Zegar Męki Pańskiej

marzec 2016
Zegar Męki Pańskiej

Zegar Męki Pańskiej

W okresie wielkopostnym Instytut propagował piękne, acz nieco zapomniane nabożeństwo Zegara Męki Pańskiej. Do Darczyńców trafiło blisko 320 tysięcy książeczek zawierających całodniowe rozważania Męki Zbawiciela godzina po godzinie.

 

Zegar Męki Pańskiej jest nabożeństwem, które zachęca do przeżycia całej doby, towarzysząc Panu Jezusowi w ostatnich 24 godzinach Jego przebywania na Ziemi. Nabożeństwo to krzewione jest dziś przez ojców pasjonistów, choć pierwsze jego wersje powstały dużo wcześniej, zanim Zgromadzenie Męki Jezusa Chrystusa zostało zatwierdzone przez Watykan – odnajdujemy je już w XIV stuleciu. Na przestrzeni wieków praktykowało je wielu świętych, jak choćby św. Paweł od Krzyża, św. Alfons Maria de Liguori czy św. Wincenty Pallotti.

 

Dzięki akcji Instytutu liczba osób modlących się w ten sposób znacząco się powiększyła – ponad 60 tysięcy Darczyńców pozytywnie odpowiedziało na przesyłkę. Do Instytutu trafiło też sporo listów, w których Korespondenci wyrażali radość z przypomnienia o istnieniu Zegara, który pamiętali z czasów dzieciństwa lub o którym zaledwie słyszeli.

 

Starannie wydana książeczka zawiera krótką historię nabożeństwa i przystępną instrukcję, jak je odmawiać. W skrócie: zaczynamy o godzinie 19.00, kiedy podczas Ostatniej Wieczerzy Pan Jezus umył nogi Swoim uczniom, a kończymy o godz. 18.00 następnego dnia, przeżywając złożenie Jego ciała do grobu. Modlimy się zatem o każdej pełnej godzinie, zaczynając lekturą fragmentu Pisma Świętego opisującego dane wydarzenie i odmawiając Zdrowaś Maryjo… (po słowie Jezus dodajemy bolesne wydarzenie z tej godziny, np. o godz. 19.00 – …umywający nogi Apostołom i dalej modlimy się Święta Maryjo…); potem czytamy rozważanie na dany temat i kończymy aktem strzelistym. Na modlitwie stawiamy się ponownie o godz. 20.00, następnie o 21.00 i tak dalej.

 

Gorąco zapraszamy do udziału w nabożeństwie poprzez stronę www.Zegar.WielkiPost.org.

 

Przeczytaj więcej o Zegarze Męki Pańskiej