Abp Głódź: nowe wyzwania wymagają od chrześcijanina stanowczego ”non possumus”

2011-06-20 00:00:00
 Abp Głódź: nowe wyzwania wymagają od chrześcijanina stanowczego ”non possumus”


Stanowcze "non possumus" powinien powiedzieć chrześcijanin wobec nowych wyzwań: liberalizmu, postmodernizmu, aborcji, eutanazji – podkreślał abp Sławoj Leszek Głódź podczas uroczystości 90. rocznicy konsekracji kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Rumii.

Abp Głódź przypominał, że jako Kościół i naród borykaliśmy się w przeszłości z ideologią marksistowską, która omamiła i zatruła niejedną duszę, ale zeszła w niesławie ze sceny polskiego życia, spłynęła jak wiosenny śnieg do rynsztoka. – Dziś błąka się najwyżej po zaułkach – dodał.

Współcześnie jednak pojawiły się nowe wyzwania – liberalizm, postmodernizm, aborcja, eutanazja. Wyzwania te wymagają od chrześcijan powiedzenia stanowczego "non possumus". Arcybiskup przestrzegał przed przekreślaniem zasad życia chrześcijańskiego, które przez wieki stanowiły fundament europejskiej kultury i cywilizacji. Ubolewał, że nowe ideologie, siejące duchowy zamęt, znajdują zwolenników i propagatorów w Polsce.

Abp Głódź wskazywał na zjawiska, które wzbudzają zaniepokojenie: parady równości ulicami Warszawy, dyskusja o związkach partnerskich, ustawa o wspieraniu rodziny, która zezwala, by osoby homoseksualne mogły pełnić rolę rodziców zastępczych w domach wychowawczych. – Jak to ma przygotować młodego człowieka do życia w rodzinie, małżeństwie? – pytał hierarcha.

Przypominał słowa bł. Jana Pawła II, który podczas pierwszej pielgrzymki do ojczyzny na krakowskich Błoniach pytał o możliwość odrzucenia Chrystusa. „Człowiek jest wolny. Człowiek może powiedzieć Bogu: nie. Ale pytanie zasadnicze: czy wolno? I w imię czego »wolno«?” – mówił wówczas papież.

To pytanie wciąż aktualne. Trzeba je niestety stawiać i zadawać także dziś tu, w Polsce. Stawiać je ludziom, strukturom, ugrupowaniom. Czy otworzą na nie swoje serca? Czy pytanie to poruszy ich sumienia? – wołał abp Głódź.

Nawiązując do wezwania kościoła, który obchodzi swój jubileusz, abp Głódź przypomniał słowa Jana Pawła II wypowiedziane spod Giewontu: „Brońcie krzyża, Brońcie krzyża w domu ojczyzny, brońcie jego obecności w życiu narodu, w miejscach narodowych tragedii, w miejscach pamięci, modlitwy, służby, pracy. Brońcie go przed zniewagą, przed ludzką małością, czasem wręcz przed pogardą”.

Arcybiskup przypomniał też, że w czasie, gdy kończono wznosić świątynię, Polska cieszyła się świeżo odzyskaną niepodległością, gen. Józef Haller rzucił w Zatokę Pucką pierścień – znak zaślubin ojczyzny z morzem. 19 czerwca 1921 kościół w Rumi, znak Kościoła pielgrzymującego na ziemi i przebywającego w niebie, została uroczyście poświęcona. Posługę w świątyni pełnią ojcowie salezjanie.

Źródło: KAI

Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.