Zamiast milczenia wybieramy debatę! Polska – Ukraina. Jakie sąsiedztwo? Już 21 marca w Krakowie

2024-03-13 00:00:00
Zamiast milczenia wybieramy debatę! Polska – Ukraina. Jakie sąsiedztwo? Już 21 marca w Krakowie

Pewne tematy po prostu trzeba podjąć, szczególnie gdy chodzi o sprawy najważniejsze. Dlatego zapraszamy Państwa na wyjątkową debatę, połączoną z promocją najnowszego numeru „Polonia Christiana”. W jakiej Polsce chcemy żyć w przyszłości? Jaką Ukrainę będziemy mieć za naszą wschodnią granicą? Na ile poważne będzie zagrożenie rosyjskie i w jakim stopniu jest w stanie przeciwdziałać mu państwo z wyludniającym się narodem i milionami imigrantów?

Klub „Polonia Christiana” nie ucieka od pytań trudnych. Skoro nie unikamy ich w naszych rodzinach, miejscach pracy, czy też między sąsiadami, warto zmierzyć się z nimi w świetle kamer. W pierwszej kolejności te dla wielu niewygodne pytania o relacje z Ukrainą i jej władzami podjęli redaktorzy naszego pisma. Nie bez przyczyny opublikowali marcowo-kwietniowy numer „Polonia Christiana” z taką oto okładką:



Jak pisze dr Jakub Wodzinski w jednym z artykułów zamieszczonych w numerze:


„Kierujące się naturalnym odruchem współczucia polskie społeczeństwo chciałoby widzieć w Ukrainie wyłącznie udręczony wojną kraj, lecz, niestety, wszystkie przywary, które od lat charakteryzowały życie publiczne naszych sąsiadów, nie zanikły wraz z pojawieniem się rosyjskich wojsk. W efekcie pomimo huku eksplozji biznes na Ukrainie kręci się w sposób, który pozostawia bardzo wiele do życzenia.”

Gospodarka, geopolityka, społeczeństwo, kultura... Czy jesteśmy w stanie rozmawiać na poważne tematy, pośród coraz bardziej histerycznych nawoływań do zwiększenia wsparcia dla ukraińskiego wojska, jeśli nie wysłania tam własnych żołnierzy? Czy do oceny naszej sytuacji w Europie i świecie wystarczą nam opowieści wielu doświadczonych przez wojnę uchodźców (nie odbierajmy wszak cierpienia tym, którzy naprawdę go doznali) oraz truizmy o agresywnej i imperialnej Rosji? Te ostatnie stwierdzenia są nam znane od wielu lat. Jeszcze w 2020 r., podczas słynnej konferencji w Warszawie, przestrzegaliśmy przed mentalnością i ekspansywnością rosyjskich elit.


Teraz wracamy do szerokiego spojrzenia na sprawy polskie, w odniesieniu do naszego wschodniego sąsiada, jakim jest Ukraina. Stąd zaproszenie na debatę, którą już w marcu organizujemy w Krakowie. Weźmie w niej udział jeden z uczestników wspomnianej konferencji z 2020 r., ale także inne ciekawe postaci. Zgromadzonej publiczności zaprezentujemy również najnowszy numer pisma „Polonia Christiana”, którego główny blok tematyczny został poświęcony właśnie temu zagadnieniu.


Mowa o debacie pt. „Polska – Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Wezmą w niej udział dr Jakub Majewski i red. Piotr Doerre. Dyskusję moderać będzie red. Jan Bereza. Zapraszamy Państwa do przybycia na debatę już w czwartek 21 marca 2024 r. o godz. 17:30. Miejsce spotkania to sala konferencyjna hotelu Golden Tulip przy ul. Krakowskiej 28 (poziom -1).


Podczas wydarzenia będziemy dystrybuować ten oraz inne numery pisma „Polonia Christiana”. Serdecznie zapraszamy – wstęp wolny!

 

piotrskarga.pl

W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.