Alkohol - najbardziej popularna używka wśród młodzieży

2012-02-10 00:00:00
 Alkohol - najbardziej popularna używka wśród młodzieży


Międzynarodowe badania przeprowadzone w ramach projektu ESPAD wykazały, że alkohol jest najbardziej rozpowszechnioną substancją psychoaktywną wśród młodzieży. Uzależnionych od picia jest o wiele więcej niż od papierosów czy marihuany. Jak podkreśla Janusz Sierosławski z Instytutu Psychiatrii i Neurologii, który opracowywał wyniki badań, polska młodzież najbardziej zagrożona jest przez legalne substancje psychoaktywne, czyli papierosy i alkohol.

Wyniki badania, jakie zostało przeprowadzone wśród uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, wskazują, że alkoholu choć raz próbowało blisko 90 proc. młodszych i ponad 95 proc. starszych respondentów. Najbardziej popularnym napojem alkoholowym wśród młodzieży jest piwo.

Miesiąc przed przeprowadzeniem badania upiło się ponad 21 proc. młodszych i ponad 32 proc. starszych uczniów. Nigdy nie upiło się ponad 50 proc. młodzieży z młodszej i niespełna 30 proc. ze starszej grupy. Sierosławski zwraca uwagę, że zarówno jeśli chodzi o picie alkoholu, jak i palenie papierosów, zacierają się różnice pomiędzy chłopcami a dziewczętami, co świadczy o zmianach kulturowych w społeczeństwie.

Ponad 57 proc. uczniów z młodszej i blisko 71 proc. ze starszej grupy sięgnęło już po papierosy. W czasie ostatnich 30 dni przed badaniem – odpowiednio niespełna 30 proc. i prawie 42 proc.

Po raz pierwszy w badaniu, które przeprowadzane jest co cztery lata, zapytano o dopalacze. Niemal wszyscy badani o nich słyszeli. Tylko 15,3 proc. młodszych i 21,6 proc. starszych respondentów było kiedykolwiek w sklepie, w którym można je nabyć, zaś próbowało ich 10,5 proc. młodszych i 15,8 proc. starszych uczniów.

Wyniki międzynarodowego badania zrealizowanego w ramach programu ESPAD zaprezentowano w czwartek, na konferencji Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii. Zostało one przeprowadzone w szkołach 35 krajów europejskich na uczniach w wieku 15-16 lat oraz 17-18 lat.

Źródło: Stefczyk.info

Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!