Asyż: nie będzie wspólnej modlitwy przywódców różnych religii

2011-04-14 00:00:00
 Asyż: nie będzie wspólnej modlitwy przywódców różnych religii


Papież Benedykt XVI wraz z innymi przywódcami religijnymi wygłosi przemówienie i podpisze wspólny apel wzywający do zachowania pokoju na świecie. Jak podał rzecznik watykański, duchowni nie będą się razem modlić podczas październikowego spotkania międzyreligijnego w Asyżu.

27 października br. odbędzie się w Asyżu, pod przewodnictwem Benedykta XVI, spotkanie międzyreligijne, upamiętniające 25. rocznicę pierwszego spotkania modlitewnego o pokój, zorganizowanego z inicjatywy Jana Pawła II.

Spotkanie modlitewne z 1986 r. postrzegane było przez wielu dziennikarzy i postępowych katolików jako kamień milowy na drodze zbliżenia Kościoła katolickiego z innymi wyznaniami. Katolicy jednak częściej je krytykowali, dostrzegając w nim „niewłaściwe mieszanie religii katolickiej z elementami wyznań pogańskich”. 

Biuro prasowe Watykanu wydało właśnie oświadczenie, w którym potwierdziło, że nie będzie wspólnej modlitwy papieża Benedykta XVI z przywódcami innych wyznań. Temat przewodni tegorocznego spotkania brzmi: „Pielgrzymi Prawdy, Pielgrzymi Pokoju”.

„Każdy człowiek jest ostatecznie pielgrzymem poszukującym prawdy i dobra” – czytamy w oświadczeniu. Dodano w nim, że „poszukiwanie prawdy powinno się odbywać poprzez dialog z wierzącymi i niewierzącymi”. Nie można jednak rezygnować z własnej tożsamości albo zadowalać się wyłącznie synkretyzmem, polegającym na łączeniu elementów różnych religii, bez ich wyraźnego odróżniania.

W oświadczeniu podkreślono, że w takim stopniu, w jakim autentycznie szuka się prawdy „następuje otwarcie na dialog z innymi, który nie wyklucza nikogo i każdy staje się budowniczym braterstwa oraz pokoju”.  Ojciec Święty pragnie, aby te elementy znalazły się w centrum refleksji podczas tegorocznego spotkania międzyrelgijnego. 

Papież Benedykt XVI dzień wcześniej spotka się z wiernymi na modlitwie w Bazylice św. Piotra. Inne wspólnoty są zachęcane do organizowania podobnych nabożeństw.

W oświadczeniu podkreślono również, że papież zaprosi do Asyżu obok przywódców różnych wyznań, także przedstawicieli świata kultury i nauki, którzy nie wyznają żadnej religii, lecz uważają się za osoby poszukujące prawdy i są świadome wspólnej odpowiedzialności za sprawy sprawiedliwości oraz pokoju na świecie.

Źródło: CatholicHerald.co.uk, AS

Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.