Alkohol - najbardziej popularna używka wśród młodzieży

2012-02-10 00:00:00
 Alkohol - najbardziej popularna używka wśród młodzieży


Międzynarodowe badania przeprowadzone w ramach projektu ESPAD wykazały, że alkohol jest najbardziej rozpowszechnioną substancją psychoaktywną wśród młodzieży. Uzależnionych od picia jest o wiele więcej niż od papierosów czy marihuany. Jak podkreśla Janusz Sierosławski z Instytutu Psychiatrii i Neurologii, który opracowywał wyniki badań, polska młodzież najbardziej zagrożona jest przez legalne substancje psychoaktywne, czyli papierosy i alkohol.

Wyniki badania, jakie zostało przeprowadzone wśród uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, wskazują, że alkoholu choć raz próbowało blisko 90 proc. młodszych i ponad 95 proc. starszych respondentów. Najbardziej popularnym napojem alkoholowym wśród młodzieży jest piwo.

Miesiąc przed przeprowadzeniem badania upiło się ponad 21 proc. młodszych i ponad 32 proc. starszych uczniów. Nigdy nie upiło się ponad 50 proc. młodzieży z młodszej i niespełna 30 proc. ze starszej grupy. Sierosławski zwraca uwagę, że zarówno jeśli chodzi o picie alkoholu, jak i palenie papierosów, zacierają się różnice pomiędzy chłopcami a dziewczętami, co świadczy o zmianach kulturowych w społeczeństwie.

Ponad 57 proc. uczniów z młodszej i blisko 71 proc. ze starszej grupy sięgnęło już po papierosy. W czasie ostatnich 30 dni przed badaniem – odpowiednio niespełna 30 proc. i prawie 42 proc.

Po raz pierwszy w badaniu, które przeprowadzane jest co cztery lata, zapytano o dopalacze. Niemal wszyscy badani o nich słyszeli. Tylko 15,3 proc. młodszych i 21,6 proc. starszych respondentów było kiedykolwiek w sklepie, w którym można je nabyć, zaś próbowało ich 10,5 proc. młodszych i 15,8 proc. starszych uczniów.

Wyniki międzynarodowego badania zrealizowanego w ramach programu ESPAD zaprezentowano w czwartek, na konferencji Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii. Zostało one przeprowadzone w szkołach 35 krajów europejskich na uczniach w wieku 15-16 lat oraz 17-18 lat.

Źródło: Stefczyk.info

„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!