Zapraszamy na konferencję ”Prawa sumienia pracowników służby zdrowia – teoretyczne uwarunkowania, prawne wyzwania oraz szanse”.

2015-08-21 00:00:00
Zapraszamy na konferencję  ”Prawa sumienia pracowników służby zdrowia – teoretyczne uwarunkowania, prawne wyzwania oraz szanse”.
Współczesny system opieki zdrowotnej stał się obszarem narastających kontrowersji. Pracownicy służby zdrowia muszą często dokonywać wyborów niezgodnych ze swoimi przekonaniami i moralnością. Tymi problemami zajmie się grono prawników z różnych krajów Europy i z USA. Dokonają nad nimi intelektualnej refleksji, podczas międzynarodowej konferencji naukowej.







Podczas konferencji prelegenci pochylą się m.in. nad następującymi zagadnieniami:

  • Czy w ogóle, a jeśli tak, to w jakim zakresie, ocena moralna dokonywana przez osobę działającą w kontekście określonych obowiązków służbowych, powinna być przez prawo szanowana i chroniona, gdy nakazuje powstrzymanie się od działań prima facie prawnie nakazanych?
  • Czy sprzeciw sumienia jest podstawowym prawem wynikającym z indywidualnej autonomii moralnej, czy też jest to akt nieposłuszeństwa podważający cały porządek społeczny?
  • Jak pogodzić prawo do zabiegu medycznego z moralną autonomią pracownika służby zdrowia?
  • Jakie są granice takiej autonomii, jeśli ma ona być w ogóle zaakceptowana?

Zorganizowana przez Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, we współpracy z Katedrą Historii Doktryn Politycznych i Prawnych WPiA UW, konferencja odbędzie się w Auli dawnej Biblioteki UW w dniu 5 września 2015 r. o godz. 9:30.

Wszystkie anglojęzyczne wystąpienia będą tłumaczone symultanicznie na język polski.

Więcej informacji na : konferencja.ordoiuris.pl oraz stronie wydarzenia na facebooku.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!