Zaproszenie na uroczystość w krakowskiej Bazylice Bożego Ciała

2022-11-14 00:00:00
Zaproszenie na uroczystość w krakowskiej Bazylice Bożego Ciała
Zapraszamy na ważne wydarzenie religijne w samym sercu Krakowa! W doniosłej i uroczystej oprawie, z udziałem kard. Gerharda Mullera, odbędzie się poświęcenie dwóch odrestaurowanych ołtarzy Bazyliki Bożego Ciała. Ta wyjątkowa Msza Święta odbędzie się w sobotę 19 listopada 2022 r. o godz. 12:00.

Ołtarze Pana Jezusa Miłosiernego i Świętego Michała Archanioła, które były poddane gruntownej renowacji, pobłogosławi Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Gerhard Ludwig Müller. Odnowienie ołtarzy sfinansowano dzięki środkom własnym parafii, a także dofinansowaniu przekazanym przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Bazylika Bożego Ciała w Krakowie to świątynia powstała w związku z założeniem koło Krakowa nowego miasta – Kazimierza, lokowanego przez króla Kazimierza III Wielkiego w 1335 roku na prawie magdeburskim. Wybór miejsca budowy wynikał z planu założenia rynku miasta Kazimierza, a dzisiejsza bazylika miała być tym dla Kazimierza, czym jest kościół Mariacki dla Krakowa.

 

Budowę świątyni w dzisiejszej lokalizacji rozpoczęto przez 1341 rokiem, zbudowana jest z różnych materiałów, w części m.in. z kamienia i z drewna. Na początku XV wieku, w 1401 roku, konsekrowana została ta część świątyni, którą udało się przez kilkadziesiąt lat zbudować.

 

Kościół Bożego Ciała jest obecnie siedzibą Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich, a zakon ten jest obecny na krakowskim Kazimierzu od sześciu wieków. Wiekowa świątynia wymaga stałej opieki i sukcesywnego odnawiania zabytków. Jesienią 2020 roku zakończyły się prace renowacyjne w ramach trzy letniego projektu kluczowego z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa. Teraz, dzięki funduszom parafii oraz pieniądzom przekazanym przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wykonano renowację ołtarzy Pana Jezusa Miłosiernego i Świętego Michała Archanioła.

 

Zachęcamy do wzięcia udziału w tym ważnym dla Krakowa wydarzeniu religijnym i osobistą obecność na uroczystości pobłogosławienia odrestaurowanych ołtarzy, którą uświetni Msza Święta. Wszystko to już w najbliższą sobotę, 19 listopada o godz. 12:00. Odnowione ołtarze pobłogosławi Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Gerhard Ludwig Müller, znany m.in. z ogłoszenia w 2019 roku „Manifestu Wiary”, który został opracowany w związku z szerzącym się zamieszaniem w nauczaniu wiary.


PiotrSkarga.pl

kard. Gerhard Muller pobłogosławi odnowione ołtarze
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.
W dniach 6-7 czerwca 2025 r. odbył się zjazd sprawozdawczy Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia – funkcjonującej od ponad 30 lat sieci, która zrzesza i koordynuje działania kilkudziesięciu organizacji pro life. Podczas zjazdu z gościnnym referatem wystąpił dr Paweł Momro.