Za trzy lata religię będzie można zdawać na maturze
2007-08-24 00:00:00
Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Episkopatu Polski abp Kazimierz Nycz, po rozmowie z ministrem Ryszardem Legutko poinformował, że za trzy lata religię, będzie można zdawać na maturze - podaje tvn24.pl.
Zaznaczono, że wszystkie sprawy, które były przedmiotem ustaleń między Ministerstwem Edukacji a Komisją Wychowania Katolickiego w ostatnich miesiącach będą kontynuowane w myśl zasady "pacta sunt servanda". Minister Legutko wyjaśnił, że ustalenia te nie były mu znane w momencie obejmowania urzędu.
Odnosząc się do kontrowersji jakie wywołała wcześniejsza wypowiedź min. Legutki, który stwierdził, że "nie jest entuzjastą pomysłu, żeby religia była liczona do średniej ocen" obie strony wyraziły ubolewanie, "że sprawa wliczania oceny z religii do średniej wywołała tak silną burzę medialną".
- Religia to przedmiot jak każdy inny. I niech nikt nie mówi, że religia nie ma programu. Ma program, ma podręczniki do nauczania religii, które zostały przygotowane w ośrodkach katechetycznych - stwierdził arcybiskup.
Arcybiskup Nycz zwrócił uwagę, że matura z religii dotyczy m.in. osób, które wybierają się na te uczelnie, gdzie przedmiotem kierunkowym jest teologia. - Stąd też muszą mieć prawo zdawania egzaminu maturalnego z religii, żeby dostać się na UKSW, KUL czy inne uczelnie - podkreślił abp Nycz.
Odnosząc się do zarzutu, że nauczyciele z religii będą oceniać uczniów nie tylko z wiedzy religijnej, ale również z praktyk religijnych, abp Nycz powiedział: - Kościół zawsze powtarzał, że z praktyk religijnych uczeń ocenia się we własnym sumieniu. Dodał, że ocena z religii jest oceną z tego, co działo się w sali szkolnej i dotyczy przede wszystkim wiedzy religijnej - czytamy w serwisie internetowym tvn24.pl.
(źródło: tvn24.pl)
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025