Zrozumieć grozę ideologii
2014-05-13 00:00:00

Zwykłe słowniki i leksykony nie dają adekwatnego pojęcia, czym jest ideologia. Definicja, że to: „system poglądów, pojęć politycznych” – brzmi nader niewinnie. Dopiero spojrzenie na istotę ideologii wywołuje dreszcz na plecach. Jest to bowiem próba wprowadzenie utopii w życie. A to naprawdę budzi grozę!
W klubie Polonia Christiana w Stalowej Woli-Rozwadowie 10 maja w kawiarence „Przystań” przy Klasztorze Braci Mniejszych odbyło się spotkanie na temat „Polityka w szponach ideologii, czyli dziedzictwo Oświecenia”. Gościem klubu był specjalista od retoryki i filozofii polityki, dr Artur Mamcarz-Plisiecki, adiunkt w Katedrze Filozofii Kultury Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz wykładowca w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
Motywem przewodnim wykładu było ukazanie nędzy intelektualnej i w konsekwencji także moralnej stojącej u podstaw każdej ideologii. Jest nią zawsze jakaś forma utopii – czyli oderwane od życia marzenia czy lepiej fantasmagorie dotyczącego idealnego państwa. Od czasów renesansu takie utopie, czyli pomysły zbudowania raju na ziemi inspirowały niemal całą ówczesną elitę intelektualną Europy. Pozostawały jednak jedynie na papierze, jako „powiastki filozoficzne”. Od XVIII wieku, od czasów rewolucji francuskiej stały się programami partii i ugrupowań politycznych. I od oświecenia aż do XX wieku ideologie, czyli utopie wcielane w życie pochłonęły miliony istnień ludzkich.
Prelegent przedstawił dzieje rozumienia polityki w naszym kręgu cywilizacyjnym. Ukazał go jako zmaganie się ze sobą trzech koncepcji życia społecznego: po pierwsze nihilizmu czy cynizmu w polityce, po drugie opartego właśnie na różnych formach utopii idealizmu, po trzecie wynikającego z właściwego patrzenia na świat i człowieka politycznego realizmu. Zdaniem dra Mamcarza-Plisieckiego to ostatnie podejście było w ciągu naszych dziejów niemal zawsze w odwrocie, gdyż jest stanowiskiem trudnym, wymagającym wnikliwego rozumu politycznego. W historii Europy i świata jedynie Kościół katolicki trwał przez wieki konsekwentnie na tym stanowisku. Zaś obecnie mamy w Europie do czynienia z piorunującym połączeniem skrajnego nihilizmu i cynizmu europejskich elit politycznych z propagandowo wykorzystywaną ideologią uderzającą przede wszystkim w tradycyjną rodzinę.
PiotrSkarga.pl
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!