Zabiegi o beatyfikację zamordowanego pakistańskiego ministra

2011-03-15 00:00:00
Zabiegi o beatyfikację zamordowanego pakistańskiego ministra

Federacja Pro Europa Christiana, do której należy także Instytut im. Księdza Piotra Skargi, zabiega o wyniesienie na ołtarze jedynego ministra katolickiego w pakistańskim rządzie, Shabaz Bhattiego, który został zamordowany przez talibów.

Federacja Pro Europa Christiana utworzyła specjalną stronę internetową www.shabaz-bhatti-martyr.org, na której zbiera podpisy pod prośbą o kanonizację ministra Bhattiego, pakistańskiego męczennika za Wiarę.

Minister nie wstydził się publicznie wyznawać, że jest katolikiem. Nie obawiał się także krytykować ustawy o bluźnierstwach, wykorzystywanej przez islamskich fanatyków do gnębienia chrześcijan. Mówił: „Chcę żyć dla Chrystusa i chcę za Niego umierać. Byłbym nawet bardziej szczęśliwy, gdyby z tego powodu Jezus Chrystus przyjął ofiarę w postaci mojego życia”.

Pro Europa Christiana przygotowała list, który ma być skierowany do biskupa Andrew Francisa, wyrażający poparcie dla jego inicjatywy. Hierarcha chce wszczęcia procesu beatyfikacyjnego pakistańskiego ministra.

Osoby zainteresowane tą inicjatywą mogą wyrazić swoje poparcie, wchodząc na stronę internetową www.shabaz-bhatti-martyr.org i składając podpis pod petycją do biskupa.

Podczas najbliższego posiedzenia (w dniach od 20 do 25 marca br.) episkopat Pakistanu podejmie decyzję o wszczęciu lub zaniechaniu procesu beatyfikacyjnego zamordowanego ministra.

Pakistański minister ds. mniejszości, 42-letni Shabaz Bhatti został zamordowany 2 marca br. Atak na ministra miał miejsce w centrum Islamabadu, gdy polityk udawał się do pracy. Pomimo pogróżek, jakie otrzymywał od talibów, władze nie zapewniły mu odpowiedniej ochrony. Do auta ministra podjechali na motocyklach trzej uzbrojeni ludzie i oddali strzały. Bhatti odniósł poważne obrażenia. Jego kierowca wyszedł bez szwanku.

Shabaz Bhatti, ur. 9 września 1968 r., należał do prezydenckiej Pakistańskiej Partii Ludowej i był pierwszym w dziejach Pakistanu chrześcijaninem, któremu zaproponowano urząd ministra federalnego. Urząd sprawował od 2 listopada 2008 r. Należał do założonego w 1985 r. Aliansu Mniejszości Pakistanu. Pełniąc swój urząd aktywnie bronił praw wyznawców innych religii niż islam, w tym chrześcijan.

Pochodząc z rodziny muzułmańskiej we wczesnej młodości przeszedł na katolicyzm, poruszony – jak sam wyznał – ewangeliczną opowieścią o Jezusie, który umarł i zmartwychwstał dla zbawienia całej ludzkości. W 1985 r. wraz z grupą przyjaciół założył wspomniany Sojusz Mniejszości, który wkrótce miał stanąć w obliczu poważnego wyzwania, jakim było uchwalenie przez parlament w rok później osławionej ustawy o bluźnierstwie, przewidującej kary dożywotniego więzienia i śmierci za znieważenie Koranu i proroka Mahometa.

Za swą niezłomną działalność na rzecz praw i w obronie mniejszości religijnych, zwłaszcza chrześcijan, otrzymał wiele odznaczeń międzynarodowych, m.in. Nagrodę Wolności Religijnej, którą odebrał w Finlandii w 2003 r., amerykańską Nagrodę Pokoju w 1998 r. i w rok później kanadyjską nagrodę za walkę o prawa człowieka.

Dwa miesiące temu, 4 stycznia zamordowano też gubernatora pakistańskiej prowincji Pendżab, Salmana Taseera, który zabiegał o uwolnienie przetrzymywanej w więzieniu Asii Bibi, chrześcijanki, skazanej na śmierć za obronę wiary. Zastrzelił go jeden z jego ochroniarzy w centrum Islamabadu. Gubernator, podobnie jak Shabaz Bhatti należał do PPP, ugrupowania na którego czele stała zamordowana 27 grudnia 2007 r. Benazir Bhutto.

Ustawa o bluźnierstwie, której przeciwnikiem był zamordowany minister, przewiduje drakońskie kary, łącznie z karą śmierci za obrażanie uczuć muzułmańskiej większości. Była ona wykorzystywana do szykanowania mniejszości religijnych w Pakistanie.

Źródło: Federacja Pro Europa Christiana, KAI, AS
W 1977 roku papież Paweł VI kanonizował o. Szarbela Machlufa, zmarłego w Wigilię 1898 roku duchownego maronickiego, mnicha i pustelnika, świętego Kościoła Katolickiego, znanego z licznych uzdrowień. Na najbliższych spotkaniach prowadzonych w obecności relikwii św. Szarbela, zorganizowanych w Poznaniu i we Wrocławiu, o życiu świętego opowie działacz katolicki Jacek Kotula.
W dniach 11-12 maja w Krakowie odbędzie się Krakowski Kiermasz Dobrej Książki, który będzie okazją do spotkania się w jednym miejscu z publicystami i naukowcami nie poddającymi się trendowi politycznej poprawności i uległości wobec dyktatu mediów głównego nurtu. Interesująco zapowiada się także przedpremierowa emisja „Cyber-niewolników” – nowego odcinka „Władców świata” wyprodukowanego przez nasze Stowarzyszenie.
Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.