Zmarł o. Benedykt Huculak OFM

2022-11-12 00:00:00
Zmarł o. Benedykt Huculak OFM

9 listopada 2022 r. odszedł do Pana o. dr hab. Benedykt Huculak OFM. Od początku działalności Stowarzyszenia im. Księdza Piotra Skargi wielki jego Przyjaciel. Wybitny teolog i naukowiec, władający kilkoma językami, w tym starożytnymi i arabskim, a przy tym  skromny i pokorny syn rodziny franciszkańskiej.

 

Ojciec dr hab. Benedykt Huculak OFM urodził się w Rzeszowie 28 września 1956 r. Do Zakonu Braci Mniejszych Prowincji Niepokalanego Poczęcia NMP (OO. Bernardyni) Benedykt Huculak wstąpił 15 września 1979 r. Pierwszą profesję zakonną złożył 16 września 1980 r., a uroczystą 4 października 1983 r. 4 czerwca 1985 r. przyjął święcenia prezbiteratu. Można śmiało powiedzieć, że to wielka i niedoceniana postać Kościoła w Polsce, jeden z pionierów Tradycji Katolickiej w naszym kraju.

 

Ojciec dr hab. Benedykt Huculak przeżył 66 lat, z czego 37 lat w kapłaństwie, a 42 lata w zakonie. Zmarł w środę 9 listopada br. w szpitalu w Wadowicach.

 

Uroczystości pogrzebowe śp. o. Benedykta odbędą się w poniedziałek 14 listopada w Bazylice Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej w następującym porządku:

  • 9:30 – przywiezienie trumny z ciałem Zmarłego, przeniesienie do kaplicy MB Bolesnej,
  • 10:15 – wprowadzenie trumny do bazyliki,
  • 10:30 – Jutrznia,
  • 11:00 – Msza św. pogrzebowa,
  • złożenie trumny w grobowcu zakonnym pod kaplicą św. Anny.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.