Europejki rodzą więcej dzieci, ale wciąż za mało

2011-04-12 00:00:00
 Europejki rodzą więcej dzieci, ale wciąż za mało


Średni wskaźnik dzietności w dwudziestu siedmiu krajach tworzących Unię Europejską wzrósł w latach: 2003 – 2009 r. z 1.47 do 1.60. Tak wynika z raportu opublikowanego przez Biuro Statystyczne UE - Eurostat. Chociaż Europejki rodzą coraz więcej dzieci, to jest to wciąż za mało, by sprostać wyzwaniom, przed którymi stoi starzejące się społeczeństwo europejskie. Dlatego też, według prognostyków, utrzymanie imigracji na odpowiednim poziomie staje się koniecznością.

Współczynnik dzietności w krajach UE chociaż wzrósł, to jednak wciąż utrzymuje się znacznie poniżej poziomu zastępowalności pokoleń, czyli poniżej 2,1 dzieci przypadających na jedną kobietę. Tyle potrzeba do utrzymania stałej wielkości populacji, w przypadku braku migracji.

„Trzeci raport demograficzny", opublikowany w dniu 1 kwietnia 2011 r., stwierdza, że około 5 milionów dzieci rodzi się każdego roku w UE, a około 2 mln osób przybywa z innych krajów. Podczas, gdy obecnie liczba urodzeń nieznacznie przewyższa liczbę zgonów, szybkie starzenie się społeczeństwa będzie wymagało znacznego napływu imigrantów, aby zapobiec spadkowi liczby ludności w krajach UE w przyszłości.

Raport zauważa, że w czterech krajach UE, tj.: w Bułgarii, na Litwie, Łotwie i w Rumunii liczba mieszkańców już zaczyna się kurczyć, ze względu na wyższą liczbę zgonów niż urodzeń, a także z powodu emigracji.

W raporcie stwierdzono, że od 2014 r. liczba ludności pracującej zawodowo w UE zacznie gwałtownie spadać, gdy tylko pokolenie wyżu demograficznego z okresu po II wojnie światowej, zacznie odchodzić na emeryturę.

Odsetek ludności w wieku 65 lat ma wzrosnąć z 17,4 proc. w 2010 do 30, proc. w roku 2060.

W 2010 r. w UE na trzy osoby w wieku produkcyjnym przypadały dwie osoby, będące na ich utrzymaniu. Eurostat prognozuje, że w 2060 r. stosunek ten będzie wynosił 1:1.

Populacja UE, która obecnie wynosi około pół miliarda osób obejmuje ponad 32 mln 400 tys. obcokrajowców - 6,5 proc. całej populacji. Spośród nich 12,3 mln osób stanowią obywatele UE, mieszkający w innych państwach członkowskich, a 20,1 mln osób, to przybysze spoza krajów UE.

W 2010 r. największą liczbę obcych obywateli odnotowano w Niemczech (7,1 mln osób), w Hiszpanii (5,7 mln), w Wielkiej Brytanii (4,4 mln), we Włoszech (4,2 mln) i we Francji (3,8 mln). Prawie 80 proc. obywateli z obcych państw mieszkało w tych pięciu państwach członkowskich.

Autorzy raportu przewidują w najbliższej przyszłości wzrost wskaźnika dzietności, nieco ponad 1,7 dziecka na jedną kobietę, jednak podkreślają, że stabilność populacji zależeć będzie od imigracji.

Najwyższe wskaźniki dzietności odnotowano w: Irlandii (2,07), Francji (2,00), Wielkiej Brytanii (1,96 w 2008 r.) i Szwecji (1,94).

Najniższe wskaźniki zanotowano na Łotwie (1,31), Węgrzech i w Portugalii (oba 1,32) oraz w Niemczech (1,36).

W okresie: 2001 – 2010 r. najwyższy wzrost zanotowano w Bułgarii (wzrost z 1,23 dziecka na kobietę w 2003 r. do 1,57 w 2009 r.), Słowenii (wzrost z 1,20 do 1,53), Czechach (wzrost z 1,18 do 1,49) i Litwie (wzrost z 1,26 do 1,55).

W ciągu ostatnich 50 lat we wszystkich państwach członkowskich wzrosła długość życia – średnio o 10 lat dla kobiet i mężczyzn, wynosząc w 2008 r. dla kobiet – 82,4 lat, a dla mężczyzn – 76,4 lat.

W badaniu odnotowano również, że średni wiek kobiet, które rodzą pierwsze dziecko znacznie się podniósł w ciągu ostatnich trzech dekad. Najpóźniej pierwsze dzieci rodzą kobiety z Irlandii (średnia – 31,2 lat), Włoszki (31,1). Najwcześniej pierwsze dzieci rodzą Bułgarki – (średnia - 26,6 lat), a następnie Rumunki (26,9). W 13 z 27 krajów UE kobiety średnio decydują się na pierwsze dziecko w wieku 30 lat.

Raport stwierdza, że szybkie starzenie się społeczeństwa, niski wskaźnik dzietności, wydłużenie okresu życia i utrzymanie imigracji na odpowiednim poziomie, to najważniejsze wyzwania demograficzne UE.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS

Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.