”Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE kamieniem milowym w ochronie życia”

2011-10-26 00:00:00
 ”Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE kamieniem milowym w ochronie życia”


Za kamień milowy w ochronie życia ludzkiego uznał José Ramos Ascensão, doradca ds. bioetycznych Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE), wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu. Trybunał stwierdził, iż komórki macierzyste, których pozyskanie wiąże się ze zniszczeniem embrionu nie mogą być opatentowane w krajach Unii Europejskiej. Zdaniem doradcy COMECE to wielkie osiągnięcie.

W rozmowie z KAI doradca ds. bioetycznych Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej José Ramos Ascensão podkreślił, że wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu jest bardzo ważny. – Po raz pierwszy w prawodawstwie europejskim zdefiniowano pojęcie embrionu, w moim przekonaniu we właściwym sensie – powiedział.

Ascensão zauważył, że definiując ludzki embrion Trybunał uznał jednocześnie, że komórki macierzyste, których pozyskanie wiąże się ze zniszczeniem embrionu, nie mogą być opatentowane w krajach Unii Europejskiej. – To wielkie osiągniecie – powiedział José Ramos Ascensão.

Przyznał, że wyrok będzie miał przede wszystkim wpływ na prawo patentowe stosowane w UE. Jednak, jak zauważył, europejski porządek prawny należy traktować jako całość, zatem ten wyrok może mieć również wpływ na inne akty, np. te dotyczące badań naukowych.

José Ramos Ascensão przypomniał, że Komisja Europejska przygotowuje nowy instrument prawny nazywany „Strategią 2020”. W dokumencie tym pojawiają się pytania z zakresu prawa i etyki. Komisja Europejska zastanawia się czy badania nad ludzkimi embrionami i komórkami macierzystymi powinny być finansowane czy też nie. – Jakkolwiek wyrok wprost nie odnosi się do finansowania badań, to jednak kryteria w nim wskazane prawdopodobnie zostaną wzięte pod uwagę w pracach nad Strategią 2020 – podkreślił.

Doradca COMECE zwrócił uwagę, że tego typu wyroki tworzą pewną kulturę prawną i są kamieniem milowym na drodze ochrony praw człowieka. – Kultura życia będzie się rozszerzać – stwierdził José Ramos Ascensão.

Źródło: KAI

W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.