Asyż: franciszkanie modlą się o oświecenie Adriano Celentano

2012-02-16 00:00:00
 Asyż: franciszkanie modlą się o oświecenie Adriano Celentano


74-letni włoski piosenkarz zaatakował z estrady festiwalu piosenki włoskiej w San Remo prasę katolicką, zarzucając jej obłudę, gdyż – jak stwierdził – więcej miejsca poświęca polityce niż sprawom wiary, a zwłaszcza perspektywie życia wiecznego i rajowi. Na jego słowa zareagowali franciszkanie z Asyżu. „Wraz ze św. Franciszkiem mówimy bratu Adriano: niech Pan cię obdarzy pokojem!” – piszą zakonnicy z Asyżu na swojej stronie internetowej.

Wypowiedź Adriano Celentano zasmuciła i rozczarowała zakonników. „Nie możemy zaaprobować ani tym bardziej podzielać niesprawiedliwego ataku na dziennik «Avvenire» i tygodnik «Famiglia Cristiana» (...) zaangażowane na co dzień w głoszenie Ewangelii Jezusa w rozmaitych kontekstach społeczeństwa, polityki, świata pracy, kultury i Kościoła” – stwierdzili duchowi synowie św. Franciszka i podkreślili, że „nie wolno w sposób tak demagogiczny i bez żadnego szacunku atakować wszystkiego i wszystkich, zapominając o milionach mężczyzn i kobiet Kościoła, którzy codziennie niosą nadzieję i raj.

Franciszkanie zapewnili artystę, że kochają go mimo wszystko miłością chrześcijańską i spodziewają się, że „znów przekona się do prawdy i nadrobi zmarnowaną okazje”, jaką był jego ponad godzinny występ, który oglądało blisko szesnaście milionów telewidzów.

Na temat piosenkarza wypowiedziało się również wielu przedstawicieli Kościoła i kościelnych środków przekazu. Ks. Antonio Sciortino, redaktor naczelny zaatakowanego tygodnika „Famiglia Cristiana” uważa, że Adriano Celentano zrobił „niewłaściwy użytek” z telewizji, a jego monolog nazywa „pozbawionym jakiegokolwiek sensu". – Chyba że chciał odpowiedzieć na słowa krytyki, jakie «Avvenire» i «Famiglia Cristiana» ośmieliły się powiedzieć na temat jego wysokiego honorarium w chwili, gdy kraj boryka się z problemem ubóstwa – powiedział.

Redaktor naczelny czasopisma dodał: – Uważam, że nie należy wykorzystywać publicznych mediów do tak osobistych ataków czy do dokonania małej zemsty. Najwyraźniej Celentano nie zna tygodnika «Famiglia Cristiana», powinien go przejrzeć i przeczytać, by móc krytykować. O wszystko można nas oskarżać, tylko nie o to, że nie mówimy o Bogu, o religii, o wierze, o pragnieniu duchowości współczesnego człowieka.

Biskup podrzymskiej diecezji Palestrina i asystent generalny Włoskiej Akcji Katolickiej Domenico Sigalini przypomniał, że był jednym z inicjatorów zaproszenia Celentano na Kongres Eucharystyczny w Bolonii w 1997 roku, który wraz z Bobem Dylanem wystąpił przed Janem Pawłem II. Po tym koncercie, mówi hierarcha, artysta nawiązał po wieloletniej przerwie współpracę z telewizją publiczną RAI. Bp Sigalini ujawnił, że zaproponował Celentano występ na Placu św. Piotra w Sylwestra 1999 roku, artysta jednak odmówił (przed Janem Pawłem II, który stał wówczas w oknie swego apartamentu, czekając wraz z wszystkimi na północ, wystąpił zamiast niego piosenkarz Claudio Baglioni). Po kilku tygodniach, wspomina włoski hierarcha, Celentano wyjaśnił powód swej odmowy, stwierdzając, że „na Placu św. Piotra nie ma Boga”.

W środę wieczorem monolog Adriano Celentano skrytykował prezes telewizji publicznej RAI Paolo Garimberti, mówiąc, że był on przykładem dezinformacji i zapewniając, że publiczny nadawca zdecydowanie odcina się od tego, co powiedział piosenkarz.

Źródło: KAI

Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!