Czeskie koleje wprowadzają przedziały tylko dla pań

2012-02-07 00:00:00
 Czeskie koleje wprowadzają przedziały tylko dla pań


Przedziały przeznaczone tylko dla kobiet, to po pomieszczeniach dla matek z dziećmi oraz tzw. cichych przedziałach, w których nie można używać telefonu i głośno rozmawiać, nowe propozycje czeskich kolei państwowych (CD) dla swych pasażerów. Przedziały w których podróżować mogą tylko panie, mają im zapewnić bezpieczniejszą i przyjemniejszą podróż.


Jeśli do przedziału dla kobiet wsiądzie mężczyzna, konduktor go stamtąd wyprosi – informuje serwis internetowy dziennika „Rzeczpospolita”. – Przedział zapewni kobietom i dziewczętom pewność siebie, poczucie bezpieczeństwa i odpowiednią ilość informacji o przebiegu podróży. Niektóre panie czują się po prostu źle, podróżując w zamkniętym pomieszczeniu w towarzystwie mężczyzn – wyjaśnia Petr Sztiahlavsky, rzecznik CD.

Kobiety w Czechach skarżą się na brak poczucia bezpieczeństwa w pociągach. Z tego powodu coraz częściej wybierają podróż autobusem albo autem.

Obecnie przedziały "żeńskie", oznaczone specjalnym piktogramem, znajdują się jedynie w pociągach pospiesznych i EuroCity, łączących Czechy z Niemcami, Austrią i Słowacją – przypomina portal Rp.pl. Program ten jest w fazie testowej.


Źródło: rp.pl

Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!