Zmarł papież Benedykt XVI, twórca Summorum Pontificum z 2007 roku

2022-12-31 00:00:00
Zmarł papież Benedykt XVI, twórca Summorum Pontificum z 2007 roku

W sobotę 31 grudnia 2022 roku odszedł do Domu Pana Benedykt XVI – Ojciec Święty zasłużony dla tradycji katolickiej. Msza św. pogrzebowa odprawiona zostanie w czwartek 5 stycznia 2023 roku na placu Św. Piotra w Watykanie. Przewodniczył jej będzie papież Franciszek.

 

- Benedykt XVI zmarł dzisiaj o godz. 9.34 w swojej rezydencji w Watykanie. 17 kwietnia ukończył 95 lat. Papież senior odszedł do wieczności w klasztorze Mater Ecclesiae, którą wybrał na swoją rezydencję po ustąpieniu z urzędu Następcy Apostoła Piotra w 2013 roku – podał w sobotę 31 grudnia br. przed południem portal „Vatican News”. Emerytowany papież Benedykt XVI zmarł w wieku 95 lat. Ojciec Święty Benedykt XVI od momentu swojej historycznej abdykacji w 2013 roku przebywał w dawnym budynku klasztornym Mater Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich.

 

Joseph Ratzinger urodził się w Niemczech 16 kwietnia 1927 r. w Marktl w Górnej Bawarii. Do katolickiego seminarium duchownego w Freising w Górnej Bawarii Joseph Ratzinger wstąpił po II wojnie światowej. Rozpoczął też studia w Herzogliches Georgianum na Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium (wyższej uczelni, której tradycja sięga założonego w 1472 uniwersytetu w Ingolstadt). W 1951 r. Joseph Ratzinger otrzymał święcenia kapłańskie, w 1953 roku uzyskał stopień doktora, a po czterech latach habilitację.

 

Podczas Vaticanum Secundum (1962-1965) był doradcą teologicznym niemieckiego arcybiskupa Josepha Fringsa. W 1977 roku papieża Paweł VI ustanowił Josepha Ratzingera arcybiskupem Monachium i Fryzyngi (Freising). W tym samym roku, 27 czerwca, został kreowany na konsystorzu kardynałem. W czasie pontyfikatu papieża Jana Pawła II w listopadzie 1981 r. kard. Joseph Ratzinger otrzymał nominację na prefekta Kongregacji Nauki Wiary, w 2002 r. dziekanem Kolegium Kardynalskiego.

 

Po śmierci Jana Pawła II, 19 kwietnia 2005 r. kard. Joseph Ratzinger został wybrany papieżem, przyjmując imię Benedykt XVI. Miał wówczas 78 lat i był najstarszym nowo wybranym papieżem od czasu wyboru 12 lipca 1730 r. do godności papieża Klemensa XII. Na Stolicy Piotrowej Benedykt XVI zasiadał do 28 lutego 2013 roku.

 

Wyjątkowość intelektualną Benedykta XVII doskonale oddają słowa ks. prof. Piotra Roszaka z artykułu opublikowanego w dniu śmierci papieża – emeryta:

- Benedykt XVI odważył się być mądrym w czasie, gdy wzywano do porzucania wielkich słów i pisania życia małymi literami. Dostrzegał niebezpieczeństwa i przed nimi ostrzegał, jak ratownik, który widząc topielca nie odwraca głowy w imię wygody, ale „nazywa” problem, wskazuje ratunek – podaje kij, aby wydobyć z odmętów. Niektórzy na zdecydowane kroki ratownika się obrażają, odtrącają, ośmieszają, ale on – pośród różnych „zagłuszaczy”, jak w czasach Radia Wolna Europa – nadawał sygnał płynący z Ewangelii, wzmacniając go osobistym świadectwem „współpracownika Prawdy”, zgodnie ze swoim biskupim zawołaniem – pisze ks. prof. Piotr Roszak.

 

Warto też przypomnieć opis jednej z diagnoz Benedykta XVI, który szukał rozwiązań w obliczu kryzysu niszczącego tkankę Kościoła: Benedykt XVI wskazał na kilka rozwiązań wyjścia z obecnego kryzysu. Wskazał, że jedynie ponowne umiłowanie Boga i przywrócenie szacunku do Eucharystii spowoduje postawę chęci całkowitego sprzeciwienia się złu. Wyrzucanie Boga z przestrzenie publicznej i spychanie Go jedynie do życia prywatnego wiąże się z końcem wolności i zniknięciem kompasu moralnego, którym powinno kierować się społeczeństwo. Dlatego też różne dewiacje (jak np. pedofilia) mogą być odczytywane pozytywnie i zdobywać coraz większą akceptację i społeczne przyzwolenie.

 

PiotrSkarga.pl

Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025