Zabiegi o beatyfikację zamordowanego pakistańskiego ministra

2011-03-15 00:00:00
Zabiegi o beatyfikację zamordowanego pakistańskiego ministra

Federacja Pro Europa Christiana, do której należy także Instytut im. Księdza Piotra Skargi, zabiega o wyniesienie na ołtarze jedynego ministra katolickiego w pakistańskim rządzie, Shabaz Bhattiego, który został zamordowany przez talibów.

Federacja Pro Europa Christiana utworzyła specjalną stronę internetową www.shabaz-bhatti-martyr.org, na której zbiera podpisy pod prośbą o kanonizację ministra Bhattiego, pakistańskiego męczennika za Wiarę.

Minister nie wstydził się publicznie wyznawać, że jest katolikiem. Nie obawiał się także krytykować ustawy o bluźnierstwach, wykorzystywanej przez islamskich fanatyków do gnębienia chrześcijan. Mówił: „Chcę żyć dla Chrystusa i chcę za Niego umierać. Byłbym nawet bardziej szczęśliwy, gdyby z tego powodu Jezus Chrystus przyjął ofiarę w postaci mojego życia”.

Pro Europa Christiana przygotowała list, który ma być skierowany do biskupa Andrew Francisa, wyrażający poparcie dla jego inicjatywy. Hierarcha chce wszczęcia procesu beatyfikacyjnego pakistańskiego ministra.

Osoby zainteresowane tą inicjatywą mogą wyrazić swoje poparcie, wchodząc na stronę internetową www.shabaz-bhatti-martyr.org i składając podpis pod petycją do biskupa.

Podczas najbliższego posiedzenia (w dniach od 20 do 25 marca br.) episkopat Pakistanu podejmie decyzję o wszczęciu lub zaniechaniu procesu beatyfikacyjnego zamordowanego ministra.

Pakistański minister ds. mniejszości, 42-letni Shabaz Bhatti został zamordowany 2 marca br. Atak na ministra miał miejsce w centrum Islamabadu, gdy polityk udawał się do pracy. Pomimo pogróżek, jakie otrzymywał od talibów, władze nie zapewniły mu odpowiedniej ochrony. Do auta ministra podjechali na motocyklach trzej uzbrojeni ludzie i oddali strzały. Bhatti odniósł poważne obrażenia. Jego kierowca wyszedł bez szwanku.

Shabaz Bhatti, ur. 9 września 1968 r., należał do prezydenckiej Pakistańskiej Partii Ludowej i był pierwszym w dziejach Pakistanu chrześcijaninem, któremu zaproponowano urząd ministra federalnego. Urząd sprawował od 2 listopada 2008 r. Należał do założonego w 1985 r. Aliansu Mniejszości Pakistanu. Pełniąc swój urząd aktywnie bronił praw wyznawców innych religii niż islam, w tym chrześcijan.

Pochodząc z rodziny muzułmańskiej we wczesnej młodości przeszedł na katolicyzm, poruszony – jak sam wyznał – ewangeliczną opowieścią o Jezusie, który umarł i zmartwychwstał dla zbawienia całej ludzkości. W 1985 r. wraz z grupą przyjaciół założył wspomniany Sojusz Mniejszości, który wkrótce miał stanąć w obliczu poważnego wyzwania, jakim było uchwalenie przez parlament w rok później osławionej ustawy o bluźnierstwie, przewidującej kary dożywotniego więzienia i śmierci za znieważenie Koranu i proroka Mahometa.

Za swą niezłomną działalność na rzecz praw i w obronie mniejszości religijnych, zwłaszcza chrześcijan, otrzymał wiele odznaczeń międzynarodowych, m.in. Nagrodę Wolności Religijnej, którą odebrał w Finlandii w 2003 r., amerykańską Nagrodę Pokoju w 1998 r. i w rok później kanadyjską nagrodę za walkę o prawa człowieka.

Dwa miesiące temu, 4 stycznia zamordowano też gubernatora pakistańskiej prowincji Pendżab, Salmana Taseera, który zabiegał o uwolnienie przetrzymywanej w więzieniu Asii Bibi, chrześcijanki, skazanej na śmierć za obronę wiary. Zastrzelił go jeden z jego ochroniarzy w centrum Islamabadu. Gubernator, podobnie jak Shabaz Bhatti należał do PPP, ugrupowania na którego czele stała zamordowana 27 grudnia 2007 r. Benazir Bhutto.

Ustawa o bluźnierstwie, której przeciwnikiem był zamordowany minister, przewiduje drakońskie kary, łącznie z karą śmierci za obrażanie uczuć muzułmańskiej większości. Była ona wykorzystywana do szykanowania mniejszości religijnych w Pakistanie.

Źródło: Federacja Pro Europa Christiana, KAI, AS
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.