Zapraszamy do Warszawy: Wołyń i 80. rocznica ludobójstwa na Polakach

2023-04-27 00:00:00
Zapraszamy do Warszawy: Wołyń i 80. rocznica ludobójstwa na Polakach

Kiedy inni boją się mówić, my organizujemy konferencję i przypominamy o zbrodni dokonanej przez ukraińskich nacjonalistów na polskiej ludności Wołynia i Wschodniej Małopolski. W czwartek 11 maja odbędzie się konferencja Klubu „Polonia Christiana”, poświęcona temu właśnie problemowi.

Zbrodnia wołyńska jest jednym z tych tematów, który przez długie lata III RP traktowany był przez władze państwowe „po macoszemu”, aż wreszcie, wraz z najazdem wojsk Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, został zupełnie zmarginalizowany. Polityczna poprawność wywołuje w polskich elitach partyjnych samoograniczenie w przekazywaniu trudnej i oczyszczającej zarazem prawdy: nacjonaliści ukraińscy dokonywali na masową skalę czystek etnicznych na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

W 2023 roku obchodzimy 80. rocznicę rzezi wołyńskiej. Na dwa miesiące przed tą rocznicą Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi wraz ze Stowarzyszeniem „Polonia Christiana” organizują w Warszawie konferencję z udziałem ekspertów. Upływ ośmiu dekad od zbrodni wciąż nie osądzonej i nie wyjaśnionej do końca powinien zwrócić naszą szczególną uwagę, gdyż ofiarom band OUN i UPA jesteśmy winni pamięć i sprawiedliwość.

 

Pierwszym z prelegentów, który wystąpi na naszej konferencji z wykładem zatytułowanym „Kościół greko-katolicki wobec nacjonalizmu ukraińskiego” będzie prof. Mieczysław Ryba. Oprócz niego, gościć będziemy także księdza prof. Józefa Mareckiego. Wygłosi on wykład zatytułowany „Czy możliwe jest pojednanie polsko-ukraińskie? Warunki pojednania”.

 

Klub „Polonia Christiana” w Warszawie zaprasza wszystkich Państwa do przybycia na konferencję zatytułowaną „Wołyń 1943-2023. 80. Rocznica Rzezi Wołyńskiej” oraz do zaproszenia na nią Państwa bliskich i znajomych. Początek konferencji w czwartek 11 maja 2023 r. o godz. 18:00. Spotykamy się w Warszawie, w sali konferencyjnej Domu Literatury przy ul. Krakowskie Przedmieście 87/89 (poziom +1). Wstęp wolny!


PiotrSkarga.pl

 

We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.