Zaproszenie na uroczystość w krakowskiej Bazylice Bożego Ciała

2022-11-14 00:00:00
Zaproszenie na uroczystość w krakowskiej Bazylice Bożego Ciała
Zapraszamy na ważne wydarzenie religijne w samym sercu Krakowa! W doniosłej i uroczystej oprawie, z udziałem kard. Gerharda Mullera, odbędzie się poświęcenie dwóch odrestaurowanych ołtarzy Bazyliki Bożego Ciała. Ta wyjątkowa Msza Święta odbędzie się w sobotę 19 listopada 2022 r. o godz. 12:00.

Ołtarze Pana Jezusa Miłosiernego i Świętego Michała Archanioła, które były poddane gruntownej renowacji, pobłogosławi Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Gerhard Ludwig Müller. Odnowienie ołtarzy sfinansowano dzięki środkom własnym parafii, a także dofinansowaniu przekazanym przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Bazylika Bożego Ciała w Krakowie to świątynia powstała w związku z założeniem koło Krakowa nowego miasta – Kazimierza, lokowanego przez króla Kazimierza III Wielkiego w 1335 roku na prawie magdeburskim. Wybór miejsca budowy wynikał z planu założenia rynku miasta Kazimierza, a dzisiejsza bazylika miała być tym dla Kazimierza, czym jest kościół Mariacki dla Krakowa.

 

Budowę świątyni w dzisiejszej lokalizacji rozpoczęto przez 1341 rokiem, zbudowana jest z różnych materiałów, w części m.in. z kamienia i z drewna. Na początku XV wieku, w 1401 roku, konsekrowana została ta część świątyni, którą udało się przez kilkadziesiąt lat zbudować.

 

Kościół Bożego Ciała jest obecnie siedzibą Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich, a zakon ten jest obecny na krakowskim Kazimierzu od sześciu wieków. Wiekowa świątynia wymaga stałej opieki i sukcesywnego odnawiania zabytków. Jesienią 2020 roku zakończyły się prace renowacyjne w ramach trzy letniego projektu kluczowego z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa. Teraz, dzięki funduszom parafii oraz pieniądzom przekazanym przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wykonano renowację ołtarzy Pana Jezusa Miłosiernego i Świętego Michała Archanioła.

 

Zachęcamy do wzięcia udziału w tym ważnym dla Krakowa wydarzeniu religijnym i osobistą obecność na uroczystości pobłogosławienia odrestaurowanych ołtarzy, którą uświetni Msza Święta. Wszystko to już w najbliższą sobotę, 19 listopada o godz. 12:00. Odnowione ołtarze pobłogosławi Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Gerhard Ludwig Müller, znany m.in. z ogłoszenia w 2019 roku „Manifestu Wiary”, który został opracowany w związku z szerzącym się zamieszaniem w nauczaniu wiary.


PiotrSkarga.pl

kard. Gerhard Muller pobłogosławi odnowione ołtarze
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
We wtorek 16 kwietnia br. prof. Marek Czachorowski w Klubie „Polonia Christiana” wygłosi wykład pt. „Spór o etykę św. Tomasza z Akwinu”. Mimo dużego upływu czasu nauka, jaką pozostawił on Kościołowi jest wciąż żywa i warta osobistego odkrywania. Zapraszamy więc do Warszawy na spotkanie z prof. Czachorowskim i rozważania o schedzie naukowej oraz religijnej, formującej od wieków wiernych Kościoła Rzymskiego.
Już w czwartek 11 kwietnia spotykamy się w Warszawie, by zaprotestować przeciwko zbrodniczej polityce tzw. „koalicji 13 grudnia”. Mowa o czterech nieludzkich i łamiących konstytucję projektach ustaw, pozwalających na zabijanie poczętych dzieci. Polacy nie mogą milczeć, gdy politycy próbują legalizować zabijanie bezbronnych ludzi. Prosimy o przybycie na wyznaczone miejsce zbiórki oraz poinformowanie znajomych.