Zaproszenie do Tarnobrzegu: Szarbel Makhlouf i niezwykła opowieść o świętym, w obecności jego relikwii

2024-04-08 00:00:00
Zaproszenie do Tarnobrzegu: Szarbel Makhlouf i niezwykła opowieść o świętym, w obecności jego relikwii
To kontynuacja niezwykle owocnego cyklu spotkań, gromadzących każdorazowo dziesiątki lub setki mieszkańców. Zainteresowanie kanonizowanym w 1977 r. Jusufem Antunem Makhloufem, czyli świętym Szarbelem, jest naprawdę olbrzymie. Warto poznać historię i dzieła życia tej wyjątkowej postaci. Najbliższa okazja: już w piątek 12 kwietnia 2024 r. w Tarnobrzegu!

Życie z pragnieniem poznania cierpień Zbawiciela


Katolicy pokochali skromnego mnicha z Libanu. Nawet jego uwiecznione wizerunki - na których spogląda na dół - wskazują na ogromną skromność, pokorę i wiarę tego niezwykłego maronity. Już od młodzieńczych lat odznaczał się gorliwością w wierze i pobożnością. Nie mogło przeto dziwić jego wstąpienie do zakonu w wieku 23 lat. 

Młody zakonnik Szarbel nie spędził jednak całego życia za murami klasztoru. Po kilkunastu latach od tej decyzji przeniósł się do górskiej pustelni, gdzie żył w odosobnieniu i modlitwie przez kolejne 23 lata. Swoje przeżycia duchowe wzbogacał pracą fizyczną, ograniczaniem jedzenia oraz noszoną u nogi włosiennicą. W ten sposób ofiarował swoje życie Bogu, chcąc naśladować - także i w bólach, cierpieniach - samego Pana Jezusa. 

Pod koniec XIX wieku Pan Bóg powołał go do siebie – 16 grudnia 1898 roku Jusuf Antun Makhlouf dostał udaru mózgu. Miało to miejsce podczas odprawiania Mszy świętej. Zmarł w Wigilię Bożego Narodzenia 1898 roku. Został pochowany na klasztornym cmentarzu. Zgodnie z zakonną tradycją Jego niezabalsamowane ciało, ubrane w zakonny habit zostało pochowane na należącym do klasztoru cmentarzu bezpośrednio w grobie, bez trumny. Ponad pół wieku później dokonano niezwykłego odkrycia…

Cuda, beatyfikacja, kanonizacja

 

- W 1950 r. kilku mnichów odwiedziło pustelnię św. Szarbela, gdzie przez lata przebywał, i postanowili zrobić sobie zdjęcie. Ku ich wielkiemu zaskoczeniu na zdjęciu widoczny był także nieżyjący od 52 lat św. Szarbel. Dzięki temu wydarzeniu mamy wizerunek mnicha. Co ciekawe, synod patriarchalny na podstawie wizerunku św. mnicha właśnie z tej fotografii zatwierdził jedyne ikony, których można używać w czasie liturgii – można było przeczytać na portalu PCh24.pl w artykule pt. „10 faktów o św. Szarbelu, których możesz nie znać”.

 

Do dzisiaj do grobu św. Szarbela w Annaji w Libanie pielgrzymują wierni, szukający uzdrowień, wsparcia, pomocy i wstawiennictwa jednego z najpopularniejszych na świecie świętych.

 

5 grudnia 1965 roku, na zakończenie Soboru Watykańskiego II papież Paweł VI ogłosił ojca Szarbela Makhloufa błogosławionym. Dwanaście lat później, 9 października 1977 roku, w Watykanie papież Paweł VI kanonizował ojca Szarbela.

 

Spotkanie o św. Szarbelu w obecności relikwii

 

Już w najbliższy piątek mieszkańcy Tarnobrzegu i okolic będą mieli wyjątkową okazję wysłuchać prelekcji o św. Szarbelu, wygłoszonej przez Jacka Kotulę, znanego obrońcę wartości katolickich i pielgrzyma do miejsc świętych położonych na Bliskim Wschodzie.

 

Warto dowiedzieć się więcej o tym wyjątkowym świętym, posłuchać o Jego życiu i uzdrowieniach dokonanych już po odejściu z świata doczesnego. W ramach cyklu podkarpackich prelekcji o św. Szarbelu planowana jest także obecność relikwii świętego. Wstęp na spotkanie jest wolny. Prosimy, aby podzielili się Państwo tą informacją z najbliższymi.

Spotkanie w Tarnobrzegu zatytułowane "Liban - ojczyzna św. Szarbela" odbędzie się już w piątek 12 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00. Potrwa ok. 1,5 do 2 godzin. Tak jak wspomniano, poprawadzi je Jacek Kotula. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do sali katechetycznej przy kościele p.w. M.B. Nieustającej Pomocy, przy ul. Konstytucji 3 Maja 11 w Tarnobrzegu.


piotrskarga.pl

2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.
Miło nam poinformować, iż w mijającym roku 2024 do siedziby naszego Stowarzyszenia ponownie napłynęły bardzo liczne życzenia z okazji Świąt Narodzenia Pańskiego. Wśród nadawców życzeń, za które składamy serdeczne Bóg zapłać, nie zabrakło biskupa, kapłanów z różnych parafii, jak też i i licznego grona świeckich, w tym Apostołów Fatimy.
Z okazji Świąt Narodzenia Pańskiego przypadających na rok 2024 kierujemy do naszych Przyjaciół, Darczyńców i Czytelników życzenia przygotowane przez Zarząd Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi. Niech te słowa będą dla wszystkich Państwa zwiastunem pięknych chwil w rodzinnym gronie podczas tegorocznych Świąt oraz w całym 2025 roku.
W trudnych okresach polskiej historii z Podhala często płynął głos rozsądku i przywiązania do polskości. Dzisiaj, w obliczu niszczenia polskiej szkoły przez lewackich ideologów z Ministerstwa Edukacji Narodowej, Górale chcą wyrazić swój sprzeciw i upomnieć się o normalność procesu edukacji. W sobotę 21 grudnia Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej Ks. Piotra Skargi, Koalicja na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły oraz Stowarzyszenie Rodzice Chronią Dzieci organizują manifestację w Parku Miejskim w Nowym Targu. Protest odbędzie się w godzinach 12.00 – 14.00.