Zaprotestuj przeciwko dyskryminacji katolickich przedszkoli w Krakowie!

2014-12-04 00:00:00
Zaprotestuj przeciwko dyskryminacji katolickich przedszkoli w Krakowie!

Przedszkola prowadzone w Krakowie przez katolickie zakony są dyskryminowane. Choć ich poziom jest wysoki, maleją środki przeznaczane na funkcjonowanie tych placówek. A te, jak zawsze, przekazywane są nieregularnie. Katolickie przedszkola rozpoczęły w Krakowie walkę o przetrwanie.

 

Rodzice walczący o równe traktowanie katolickich placówek w liście do prezydenta piszą - „Publiczne przedszkola katolickie prowadzone przez siostry zakonne istnieją w Krakowie nieprzerwanie od wielu już lat. Swoją pracą opiekuńczo-wychowawczą obejmują wiele dzieci bez względu na ich pochodzenie, status majątkowy czy wyznanie. Ze względu na profesjonalizm i wysoki poziom opieki świadczonej przez siostry zakonne w tym zakresie, katolickie przedszkola od zawsze cieszą się niegasnącą popularnością pośród rodziców i dzieci."

 

Z roku na rok renoma tych placówek rośnie, o czym świadczą tłumy kolejnych roczników krakowskich dzieci, których rodzice zabiegają o możliwość zapisania pociech do tych właśnie, a nie innych, przedszkoli. Każdego roku w czasie rekrutacji na jedno miejsce w przedszkolach sióstr przypada kilku kandydatów” – czytamy w proteście.

 

Autorzy listu wystosowanego do prezydenta Krakowa, Jacka Majchrowskiej, podkreślają, że polityka miasta, dyskryminująca katolickie placówki, wyraźnie się zaostrza. „W naszym mieście przedszkola prowadzone przez siostry zakonne od początku stycznia tego roku otrzymują dotację mniejszą o ponad 15 proc. w stosunku do lat ubiegłych: w przeliczeniu na jedno dziecko z ok. 750 zł w ubiegłym roku do niecałych 650 zł. w roku obecnym. Takie obniżenie środków w sposób drastyczny ogranicza możliwości prowadzenia zajęć ogólnorozwojowych i poznawczych naszych dzieci oraz sprawia, że przedszkola prowadzone przez siostry spychane są na poziom walki o przetrwanie. Do tego dochodzą stałe już problemy z nieregularnym przekazywaniem tych ubogich już środków dla przedszkoli” – czytamy.

 

Mieszkańcy Krakowa (i nie tylko) domagają się respektowania przysługujących im praw. „Jako rodzice, obywatele miasta i wyborcy żądamy sprawiedliwego tj. zgodnego z wysokim poziomem świadczonych usług traktowania katolickich przedszkoli w zakresie ich dofinansowywania” – czytamy w petycji.

 

W akcji można wziąć udział korzystając z serwisu protestuj.pl.  

Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!