Zaproszenie do Tarnobrzegu: Szarbel Makhlouf i niezwykła opowieść o świętym, w obecności jego relikwii

2024-04-08 00:00:00
Zaproszenie do Tarnobrzegu: Szarbel Makhlouf i niezwykła opowieść o świętym, w obecności jego relikwii
To kontynuacja niezwykle owocnego cyklu spotkań, gromadzących każdorazowo dziesiątki lub setki mieszkańców. Zainteresowanie kanonizowanym w 1977 r. Jusufem Antunem Makhloufem, czyli świętym Szarbelem, jest naprawdę olbrzymie. Warto poznać historię i dzieła życia tej wyjątkowej postaci. Najbliższa okazja: już w piątek 12 kwietnia 2024 r. w Tarnobrzegu!

Życie z pragnieniem poznania cierpień Zbawiciela


Katolicy pokochali skromnego mnicha z Libanu. Nawet jego uwiecznione wizerunki - na których spogląda na dół - wskazują na ogromną skromność, pokorę i wiarę tego niezwykłego maronity. Już od młodzieńczych lat odznaczał się gorliwością w wierze i pobożnością. Nie mogło przeto dziwić jego wstąpienie do zakonu w wieku 23 lat. 

Młody zakonnik Szarbel nie spędził jednak całego życia za murami klasztoru. Po kilkunastu latach od tej decyzji przeniósł się do górskiej pustelni, gdzie żył w odosobnieniu i modlitwie przez kolejne 23 lata. Swoje przeżycia duchowe wzbogacał pracą fizyczną, ograniczaniem jedzenia oraz noszoną u nogi włosiennicą. W ten sposób ofiarował swoje życie Bogu, chcąc naśladować - także i w bólach, cierpieniach - samego Pana Jezusa. 

Pod koniec XIX wieku Pan Bóg powołał go do siebie – 16 grudnia 1898 roku Jusuf Antun Makhlouf dostał udaru mózgu. Miało to miejsce podczas odprawiania Mszy świętej. Zmarł w Wigilię Bożego Narodzenia 1898 roku. Został pochowany na klasztornym cmentarzu. Zgodnie z zakonną tradycją Jego niezabalsamowane ciało, ubrane w zakonny habit zostało pochowane na należącym do klasztoru cmentarzu bezpośrednio w grobie, bez trumny. Ponad pół wieku później dokonano niezwykłego odkrycia…

Cuda, beatyfikacja, kanonizacja

 

- W 1950 r. kilku mnichów odwiedziło pustelnię św. Szarbela, gdzie przez lata przebywał, i postanowili zrobić sobie zdjęcie. Ku ich wielkiemu zaskoczeniu na zdjęciu widoczny był także nieżyjący od 52 lat św. Szarbel. Dzięki temu wydarzeniu mamy wizerunek mnicha. Co ciekawe, synod patriarchalny na podstawie wizerunku św. mnicha właśnie z tej fotografii zatwierdził jedyne ikony, których można używać w czasie liturgii – można było przeczytać na portalu PCh24.pl w artykule pt. „10 faktów o św. Szarbelu, których możesz nie znać”.

 

Do dzisiaj do grobu św. Szarbela w Annaji w Libanie pielgrzymują wierni, szukający uzdrowień, wsparcia, pomocy i wstawiennictwa jednego z najpopularniejszych na świecie świętych.

 

5 grudnia 1965 roku, na zakończenie Soboru Watykańskiego II papież Paweł VI ogłosił ojca Szarbela Makhloufa błogosławionym. Dwanaście lat później, 9 października 1977 roku, w Watykanie papież Paweł VI kanonizował ojca Szarbela.

 

Spotkanie o św. Szarbelu w obecności relikwii

 

Już w najbliższy piątek mieszkańcy Tarnobrzegu i okolic będą mieli wyjątkową okazję wysłuchać prelekcji o św. Szarbelu, wygłoszonej przez Jacka Kotulę, znanego obrońcę wartości katolickich i pielgrzyma do miejsc świętych położonych na Bliskim Wschodzie.

 

Warto dowiedzieć się więcej o tym wyjątkowym świętym, posłuchać o Jego życiu i uzdrowieniach dokonanych już po odejściu z świata doczesnego. W ramach cyklu podkarpackich prelekcji o św. Szarbelu planowana jest także obecność relikwii świętego. Wstęp na spotkanie jest wolny. Prosimy, aby podzielili się Państwo tą informacją z najbliższymi.

Spotkanie w Tarnobrzegu zatytułowane "Liban - ojczyzna św. Szarbela" odbędzie się już w piątek 12 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00. Potrwa ok. 1,5 do 2 godzin. Tak jak wspomniano, poprawadzi je Jacek Kotula. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do sali katechetycznej przy kościele p.w. M.B. Nieustającej Pomocy, przy ul. Konstytucji 3 Maja 11 w Tarnobrzegu.


piotrskarga.pl

Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
Cookies

Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookies do poprawnego funkcjonowania zawartych w nim treści oraz do innych celów, takich jak dopasowywanie i wyświetlanie reklam spersonalizowanych.

Możesz wybrać, które kategorie plików będą używane - w ustawieniach.