Austria: zakaz pikietowania przed ośrodkami aborcyjnymi

2011-11-07 00:00:00
 Austria: zakaz pikietowania przed ośrodkami aborcyjnymi


Austriacki Sąd Apelacyjny w Grazu odrzucił ostatnio wniosek o uniewinnienie czterech obrońców życia, skazanych na kary grzywny za pikietowanie w kwietniu b.r. przed budynkiem ośrodka aborcyjnego w Grazu. Odrzucenie apelacji działaczy pro-life oznacza skuteczną egzekucję prawa, zakazującego wyrażania poglądów za życiem przed ośrodkami aborcyjnymi.

Czterech obrońców życia, w tym Dietmar Fischer, szef austriackiego oddziału Human Life International (HLI) zostało skazanych w lipcu tego roku za tzw. stalking. Wszyscy mieli zapłacić grzywny w łącznej kwocie ponad 8 tys. euro.

Caroline Lista, przewodnicząca składu sędziowskiego Sądu Apelacyjnego, nazwała akcję obrońców życia „polowaniem na czarownice" w stosunku do lekarza aborcjonisty, Johannesa Hanfstingla. Sędzina odrzuciła apelację mimo zeznań świadków oskarżenia, którzy przyznawali, że obrońcy życia nie zaczepiali nikogo przed ośrodkiem aborcyjnym. Jedna z kobiet przyznała, że kiedyś „grzecznie" podeszli do niej przedstawiciele ruchu pro-life, ale nie zachowywali się niewłaściwie. Mimo tych zeznań, sędzina nie zezwoliła grupie obrońców życia na dalsze odwołania.

Fischer, który w ub. roku otrzymał nagrodę im. kard. Galena za wybitne zasługi w służbie życiu, powiedział, że jest „przerażony" wyrokiem sądu, nazywając go „skandalicznym i czysto politycznym”.

Jego zdaniem, przewodnicząca składu sędziowskiego wydała taki wyrok w porozumieniu z ministrem sprawiedliwości, by w ten sposób dać do zrozumienia, że aktywiści pro-life nie mogą wyrażać sowich poglądów w obronie życia przed ośrodkami aborcyjnymi. Obrońcy życia zamierzają odwołać się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Aborcja w Austrii została zalegalizowana w 1975 r. Może jej dokonać każda kobieta do trzeciego miesiąca ciąży, zwłaszcza jeśli istnieją wskazania medyczne (zagrożenie życia lub zdrowia kobiety, albo deformacja płodu).

Źródło: LifeSiteNews.com, AS

W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.