Zaproszenie na uroczystość w krakowskiej Bazylice Bożego Ciała

2022-11-14 00:00:00
Zaproszenie na uroczystość w krakowskiej Bazylice Bożego Ciała
Zapraszamy na ważne wydarzenie religijne w samym sercu Krakowa! W doniosłej i uroczystej oprawie, z udziałem kard. Gerharda Mullera, odbędzie się poświęcenie dwóch odrestaurowanych ołtarzy Bazyliki Bożego Ciała. Ta wyjątkowa Msza Święta odbędzie się w sobotę 19 listopada 2022 r. o godz. 12:00.

Ołtarze Pana Jezusa Miłosiernego i Świętego Michała Archanioła, które były poddane gruntownej renowacji, pobłogosławi Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Gerhard Ludwig Müller. Odnowienie ołtarzy sfinansowano dzięki środkom własnym parafii, a także dofinansowaniu przekazanym przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Bazylika Bożego Ciała w Krakowie to świątynia powstała w związku z założeniem koło Krakowa nowego miasta – Kazimierza, lokowanego przez króla Kazimierza III Wielkiego w 1335 roku na prawie magdeburskim. Wybór miejsca budowy wynikał z planu założenia rynku miasta Kazimierza, a dzisiejsza bazylika miała być tym dla Kazimierza, czym jest kościół Mariacki dla Krakowa.

 

Budowę świątyni w dzisiejszej lokalizacji rozpoczęto przez 1341 rokiem, zbudowana jest z różnych materiałów, w części m.in. z kamienia i z drewna. Na początku XV wieku, w 1401 roku, konsekrowana została ta część świątyni, którą udało się przez kilkadziesiąt lat zbudować.

 

Kościół Bożego Ciała jest obecnie siedzibą Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich, a zakon ten jest obecny na krakowskim Kazimierzu od sześciu wieków. Wiekowa świątynia wymaga stałej opieki i sukcesywnego odnawiania zabytków. Jesienią 2020 roku zakończyły się prace renowacyjne w ramach trzy letniego projektu kluczowego z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa. Teraz, dzięki funduszom parafii oraz pieniądzom przekazanym przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wykonano renowację ołtarzy Pana Jezusa Miłosiernego i Świętego Michała Archanioła.

 

Zachęcamy do wzięcia udziału w tym ważnym dla Krakowa wydarzeniu religijnym i osobistą obecność na uroczystości pobłogosławienia odrestaurowanych ołtarzy, którą uświetni Msza Święta. Wszystko to już w najbliższą sobotę, 19 listopada o godz. 12:00. Odnowione ołtarze pobłogosławi Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Gerhard Ludwig Müller, znany m.in. z ogłoszenia w 2019 roku „Manifestu Wiary”, który został opracowany w związku z szerzącym się zamieszaniem w nauczaniu wiary.


PiotrSkarga.pl

kard. Gerhard Muller pobłogosławi odnowione ołtarze
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.