Zapraszamy do Warszawy: Wołyń i 80. rocznica ludobójstwa na Polakach

2023-04-27 00:00:00
Zapraszamy do Warszawy: Wołyń i 80. rocznica ludobójstwa na Polakach

Kiedy inni boją się mówić, my organizujemy konferencję i przypominamy o zbrodni dokonanej przez ukraińskich nacjonalistów na polskiej ludności Wołynia i Wschodniej Małopolski. W czwartek 11 maja odbędzie się konferencja Klubu „Polonia Christiana”, poświęcona temu właśnie problemowi.

Zbrodnia wołyńska jest jednym z tych tematów, który przez długie lata III RP traktowany był przez władze państwowe „po macoszemu”, aż wreszcie, wraz z najazdem wojsk Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, został zupełnie zmarginalizowany. Polityczna poprawność wywołuje w polskich elitach partyjnych samoograniczenie w przekazywaniu trudnej i oczyszczającej zarazem prawdy: nacjonaliści ukraińscy dokonywali na masową skalę czystek etnicznych na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

W 2023 roku obchodzimy 80. rocznicę rzezi wołyńskiej. Na dwa miesiące przed tą rocznicą Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi wraz ze Stowarzyszeniem „Polonia Christiana” organizują w Warszawie konferencję z udziałem ekspertów. Upływ ośmiu dekad od zbrodni wciąż nie osądzonej i nie wyjaśnionej do końca powinien zwrócić naszą szczególną uwagę, gdyż ofiarom band OUN i UPA jesteśmy winni pamięć i sprawiedliwość.

 

Pierwszym z prelegentów, który wystąpi na naszej konferencji z wykładem zatytułowanym „Kościół greko-katolicki wobec nacjonalizmu ukraińskiego” będzie prof. Mieczysław Ryba. Oprócz niego, gościć będziemy także księdza prof. Józefa Mareckiego. Wygłosi on wykład zatytułowany „Czy możliwe jest pojednanie polsko-ukraińskie? Warunki pojednania”.

 

Klub „Polonia Christiana” w Warszawie zaprasza wszystkich Państwa do przybycia na konferencję zatytułowaną „Wołyń 1943-2023. 80. Rocznica Rzezi Wołyńskiej” oraz do zaproszenia na nią Państwa bliskich i znajomych. Początek konferencji w czwartek 11 maja 2023 r. o godz. 18:00. Spotykamy się w Warszawie, w sali konferencyjnej Domu Literatury przy ul. Krakowskie Przedmieście 87/89 (poziom +1). Wstęp wolny!


PiotrSkarga.pl

 

W 1977 roku papież Paweł VI kanonizował o. Szarbela Machlufa, zmarłego w Wigilię 1898 roku duchownego maronickiego, mnicha i pustelnika, świętego Kościoła Katolickiego, znanego z licznych uzdrowień. Na najbliższych spotkaniach prowadzonych w obecności relikwii św. Szarbela, zorganizowanych w Poznaniu i we Wrocławiu, o życiu świętego opowie działacz katolicki Jacek Kotula.
W dniach 11-12 maja w Krakowie odbędzie się Krakowski Kiermasz Dobrej Książki, który będzie okazją do spotkania się w jednym miejscu z publicystami i naukowcami nie poddającymi się trendowi politycznej poprawności i uległości wobec dyktatu mediów głównego nurtu. Interesująco zapowiada się także przedpremierowa emisja „Cyber-niewolników” – nowego odcinka „Władców świata” wyprodukowanego przez nasze Stowarzyszenie.
Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.