Apel do premiera: polityka prorodzinna priorytetem polskiej prezydencji w UE

2011-06-16 00:00:00
 Apel do premiera: polityka prorodzinna priorytetem polskiej prezydencji w UE


O uznanie polityki prorodzinnej jednym z priorytetów polskiego przewodnictwa w Unii Europejskiej zwrócił się ponownie do premiera Donalda Tuska Zespół ds. Rodziny Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu.

W apelu, wysłanym po raz pierwszy do premiera w marcu br., członkowie Zespołu przypominają, że kraje Unii Europejskiej, szczególnie te, które przed kilku laty do niej przystąpiły, mają poważne problemy dotyczące rodzin. Wymieniają wśród nich m.in. regres demograficzny, marginalizację rodzin w wyniku bezrobocia i ubóstwa oraz upowszechnianie modelu samotnego wychowania dzieci.

„Polskie rodziny doświadczają tych samych problemów, spowodowanych głównie przez wysoki stopień bezrobocia, emigrację zarobkową milionów ludzi, niskie nakłady na politykę rodzinną oraz najwyższy wskaźnik ubóstwa dzieci w Unii Europejskiej" – alarmuje Zespół ds. Rodziny.

Zdaniem tego gremium, „tym bardziej warto zadeklarować jednoznaczne przekonanie o wyjątkowym znaczeniu rodziny jako podstawowej wspólnoty, dla której państwo winno tworzyć jak najlepsze warunki, bez umniejszania jej funkcji”.

„Obecna prezydencja Węgier, właśnie ze względu na dostrzeganie problemów rodzin, uczyniła z polityki rodzinnej jeden ze swoich priorytetów. Wydaje się celowe, aby Polska zdecydowanie kontynuowała ten wątek – zwracają uwagę członkowie Zespołu.

Zespół ds. Rodziny Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu proponuje, aby "polska prezydencja w obszarze polityki społecznej ukazała dobre praktyki polityk rodzinnych państw UE oraz strategii społecznych na rzecz rodzin". W tym celu konieczne jest m.in. wprowadzanie rozwiązań umożliwiających opiekę rodzicielską nad dziećmi, szczególnie małymi, czy "propagowanie działań na rzecz zwiększania solidarności międzypokoleniowej w celu zapobiegania niekorzystnym zmianom demograficznym, w tym utrzymującej się niskiej dzietności".

Zdaniem Zespołu działania te powinny być podejmowane "z poszanowaniem zasady nieingerowania w politykę rodzinną krajów członkowskich UE", zgodnie z zasadą "subsydiarności polegającej na poszanowaniu autonomii rodziny", oraz nieingerowania tam, gdzie rodziny radzą sobie same.

Pod apelem do premiera podpisali się Joanna Krupska, Antoni Szymański i Paweł Wosicki.

Źródło: KAI

– Kult Świętej Rodziny przychodzi w samą porę, aby leczyć rany zadane rodzinom chrześcijańskim przez ducha tego świata – pisał już ponad sto lat temu katolicki misjonarz i nauczyciel ks. Jan Berthier. Ponieważ słowa te nie straciły nic na swojej aktualności, a kryzys rodzin niestety wciąż się pogłębia, Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi postanowiło zorganizować kampanię „Najświętsza Rodzino, bądź naszą obroną!”
Klub Polonia Christiana w Krakowie oraz Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi zapraszają na wyjątkową i niezwykle ważną konferencję pt. „Czy Polsce grozi kolejny rozbiór?”. Wydarzenie to jest organizowane w związku z 230. rocznicą III rozbioru Polski, który na 123 lata wymazał naszą Ojczyznę z map świata.
Każdy ma prawo do życia! W dobie najniższego w historii poziomu dzietności w Polsce, konieczne jest głośne przypomnienie, że każde życie jest bezcenne i wymaga opieki, a samo rodzicielstwo promocji!
Modlitwa za zmarłych jest jednym z najpiękniejszych uczynków miłosierdzia, jaki może spełnić katolik. My – synowie i córki Mistycznego Ciała Chrystusa wierzymy, że dzięki naszej modlitwie dusze zmarłych doświadczają łaski życia wiecznego, a my sami umacniamy w sobie nadzieję na spotkanie z nimi w Niebie. Właśnie dlatego Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi zaprasza wszystkich ludzi dobrej woli na Zaduszki za naszych Przyjaciół, Współpracowników i Dobrodziejów.
– Ja jestem Matką dusz czyśćcowych. Moje modlitwy łagodzą czyśćcowe męki tych, którzy znosić je muszą. Jestem Matką pocieszenia dla dusz cierpiących, które na wezwanie mego imienia radują się jak chorzy, usłyszawszy słowa pocieszenia od lekarza – takie słowa usłyszała od Maryi podczas jednego z objawień św. Brygida Szwedzka.