Zaproszenie na uroczystość w krakowskiej Bazylice Bożego Ciała

2022-11-14 00:00:00
Zaproszenie na uroczystość w krakowskiej Bazylice Bożego Ciała
Zapraszamy na ważne wydarzenie religijne w samym sercu Krakowa! W doniosłej i uroczystej oprawie, z udziałem kard. Gerharda Mullera, odbędzie się poświęcenie dwóch odrestaurowanych ołtarzy Bazyliki Bożego Ciała. Ta wyjątkowa Msza Święta odbędzie się w sobotę 19 listopada 2022 r. o godz. 12:00.

Ołtarze Pana Jezusa Miłosiernego i Świętego Michała Archanioła, które były poddane gruntownej renowacji, pobłogosławi Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Gerhard Ludwig Müller. Odnowienie ołtarzy sfinansowano dzięki środkom własnym parafii, a także dofinansowaniu przekazanym przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Bazylika Bożego Ciała w Krakowie to świątynia powstała w związku z założeniem koło Krakowa nowego miasta – Kazimierza, lokowanego przez króla Kazimierza III Wielkiego w 1335 roku na prawie magdeburskim. Wybór miejsca budowy wynikał z planu założenia rynku miasta Kazimierza, a dzisiejsza bazylika miała być tym dla Kazimierza, czym jest kościół Mariacki dla Krakowa.

 

Budowę świątyni w dzisiejszej lokalizacji rozpoczęto przez 1341 rokiem, zbudowana jest z różnych materiałów, w części m.in. z kamienia i z drewna. Na początku XV wieku, w 1401 roku, konsekrowana została ta część świątyni, którą udało się przez kilkadziesiąt lat zbudować.

 

Kościół Bożego Ciała jest obecnie siedzibą Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich, a zakon ten jest obecny na krakowskim Kazimierzu od sześciu wieków. Wiekowa świątynia wymaga stałej opieki i sukcesywnego odnawiania zabytków. Jesienią 2020 roku zakończyły się prace renowacyjne w ramach trzy letniego projektu kluczowego z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa. Teraz, dzięki funduszom parafii oraz pieniądzom przekazanym przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wykonano renowację ołtarzy Pana Jezusa Miłosiernego i Świętego Michała Archanioła.

 

Zachęcamy do wzięcia udziału w tym ważnym dla Krakowa wydarzeniu religijnym i osobistą obecność na uroczystości pobłogosławienia odrestaurowanych ołtarzy, którą uświetni Msza Święta. Wszystko to już w najbliższą sobotę, 19 listopada o godz. 12:00. Odnowione ołtarze pobłogosławi Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Gerhard Ludwig Müller, znany m.in. z ogłoszenia w 2019 roku „Manifestu Wiary”, który został opracowany w związku z szerzącym się zamieszaniem w nauczaniu wiary.


PiotrSkarga.pl

kard. Gerhard Muller pobłogosławi odnowione ołtarze
- Różnimy się dzisiaj od współczesnego świata zachodniego wyłącznie tym, że pozostaliśmy wierni wielu zasadom cywilizacji chrześcijańskiej, której tam już po prostu nie ma – stwierdził podczas dwudniowej konferencji środowisk konserwatywnych „Zderzenie Kulturowe w UE 2022” Krystian Kratiuk, redaktor naczelny portalu PCh24.pl. Dokąd zmierza Europa i dlaczego ma w niej nie być miejsca dla wartości chrześcijańskich – takie pytania nasuwają się po spotkaniu środowisk konserwatywnych, które odbyło się 26 i 27 listopada w Warszawie.
W sobotę 3 grudnia 2022 r. w Krakowie rozpoczyna się peregrynacja Cudownego Obrazu Matki Bożej Łaskawej, która zainaugurowana będzie Mszą świętą w kościele pw. Św. Piotra i Pawła przy ulicy Grodzkiej. Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi jako jeden z podmiotów wspierających wędrówkę Cudownego Obrazu Matki Bożej Łaskawej w Krakowie, zaprasza do udziału w tym wydarzeniu.
„Wielki kapitał a sprawa polska” - pod takim tytułem już w piątek 2 grudnia 2022 r. odbędzie się spotkanie Klubu „Polonia Christiana” we Wrocławiu. Naszym prelegentem będzie znany m.in. z wyróżniających się publikacji w piśmie „Polonia Christiana” dr Jakub Wozinski. Zapowiada się niezwykle ciekawy wykład i dyskusja, na które już teraz serdecznie zapraszamy.
„Adwent w Tradycji Kościoła” – to temat spotkania z ks. Marcinem Kostką FSSP, jakie organizuje Klub „Polonia Christiana” w Krakowie w czwartek 1 grudnia w sali konferencyjnej hotelu „Miodosytnia”. Zachęcamy do skorzystania z możliwości wgłębienia się w znaczenie Adwentu i wykorzystania tego okresu ważnego w kalendarzu Kościoła Katolickiego w sposób godny i odbudowujący naszą duchowość.
Klub „Polonia Christiana” w Szczecinie zaprasza na dwa spotkania z wybitnym kapłanem – rekolekcjonistą, kaznodzieją i kierownikiem duchowym ojcem Piotrem Idziakiem SJ. Ich tematem będzie medytacja ignacjańska w teorii i praktyce. Warto zapamiętać te dwie daty – 1 grudnia i 8 grudnia – i skorzystać z tego wyjątkowego zaproszenia.