkie postępowanie. Popełnia się przy tym fundamentalny błąd, zapominając że „okoliczności” mogą zwiększyć naszą winę. Szczycąc się naszymi sukcesami, poziomem wykształcenia, zdolnościami, musimy pamiętać, iż to wszystko zwiększa naszą odpowiedzialność i ewentualną winę. Te prawidłowości obserwujemy w odniesieniu do jednostek, dlatego zawsze aktualne są przestrogi Boga kierującego nas na dobrą drogę. W życiu duchowym można dostrzec podobieństwo do życia biologicznego. Jak wokół naszego ciała krąży tysiące wirusów i bakterii mogących nam zaszkodzić a nawet zabić, tak nasze dusze są narażone na pokusy prowadzące do chorób duchowych i śmierci. Każdy z nas potrzebuje zarówno zachęty, ale i przestrogi.
Pamiętajmy , że to wszystko oprócz tego, że dotyczy jednostki jest równie aktualne w stosunku do wspólnoty. Może się ona rozwijać w sposób wolny i w dowolnym kierunku będąc narażoną na skierowanie się na złą drogę. W tym sensie przestrogi ks. Skargi są wciąż aktualne, a może nawet bardziej niż w jego czasach. Polska za czasów Kaznodziei Narodu Polskiego znajdowała się niemal w zenicie swej potęgi, mimo tego ks. Skarga w swej mądrości i świętości dostrzegał początki choroby, która okazała się niemal śmiertelna. Mamy do czynienia z analogiczną sytuacją. Pod względem cywilizacyjnym osiągamy wiele, także dzięki zdobyczom i wysiłkom wcześniejszych pokoleń, jednak jesteśmy zagrożeni przez ideologie ateistyczne. Społeczeństwa, które by je przyjęły popełniłyby duchowe samobójstwo. Ta walka się toczy i jest nieunikniona. Jak długo będą istnieć wrogowie Pana Boga, tak długo będą tworzyć swoje teorie, według których żyją i które chcą narzucić wszystkim. Kiedyś był marksizm, po jego upadku mamy do czynienienia z genderyzmem, gdy i on zakończy swój żywot bądźmy pewni, że ateiści wymyślą coś nowego. Wynik tych zmagań tu na ziemi nie jest pewny. Nie wiemy w jakich krajach genderyzm zatryumfuje, a gdzie odniesie porażkę. Jego zwycięstwo będzie stanowiło ogromne zagrożenie cywilizacyjne mogące doprowadzić do wielkiej katastrofy.
W obliczu moralnego rozkładu jakim jest genderyzm słowa ostrzeżenia skierowane do współczesnych przez ks. Skargę są aktualne także i we współczesnym świecie i Polsce.
PCh24.pl, ged,luk