Zmarł papież Benedykt XVI, twórca Summorum Pontificum z 2007 roku

2022-12-31 00:00:00
Zmarł papież Benedykt XVI, twórca Summorum Pontificum z 2007 roku

W sobotę 31 grudnia 2022 roku odszedł do Domu Pana Benedykt XVI – Ojciec Święty zasłużony dla tradycji katolickiej. Msza św. pogrzebowa odprawiona zostanie w czwartek 5 stycznia 2023 roku na placu Św. Piotra w Watykanie. Przewodniczył jej będzie papież Franciszek.

 

- Benedykt XVI zmarł dzisiaj o godz. 9.34 w swojej rezydencji w Watykanie. 17 kwietnia ukończył 95 lat. Papież senior odszedł do wieczności w klasztorze Mater Ecclesiae, którą wybrał na swoją rezydencję po ustąpieniu z urzędu Następcy Apostoła Piotra w 2013 roku – podał w sobotę 31 grudnia br. przed południem portal „Vatican News”. Emerytowany papież Benedykt XVI zmarł w wieku 95 lat. Ojciec Święty Benedykt XVI od momentu swojej historycznej abdykacji w 2013 roku przebywał w dawnym budynku klasztornym Mater Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich.

 

Joseph Ratzinger urodził się w Niemczech 16 kwietnia 1927 r. w Marktl w Górnej Bawarii. Do katolickiego seminarium duchownego w Freising w Górnej Bawarii Joseph Ratzinger wstąpił po II wojnie światowej. Rozpoczął też studia w Herzogliches Georgianum na Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium (wyższej uczelni, której tradycja sięga założonego w 1472 uniwersytetu w Ingolstadt). W 1951 r. Joseph Ratzinger otrzymał święcenia kapłańskie, w 1953 roku uzyskał stopień doktora, a po czterech latach habilitację.

 

Podczas Vaticanum Secundum (1962-1965) był doradcą teologicznym niemieckiego arcybiskupa Josepha Fringsa. W 1977 roku papieża Paweł VI ustanowił Josepha Ratzingera arcybiskupem Monachium i Fryzyngi (Freising). W tym samym roku, 27 czerwca, został kreowany na konsystorzu kardynałem. W czasie pontyfikatu papieża Jana Pawła II w listopadzie 1981 r. kard. Joseph Ratzinger otrzymał nominację na prefekta Kongregacji Nauki Wiary, w 2002 r. dziekanem Kolegium Kardynalskiego.

 

Po śmierci Jana Pawła II, 19 kwietnia 2005 r. kard. Joseph Ratzinger został wybrany papieżem, przyjmując imię Benedykt XVI. Miał wówczas 78 lat i był najstarszym nowo wybranym papieżem od czasu wyboru 12 lipca 1730 r. do godności papieża Klemensa XII. Na Stolicy Piotrowej Benedykt XVI zasiadał do 28 lutego 2013 roku.

 

Wyjątkowość intelektualną Benedykta XVII doskonale oddają słowa ks. prof. Piotra Roszaka z artykułu opublikowanego w dniu śmierci papieża – emeryta:

- Benedykt XVI odważył się być mądrym w czasie, gdy wzywano do porzucania wielkich słów i pisania życia małymi literami. Dostrzegał niebezpieczeństwa i przed nimi ostrzegał, jak ratownik, który widząc topielca nie odwraca głowy w imię wygody, ale „nazywa” problem, wskazuje ratunek – podaje kij, aby wydobyć z odmętów. Niektórzy na zdecydowane kroki ratownika się obrażają, odtrącają, ośmieszają, ale on – pośród różnych „zagłuszaczy”, jak w czasach Radia Wolna Europa – nadawał sygnał płynący z Ewangelii, wzmacniając go osobistym świadectwem „współpracownika Prawdy”, zgodnie ze swoim biskupim zawołaniem – pisze ks. prof. Piotr Roszak.

 

Warto też przypomnieć opis jednej z diagnoz Benedykta XVI, który szukał rozwiązań w obliczu kryzysu niszczącego tkankę Kościoła: Benedykt XVI wskazał na kilka rozwiązań wyjścia z obecnego kryzysu. Wskazał, że jedynie ponowne umiłowanie Boga i przywrócenie szacunku do Eucharystii spowoduje postawę chęci całkowitego sprzeciwienia się złu. Wyrzucanie Boga z przestrzenie publicznej i spychanie Go jedynie do życia prywatnego wiąże się z końcem wolności i zniknięciem kompasu moralnego, którym powinno kierować się społeczeństwo. Dlatego też różne dewiacje (jak np. pedofilia) mogą być odczytywane pozytywnie i zdobywać coraz większą akceptację i społeczne przyzwolenie.

 

PiotrSkarga.pl

Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
We wtorek 16 kwietnia br. prof. Marek Czachorowski w Klubie „Polonia Christiana” wygłosi wykład pt. „Spór o etykę św. Tomasza z Akwinu”. Mimo dużego upływu czasu nauka, jaką pozostawił on Kościołowi jest wciąż żywa i warta osobistego odkrywania. Zapraszamy więc do Warszawy na spotkanie z prof. Czachorowskim i rozważania o schedzie naukowej oraz religijnej, formującej od wieków wiernych Kościoła Rzymskiego.